Příběhy českých designérů - Jan Čtvrtník: Český design potřebuje srovnání se světem

Jan Čtvrtník, Droog Aalto, Zdroj: www.mlady-obal.cz Jan Čtvrtník, Droog Aalto, Zdroj: www.mlady-obal.cz

Historicky první vítěz soutěže Young Package, Jan Čtvrtník, získal řadu ocenění jako je Czech Grand Design, první místo v soutěži Climate Competition, Dobrý design nebo Národní studentský design. Absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze studoval ve Finsku, Švédsku a v Peru. Působil v design centru IKEA, pracoval pro Electrolux, AEG a v současné době pracuje jako designér společnosti Liebherr. Jak se daří českému designérovi žijícímu v Německu, se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Je to už dvacet let, co jste vyhrál soutěž Young Package. Jak na svou účast v soutěži vzpomínáte?
Na předávání cen jsem málem nedorazil. Jel jsem tehdy z Českých Budějovic a do Opavy jsem to měl pěkný kus cesty. Chtěl jsem jet stopem, ale nakonec mě nikdo nevzal. Přijel jsem na poslední chvíli, ale stálo to za to. Dozvěděl jsem se, že jsem vyhrál první místo. Poté jsem si večer opravdu užil. Hrál jsem kulečník a poznal spoustu nových lidí.

Práci do Young Package jste odevzdával na poslední chvíli. Je pravdou, že vás vítězství v soutěži Young Package překvapilo o to víc?
Vzpomínám si, že odevzdávka soutěžních prací byla v době zkouškového období. Těsně před uzávěrkou jsem se o ní dočetl a zašel do obchodu pro materiál z vlnité lepenky, abych měl z čeho tvořit, kdyby mě náhodou něco napadlo. Narazil jsem na papírové mřížky, které v krabici oddělovaly lahve na ředidla. Hrál jsem si s nimi tak dlouho, až jsem dostal nápad. Vytvořil jsem obal připomínající kalendář, který vycházel z geometrické hříčky. Poté jsem narychlo sesmolil ne příliš kvalitní grafiku a nechal práci poslat vlakem v neděli večer. Neděle byla zároveň posledním možným dnem pro odevzdání soutěžní práce a tak by to ani jinak nešlo. Prostě to byl punk od začátku do konce. Pak jsem se natolik ponořil do zkoušek, že jsem na soutěž úplně zapomněl.

Jan Čtvrtník, Tangram (Moser), Zdroj: Archiv Jana ČtvrtníkaJan Čtvrtník, Tangram (Moser), Zdroj: Archiv Jana Čtvrtníka

Čeho si na zkušenosti se soutěže ceníte nejvíce?
Nejvíce si cením toho, že mě ta soutěž nasměrovala k průmyslovému designu. Před Young Package jsem byl přesvědčený, že chci v budoucnosti dělat propagační grafiku (přestože mi moc nešla). Díky soutěži jsem se seznámil s Janem Činčerou, pro jehož studio jsem později pracoval a to mě přivedlo zpět k mému původnímu směřování -  k průmyslovému designu.

Jak hodnotíte práce studentů posledního ročníku?
Několikrát jsem byl v porotě soutěže a to mě velmi bavilo. Viděl jsem jiné přemýšlení, jiné nápady, které se vymykaly i klasickému obalovému designu a to mě vždy velmi zaujme. Pamatuji si igelitový pytlíček na brynzu ve tvaru ovečky, která měla hlavu z vlnité lepenky. Některé práce, které mě zaujaly, sice konstrukčně neodpovídaly zadání, ale byly zajímavé, neotřelé a hravé.

Jan Čtvrtník, zavlažovací květináč Calimera, Zdroj: www.mlady-obal.czJan Čtvrtník, zavlažovací květináč Calimera, Zdroj: www.mlady-obal.cz

Zabýval jste se obalovým designem po skončení soutěže?
U Jana Činčery jsem pracoval v obalovém studiu téměř pět let a za tu dobu jsem měl možnost pracovat na spoustě obalů. Pan Činčera mě postupně pouštěl i k navrhování, ale většinou konečnou podobu musel dořešit on. Pamatuji si obal na lichoběžníkové sklo, který se nedal rozložit. Bylo to především o matematice a počítání úhlů. To promýšlení principů, jak vlastně vše funguje, co kde přidat a dobře propočítat, zákonitosti materiálu, geometrické principy, to vše mě dost bavilo. 

Jaké atributy by podle vás měl mít kvalitní obal?
Každý obal musí mít své kvality harmonicky sladěné s výrobkem, který má ochránit. Záleží na tom, co je to za výrobek, pro jakou značku, z jakého je materiálu, jaká je strategie prodeje výrobku, co chce výrobce obalem zákazníkovi říct, jaká je strategie budování brandu, pro jaký typ zákazníka je vytvořen, jaká je konkurence, jaké jsou v daném odvětví standardy, logistika produktu, atd. Atributů je spousta a záleží na konkrétním případě. 

Jan Čtvrtník, Moara, Polstrin design, Zdroj: www.mlady-obal.czJan Čtvrtník, Moara, Polstrin design, Zdroj: www.mlady-obal.cz

Navštívil jste spoustu zemí, a tak můžete design jednotlivých regionů srovnávat. Jak je na tom český design ve srovnání třeba s Itálií, Jižní Amerikou nebo se severskými zeměmi?
Když jsem v roce 2008 získal cenu Czech Grand Design a ukazoval jsem oceněné práce v Itálii, došlo mi, že design v Česku je oproti Itálii malý a zanedbatelný. Za podobný objem práce bych asi v Itálii nedosáhl ani na regionální titul. U nás je vyzdvihována a oceňována každá drobnost. Mám pocit, že nám chybí porovnání se světem. Jižní Amerika je na tom ještě o trošku hůř s rozhledem než my (v ČR), ale je hnaná rozvojem trhu. A Skandinávie? Pro tu je design nové náboženství a důvod k národní hrdosti.

Na čem aktuálně pracujete?
Definuji jak integrovat průmyslový design ve vývojovém procesu u firmy Liebherr. Bojuji za krásu truhlových mrazáků a ještě sofistikovanější vestavěné lednice, dělám flexibilní držák na vajíčka a luxusní krabičku na máslo. Navrhuji snáze vyrobitelný kryt ventilátoru a řeším umístění zámku na komerčních chladničkách pro nápoje. Zpracovávám novou generaci váz ,,Tangram“ pro značku Moser a zkouším s vybranými broušenými dekory skla.

Máte nějakou radu či vzkaz pro začínající designéry – měli by se zúčastnit Young Package?
Ano, zúčastněte se, ale také něco dělejte, zkušenosti Vám už nikdo nevezme.

  • Přihlaste se do Young Packge a získejte stáž v inovačním centru Model Obaly a. s. stejně jako Michal Marko! Více informací ZDE.
  • Jaké je téma 20. ročníku Young Package? Více informací o zadání ZDE.
  • Chci se přihlásit, jak na to? Více informací o podmínkách soutěže ZDE.
  • Novinky ze světa obalového designu, inspirace, výherci soutěže a další. Více na Facebooku Young Package.

Cyklus čtyř rozhovorů vznikl v rámci jubilejního 20. výročí soutěže Young Package s porotci, kteří budou hodnotit zaslané práce na téma "Všechno nejlepší". 

Související

YOUNG PACKAGE DEADLINE: 27. 3. 2015 save the date
Produktový design

YOUNG PACKAGE DEADLINE: 27. 3. 2015 save the date

Jindřich Oukropec - 2. 3. 2015 - 3 min.

Příběhy českých designérů - Karel Vránek: Rešerše je 90% úspěchu designéra
Produktový design

Příběhy českých designérů - Karel Vránek: Rešerše je 90% úspěchu designéra

Jindřich Oukropec - 26. 2. 2015 - 5 min.

Příběhy českých designérů - Ladislav Škoda: Kreativita nestačí
Produktový design

Příběhy českých designérů - Ladislav Škoda: Kreativita nestačí

Jindřich Oukropec - 8. 1. 2015 - 6 min.

Příběhy českých designérů - Jaroslav Juřica: Výhra v soutěži mi pomohla nastartovat kariéru designéra
 

Příběhy českých designérů - Jaroslav Juřica: Výhra v soutěži mi pomohla nastartovat kariéru designéra

Jindřich Oukropec - 5. 2. 2015 - 6 min.

výstava czd
web expo
SHOP Snoubení
job lab 2024