Představuje nejkrásnější vánoční ozdoby. Výstava v Paříži a Nizozemsku ukazuje, jak lze propojit současný design s letitou tradicí

Výstava Christmas Treasure | Zdroj: Česká centra Výstava Christmas Treasure | Zdroj: Česká centra

Výroba skleněných vánočních ozdob má v Česku více než stoletou historii, v posledních letech se ale kromě tradičního vzhledu, který si pamatujeme ze stromečků svého dětství, prosazují i modernější kolekce. Právě propojení sklářské tradice a současného designu představuje výstava Christmas Treasure / Současná česká skleněná vánoční ozdoba, která je k vidění v Českém centru v Paříži a v nizozemském Leerdamu. V moderní instalaci od Anny Kozové se představí firmy Glassor Decorations, Irisa, Ornex, OZDOBA, Rautis, Vánoční ozdoby DUV a Slezská tvorba. Seznamte se s výrobou perličkových ozdob, které se z Podkrkonoší dostaly až na seznam světového dědictví UNESCO, a nahlédněte pod pokličku ručního zdobení klasických skleněných koulí ze Slezska či nejstarších skleněných OZDOB ze stejnojmenné královédvorské firmy.

Nejprve se podíváme do Poniklé, která se díky své tradici výroby ozdob z foukaných skleněných perlí v loňském roce dostala až na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. První dílny na foukané perličky začaly v Podkrkonoší vznikat už na konci 19. století, kdy do Čech dorazila móda zdobení vánočního stromečku. Využila se tak zdejší sklářské tradice a zároveň mohli lidé uvěznění během dlouhých zim ve svých chalupách navlékat perličky na drátky a tvořit z nich různé hvězdy nebo i miniaturní napodobeniny běžných věcí jako jízdní kolo, kočárek, různá zvířata, dopravní prostředky či domácí potřeby.

Poniklá je jediným místem na světě, kde se vyrábí ozdoby z navlékaných perlí

Rodinná dílna Rautis funguje na stejném místě od roku 1902 a dodnes se zde zachovala ruční výroba, která má několik fází. Základem je skleněná trubička, která se nataví nad kahanem a vloží se do formy, kde se do ní nožním pedálem foukne vzduch. Tak vzniknou perličky, které je potom třeba postříbřit a obarvit. Následuje ruční dekorování a na závěr navlékání a výroba ozdoby.

Vánoční ozdoba firmy Rautis | Zdroj: Česká centraVánoční ozdoba firmy Rautis | Zdroj: Česká centra

Než zamíří takováto perličková ozdoba do obchodu, musí projít nejméně šesti páry rukou. Sklárna dnes nabízí přes 20 000 různých vzorů a celkem ročně vyrobí kolem 150 000 ozdob. Většina z nich zůstane v Česku, zájem o ponikelské perle je ale i v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Spojených státech nebo Rusku. Koupit si je můžete i na e-shopu Czechdesignu

Foukané skleněné ozdoby mají více než stoletou tradici

V podobné době jako foukané perle, tedy ve druhé polovině 19. století, začala také tradice českých ručně foukaných a malovaných skleněných ozdob. Ta k nám přišla z Německa, kde první skleněné koule vytvořil alsaský sklář v roce, kdy se neurodila jablka, kterými lidé do té doby zdobili vánoční stromky.

Také výroba těchto křehkých ručně malovaných ozdob má více kroků, nejprve je třeba ze skleněných trubic vyfouknout základní tvar, přičemž ty složitější je třeba umístit do forem. Vzniklé koule, špičky, zvonky, srdíčka i další různorodé ozdoby pak putují do stříbřírny a máčírny. Následuje zdobení výrobků, které je dodnes ruční práce.

Nejstarší český výrobce foukaných skleněných ozdob různých tvarů má více než stoletou tradici a příznačný název OZDOBA. Zakladatel firmy Václav Berger začal se sklem obchodovat už v roce 1910, v polovině dvacátých let ale jeho podnik zastihla krize sklářského řemesla. Právě kvůli ní se v roce 1930 firma z východočeské Bílé Třemešné přeorientovala na ruční výrobu foukaných vánočních ozdob. O čtyři roky později syn zakladatele Josef Berger přišel s vylepšením, které se na vánočních stromečcích udrželo dodnes. Upravil totiž zavěšování ozdob pomocí záponky s vidlicovým pérkem, později také zdokonalil výrobu o stříbření ozdob a inovoval hořák na sklo.

Vánoční ozdoba firmy OZDOBA | Zdroj: Česká centraVánoční ozdoba firmy OZDOBA | Zdroj: Česká centra

Po roce 1948 byl podnik znárodněn, dnes tradici výroby vánočních koulí ve Dvoře Králové obnovuje pravnučka zakladatele Miroslava Juklová. Firma OZDOBA za rok vyrobí přes 200 000 skleněných vánočních ozdob, které putují nejen na český trh, ale i do Jihoafrické republiky, Singapuru, Ruska, Švýcarska nebo Dubaje. U nás v Czechdesign Shopu si můžete pořídit ptáčky s klipem na větev nebo koule s cibulákovým vzorem.

Ručně foukané ozdoby vznikají ve Slezsku i v Liberci

Mezi největší a nejstarší výrobce skleněných ozdob patří výrobní družstvo Slezská tvorba, které vzniklo v roce 1951 v Opavě. Od té doby produkuje ručně foukané a malované ozdoby, mezi nimiž převažují koule o velikosti od 4 do 12 centimetrů, vznikají zde ale také další tvary jako olivy, rakety, zvonky, špice, srdce či figurky, dohromady asi 14 000 vzorů.

Vánoční ozdoba Slezské tvorby | Zdroj: Česká centraVánoční ozdoba Slezské tvorby | Zdroj: Česká centra

Technologie výroby se za sedmdesát let fungování podniku příliš nezměnila a zůstává převážně ruční. Firma se zhruba 35 zaměstnanci ročně vyrobí půl milionu ozdob, z nichž většina zůstává na českých stromcích, mnoho jich ale putuje do Německa, Rakouska, Itálie, Francie, Nizozemska nebo do USA.

Také liberecká značka Decor by Glassor vyrábí tradiční skleněné ozdoby, které jsou ručně foukané a malované. Nejoblíbenější jsou ty ve tvaru koulí, specializují se ale také na různé tvary foukané do forem, díky čemuž tvoří mnoho tvarů figurek, zvířat, předmětů nebo třeba ozdoby ve tvaru skleněných perníčků. Kombinují tak tradiční sklářské řemeslo a modernější design.

Vánoční ozdoba firmy Glassor | Zdroj: Česká centraVánoční ozdoba firmy Glassor | Zdroj: Česká centra

Pohled zpátky do historie poskytuje jejich kolekce s názvem Retro, která je inspirována vzpomínkami na dětství a ozdobami, jež si pamatujeme ze stromečků svých rodičů nebo babiček. Jiné vzory ale nabízejí modernější pojetí a minimalističtější zdobení, kde převládají kombinace bílé, černé a zlaté barvy. Inspiraci pro tyto jednoduché baňky hledají v přírodě, ať už jde o květy cesmíny a jmelí, nebo vzory na zamrzlém okně. Na e-shopu najdete abstraktní zlaté vzory a koule s cesmínovými větévkami

Výstava bude v Paříži i Nizozemsku k vidění do 15. ledna

Výstava Christmas Treasure / Současná česká skleněná vánoční ozdoba je k vidění v galerii Českého centra v Paříži od 2. prosince do 15. ledna a zároveň v Muzeu skla v Leerdamu v Nizozemsku, a to od 9. prosince též do 15. ledna.

Kurátory výstavy, jejíž vznik iniciovala Česká centra a podílí se na ní rovněž Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, Národní ústav lidové kultury a CzechTourism, jsou Dagmar Havlíčková a Petr Nový. Grafický koncept expozice navrhla Markéta Hanzalová ze studia COLMO.

Související

Starají se o největší sbírku vánočních ozdob na světě. Jak se měnil design vánočních ozdob v čase, nám řekli kurátoři muzea v Jablonci nad Nisou
Produktový design

Starají se o největší sbírku vánočních ozdob na světě. Jak se měnil design vánočních ozdob v čase, nám řekli kurátoři muzea v Jablonci nad Nisou

Tereza Bíbová - 11. 12. 2020 - 10 min.

 Naše estetická měřítka byla od začátku evropská, ne lokální, říká ředitelka TIC BRNO. Jak pořádat vánoční trhy vkusně a s vtipem?
Ostatní

Naše estetická měřítka byla od začátku evropská, ne lokální, říká ředitelka TIC BRNO. Jak pořádat vánoční trhy vkusně a s vtipem?

Tereza Urban - 27. 11. 2020 - 14 min.

Designové ledvinky, šperky z kůže a vánoční ozdoby. Představujeme novinky v CZECHDESIGN shopu
Produktový design

Designové ledvinky, šperky z kůže a vánoční ozdoby. Představujeme novinky v CZECHDESIGN shopu

Veronika Soukupová - 18. 11. 2019 - 6 min.

Kdo se bojí designu? České Vánoce a ozdoby, které vás vyděsí a ty, co potěší
Produktový design

Kdo se bojí designu? České Vánoce a ozdoby, které vás vyděsí a ty, co potěší

Veronika Pařízková - 23. 12. 2019 - 5 min.

jelínek
Kavelky MYP 2024