Prosinec, to je vánoční šílenství. Postupně zaplavuje celou republiku a není mu úniku. Decentní a vkusné bývá málokdy. Proč nedokážou česká města smíchat konzum a svátky víc snesitelně? Bůh ví.
Ve znamení kýče
Katastrofou jsou letos trhy obzvlášť v Praze. Město sice nedávno s velkou pompou představilo svůj manuál, jak na grafický smog v centru, letošní stánky v centru města jsou ale pěkným příkladem, jak je cesta od nápadu na papíře k praxi často dlouhá. Idea, že by prodejci měli povinnost zachovat jednotnou podobu v celé metropoli je samozřejmě z říše snů, ale proč není možné, aby alespoň jednotlivé městské části hlídaly, jak trhy vypadají? Smutnou realitu dnešních dní tak pěkně ilustruje návštěva náměstí Republiky. Pár kroků od sebe jsou dva trhy, spojuje je jen fakt, že si na nich můžete dát svařák, ať ten pohled na všudypřítomný divoký, eklektický kýč tak neděsí. Vrcholem zmaru jsou DIY stříšky z igelitu, které si vkusu sveřepě odolávající prodejci lepí na stánky. Volnost, bez jakékoliv regulace, zkrátka oku radost nepřináší.
Vánoční trhy na náměstí Republiky 2022 | Zdroj: vstupzdarma.cz
Naštěstí jsou ale města, kde se vizuální vánoční zmetky omezit daří. Od Prahy je dělí jen 200 km a světe div se, Drážďany to nejsou. Ukázkovým příkladem, jak skloubit potřeby prodejců, ale i trvat na estetických hodnotách, je letos opět Brno. To se o příkladné sváteční trhy snaží již několik let a je vidět, že aktivita a snahy pořadatelů (TIC BRNO) nesou chutné plody. Zbytečně tu nekřičí ani pestrobarevné nápisy, ani nesourodá směs světýlek, ani chatičky sbité z latěk na podpal. Regulace ze strany města má jistě pro řadu lidí nepříjemnou pachuť omezení, jenže na srovnání těchto dvou měst je zkrátka pěkně vidět, že volnost se v případě vizuální kultury nemusí vyplatit.
Brněnské trhy srovnávané s těmi vídeňskými navštíví stovky tisíc lidí. | Zdroj: TIC Brno
Oblaka krásy
Pokud pro vás davy jsou nesnesitelnou noční můrou, ve světě designu existují řadu let i akce, kde se snoubí tři slova – klid, nákupy a krása. Možná se zdají jako oxymorón, ale opak je pravdou. Pokud jste ji nestihli letos, příští rok zajděte na Umprum SHOP, už jen kvůli působivým a efektním instalacím, se kterými si dávají studenti práci. Letos snový mrak vykouzlila dvojice Natálie Costantino a Aneta Honzová. Ty jste možná zaregistrovali díky jejich plyšovým vázám, které nedávno patřily mezi naše hlavní objevy na přehlídce Designblok. Jak obě mladé designérky potvrzují, dokážou si poradit i s většími formáty. Až budete za rok psát Ježíškovi, tuhle dvojici nezapomeňte na wishlist také napsat. Čeká je jistě kariéra, která se jen tak nerozplyne.
Česko + Polsko = design
V minulém měsíci zazářila ještě jedna dvojice. Matěj Janský a Cyril Dunděra jsou spolužáci, kterým se podařilo udělat si jméno na návrzích strohých a nadčasových kusů nábytku. Oslnili i slavnou značku Cappellini a teď jejich krasojízda do ciziny pokračuje. Pro polskou značku nábytku Kler navrhli kolekci pohovek Attitude Collection, která vyhrála ocenění Excellent Product Design Furniture od German Design Council. Gratulujeme k oběma úspěchům – spolupráci s polským výrobcem i výhře!