Belgická kvalita
Jaká je filozofie značky Delta Light? A jak se promítá do produktů osvětlení belgický design?
SÁRA: Nové materiály a technologie, současně také trendy a očekávání v architektuře a designu jsou hybnou silou, která posouvá hranice tvorby a vede k inovativním řešením svítidel Delta Light. Společnost je jedním z lídrů udávajících celosvětové trendy v osvětlení. Klade velký důraz na vývoj technologických inovací. Každé dva roky přichází s novou kolekcí, zahrnující nejen nové designy, ale také technologie, vše shrnuje ve „světlařské bibli“ The Lighting Bible. K vývoji designu svítidel pravidelně oslovuje světové designéry, např. Dean Skira, Erik Levy nebo studio OMA. Delta Light začínala jako rodinný lokální výrobce a postupně vyrostla v celosvětový podnik, který působí na trhu již více než 30 let. Belgický design je obsažen v každém produktu jednoduchými liniemi a minimalistickým pojetím.
Osvětlení z kolekce Mantello | Zdroj: Delta Light
Do České republiky přivedl značku v roce 2005 váš otec a zakladatel Delta Light Czech Eugen Maletič, který obor světelné techniky vystudoval na ČVUT. Proč se rozhodl oslovit právě Delta Light?
SÁRA: Od počátku devadesátých let zastupoval na českém trhu značku rakouského výrobce svítidel, která byla určena především pro větší projekty a investiční výstavbu. Svého času firma čítala největší kolektiv odborníků v oboru osvětlování. On se bohužel s růstem firmy musel přesunout spíše k administrativě. Ve chvíli, kdy se rozhodl firmu prodat a založit novou, padla volba přirozeně na menší, tehdy spíše rodinnou značku Delta Light, která se zaměřovala na náročnější koncovou klientelu. A on se mohl opět vrátit k tomu, co ho nejvíce baví, a to k návrhu osvětlení a přímému kontaktu s klienty.
Mezi oblíbené venkovní osvětlení patří produkty z řady Stip. | Zdroj: Delta Light
Jak často uvádí Delta Light do svého portfolia nové produkty?
SÁRA: Vzhledem ke svému postavení na poli architektonického osvětlení Delta Light nezahálí a každý rok přichází s novinkami, jednou za dva roky pak vychází i kompletně nový katalog The Lighting Bible. Letos již ve 14. vydání.
Jak na venkovní osvětlení
Kam směřuje trend venkovního osvětlení? Například řada exteriérových svítidel BUTLER, navržená uznávaným francouzským designérem Arikem Levy, připomíná tvarem klasická interiérová světla se stínidly. Je tedy tendence stírat rozdílnost mezi interiérovým a exteriérovým osvětlením?
SÁRA: Ano, tuto tendenci vnímáme již delší dobu i u jiných značek, které máme v portfoliu. Záměrem je, abyste se venku cítili stejně příjemně jako uvnitř. Nedílnou součástí tohoto pocitu je i nastolení správné atmosféry díky vhodné volbě osvětlení.
Venkovní osvětlení Butler | Zdroj: deltalight.com / Skica od Arika Levyho | Zdroj: frameweb.com
Podle čeho správně vybírat osvětlení venkovních prostor? Na co si dát pozor?
SÁRA: U osvětlení venkovních prostor je třeba dbát na to, aby pro vás nebylo nepříjemné, příliš silné, nebo dokonce oslňující. Cílem kvalitního osvětlení zahrady by mělo být zajištění bezpečného pohybu kolem domu, ale také podtržení celkové atmosféry v zahradě. Účelem akcentového nasvětlení je zvýraznit několik zajímavých prvků zahrady, například vzrostlých solitérních stromů. Ideální řešení nastává, pokud světelný návrh vzniká současně s tvorbou zahrady samotné.
U osvětlení terasy volíme výběr svítidel podle toho, zda je pro vás terasa místem relaxace či budeme chtít vykonávat na terase i jiné činnosti (číst, připravovat jídlo). V prvním případě volíme svítidla tak, aby nás při pobytu na ní nerušila a my si mohli také užít pohledu na okolí, především zahradu. V druhém případě je vhodné použít svítidla, která toto osvětlení zabezpečí. Mohou to být svítidla nástěnná nebo stropní. I u osvětlení fasády volíme mezi funkcí bezpečnostní a architektonickou. V případě architektonického osvětlení je výběr svítidel a jejich umístění ovlivněno architekturou budovy. U rodinných domů nicméně volíme diskrétnější osvětlení, které často plní několik funkcí jako například osvětlení vstupu, osvětlení komunikace podél domu atd.
Osvětlení exteriéru zapichovacími svítidly Kix Delta Light | Zdroj: svitidla-deltalight.cz
Měla by být venkovní svítidla v návaznosti na ta interiérová, ať už po stránce estetické nebo určitým rozmístěním?
SÁRA: Pokud je záměrem architekta, aby v určitém průhledu z interiéru do exteriéru nebyl jeho koncept narušen jinými svítidly, snažíme se o výběr svítidel z jedné produktové řady. Vzhledem k minimalistickému designu svítidel Delta Light však většinou přirozeně ladí dohromady, aniž se o to nějak výrazně snažíme. Nejčastějším požadavkem zákazníků je doladění povrchové úpravy svítidel například k rámům oken jejich stavby.
Venkovní osvětlení na zeď z řady KIX S (vlevo) a Montur | Zdroj: deltalight.com
Závěsná svítidla Punk | Zdroj: deltalight.com
A volíme spíše studené nebo teplé světlo?
SÁRA: Pokud má osvětlení terasy navazovat na osvětlení interiéru a vyvolat v nás stejný pocit útulnosti, pak by osvětlení terasy mělo mít stejný barevný odstín jako osvětlení v interiéru. Obvykle se volí teple bílá barva (3000K). U osvětlení zeleně již můžeme dát přednost zdůraznění studené barvy, a proto obvykle volíme barvu světla neutrální bílou (4000K).
Jak si Češi, ale i architekti obecně, vedou s výběrem nejen venkovního osvětlení? Pořád tu máme dost nedůvěřivců, kteří se bojí připlatit za odbornou radu nebo považují výběr osvětlení za nedůležitý. Máte takové zkušenosti?
SÁRA: U venkovního osvětlení se stále velice často setkáváme s tím, že klienti dopředu neřeší jeho projekt. Jak jsem již zmínila, nejideálnější řešení nastává, pokud světelný návrh vzniká současně s projektem zahrady v kooperaci se zahradními architekty.
Projekty a poradenství
Jaké další služby kromě prodeje osvětlení nabízíte?
SÁRA: V oboru osvětlení máme více než dvacetileté zkušenosti, poskytujeme odborné poradenství a doporučení vhodného světelného řešení. Rádi poradíme se vším, co se týká svítidel a osvětlování, a to jak koncovým klientům, tak architektům.
Showroom Delta Light najdete na Praze 4 v ulici Vlastislavova. | Zdroj: archizoom.cz
A na jakém projektu momentálně s Delta Light pracujete?
SÁRA: Díky stávající situaci se pozastavila realizace větších projektů. Některé např. kancelářské projekty se znovu pomalu rozbíhají. Jsme však plně vytíženi residenčními projekty, kde je vidět, že klienti investují do nových nemovitostí nebo si zvelebují stávající a řeší i nevyhovující osvětlení a další záležitosti, na které mají díky celkovému zpomalení pracovního nasazení v tuto chvíli více času.
Která řada svítidel Delta Light vám svou estetikou přirostla k srdci nejvíce a proč?
SÁRA: Svou estetikou, elegantními tvary a přitom stále minimalistickým zpracováním mi přirostla k srdci především kolekce svítidel Lass-Oh!, která se doslova vznáší prostorem. Tato kolekce nabízí elegantní, flexibilní a extrémně štíhlé varianty závěsných svítidel. Lineární, čtvercové nebo obdélníkové tvary doplňují miniaturní LED klastry pečlivě skryté v černém nebo metalickém zlatém profilu kruhového průřezu.