Před dvaceti lety založila Designboom. Birgit Lohmann se zamýšlí nad rolí Číny i smyslem Milána

V roce 1999 se na internet připojovalo přes telefonní linku a počítač byla velká věc na stole v práci. Tehdy založila Birgit Lohmann se svým partnerem Massimem Mini první internetový magazín Designboom.com. Teď si jejich stránky čte 3,5 milionů lidí měsíčně – když nepočítáme Číňany. Birgit Lohmann navštívila Prahu v rámci konference reSITE.

Jak pomalý byl internet v roce 1999?

BIRGIT: Strašně pomalý. Než se načetla stránka, bylo to nekonečné. Nejdéle trvaly obrázky, takže mohly mít tak nanejvýš velikost poštovní známky. Měli jsme pravidlo, že načítání stránky nesmí trvat déle než osm sekund, protože pak už by lidi ze stránky odešli, připojení k internetu se účtovalo podle sekund, bylo by to moc drahé. Ty, ty, tydý, pamatujete si ještě ten zvuk vytáčení? Ani žádný publikační software ještě neexistoval, museli jsme se naučit programovat.

Designboom jste založili na Bali, proč právě tam?

BIRGIT: Já i můj partner Massimo jsme oba designéři a pracovali jsme v Milánu. Ale když jsme se rozhodli začít s publikováním magazínu, vzali jsme si na půl roku volno, děti jsme uvolnili ze školy, tehdy jim bylo pět a deset let, a odjeli jsme na Bali, kde se dalo příjemně fungovat. Na zahradě pronajatého domku jsme si zařídili první kancelář.

Tušili jste tehdy, jak rychle se vyvinou technologie? Že za dvacet let bude mít každý svůj výkonný počítač v kapse?

BIRGIT: Nejsem zase takový vizionář. Předpokládali jsme, že internet a počítače se budou rychle rozvíjet. Ale že to bude až tak rychlé, to jsme nečekali.

Birgit Lohmann na konferenci reSITE, zdroj: archivBirgit Lohmann na konferenci reSITE, zdroj: archiv

A věděli jste se, že internet je budoucnost publikování?

BIRGIT: Já i Massimo jsme oba designéři, žili jsme v Milánu, pracovali jsme pro klasické italské značky, zažili jsme ještě legendy jako Achille Castiglioni nebo Enzo Mari nebo Vico Magistretti. Když jsem začala zastávat pozici artdirektorky, chodilo za mnou spoustu mladých designérů.

Ukazovali mi svoje práce a já jsem jim říkala, je mi to moc líto, ale nemůžeme to vyrábět, ne, máme už něco podobného, nehodí se nám to do programu a tak dál. Ale často to byly výborné práce. Takže mě napadlo, když to nemůžeme vyrábět my, možná by se to mohlo hodit nějaké jiné firmě. A proto jsem chtěla tyhle práce publikovat – aby existovaly aspoň kulturně, i když se třeba nikdy nevyrobí. Říkali jsme si, že to může obohatit ten poměrně uzavřený svět etablovaných designérů.

Tisknout na papír by to bylo drahé, na internetu to bylo laciné. Ale začátky byly hodně primitivní, publikovali jsme tak dva tři články týdně, jak nám zbyl čas, a četli nás architekti a designéři, které jsme znali, možná tak tři sta lidí. Teď vychází patnáct dvacet příspěvků denně, ve dne, v noci, o Vánocích…

Miláno bylo v té době centrem designu…

BIRGIT: Pořád je…

Trvá to?

BIRGIT: Určitě, veletrh Salone del Mobile je stále největší na světě a pořád jsou v Miláně a okolí ti nejslavnější výrobci. Je pravda, že Itálie není v moc dobré ekonomické kondici a že malé rodinné podniky to mají složité a často se musí spojit s větší firmou, aby mohly dál fungovat. Ale pořád tam je skvělý design, spousta výborných tvůrců a nejlepší možný standard výroby.

Birgit Lohmann na konferenci reSITE, zdroj: archivBirgit Lohmann na konferenci reSITE, zdroj: archiv

Design a výroba se rychle vyvíjí i v Číně, v jižní Americe, v Africe. Odkud teď přichází svěží vítr?

BIRGIT: To je hodně těžké, designová scéna je globální a talenty a motivovaní lidé se mohou objevit kdekoliv, často na nečekaných místech. Na Designboom.com máme jednu sekci, kde mohou sami autoři nahrát svou tvorbu. Přichází nám tak padesát příspěvků denně a my z nich asi tři až pět každý den vybíráme a publikujeme. A často najdeme zajímavé věci od tvůrců z nepravděpodobných míst – proto jsem v soudech raději opatrná.

Designboom vychází od roku 2014 také v čínštině a jak uvádíte, navštíví vaše čínské stránky milion čtenářů měsíčně. Jak to vzniklo?

BIRGIT: Začali jsme ve spolupráci s tamní uměleckou vysokou školou, Ústřední akademií výtvarných umění v Pekingu (Central Academy of Fine Art/CAFA), teď ten projekt financuje čínský stát. Překládají obsah z Designboom.com a přidávají svůj.

Funguje to bez cenzury?

BIRGIT: Ano. Jelikož Desigboom.cn vychází uvnitř Číny a pod záštitou státu, je přístupný pro každého a bez cenzury. Myslím, že je to pro tamní studenty opravdu užitečný zdroj informací. Design a architektura se v Číně vyvíjí neuvěřitelně rychle a vzniká tu stále víc skvělých věcí. Ale je tu samozřejmě pořád přítomný ten konflikt mezi tvůrčí svobodou a systémem, který všechno kontroluje. Bude to myslím ještě zajímavé.

Birgit Lohmann na konferenci reSITE, zdroj: archivBirgit Lohmann na konferenci reSITE, zdroj: archiv

Architektonická a designérská studia mají dnes své PR agentury, které posílají fotografie a zprávy k publikování. Jak poznáte, jaká je fyzická podoba těch věcí a jestli jsou skutečně kvalitní?

BIRGIT: Architekt uloží do stavby spoustu energie, spoustu peněz, spoustu odpovědnosti a dva nebo tři roky práce. Takže je logické, že jí chce ukázat co nejlépe. Čím lepší obrázek, tím lepší komunikace a tím větší publicita. Je to prostě součást toho, jak se obor vyvinul.

Neredukuje se tím design a architektura jen na vizuální stránku? Nechybí vám kritická reflexe staveb nebo designových řešení?

BIRGIT: My na Designboom.com nikdy nekritizujeme. Informujeme, a čtenáři ať si udělají názor. Náš vzkaz je: podívejte, tohle je zajímavé. Publikujeme věci ne proto, že jsou stoprocentně skvělé, ale protože se nám na nich líbí aspoň nějaká část, jedno inovativní řešení, třeba jen deset procent. Je těžké pořád znova vynalézat svět, a když někdo udělá malý krok, i to něco znamená. Kdo jsme my, abychom to kritizovali?

Birgit Lohmann

  • narodila se v Hamburku, studovala design ve Florencii, pracovala jako designérka v Miláně
  • v roce 1999 založila se svým partnerem první internetový magazín o designu Designboom.com
  • nyní publikují práce designérů a architektů z celého světa, pořádají soutěže a výstavy

Související

Rok nula Ivy Burketové. Návrhářka, která na molo poslala nahé modelky, chce změnit falešný svět módy
Móda a šperk

Rok nula Ivy Burketové. Návrhářka, která na molo poslala nahé modelky, chce změnit falešný svět módy

Markéta Faustová - 24. 10. 2019 - 11 min.

Když někoho nezajímá architektura, jak ho bude zajímat to, jak žijeme? Konference reSITE 2019 nabídla téma Regenerace
Interiér a architektura

Když někoho nezajímá architektura, jak ho bude zajímat to, jak žijeme? Konference reSITE 2019 nabídla téma Regenerace

Klára Rokosová - 9. 10. 2019 - 9 min.

Design je skvělá jízda, na kterou je lepší si vzít řidiče. Ředitelka Czechdesignu Jana Vinšová rekapituluje naše úspěchy
Kritika a teorie

Design je skvělá jízda, na kterou je lepší si vzít řidiče. Ředitelka Czechdesignu Jana Vinšová rekapituluje naše úspěchy

Jana Vinšová - 30. 10. 2019 - 7 min.

jelínek
Kavelky MYP 2024
Prostějov
SHOP BANNER UNOR 2024