Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Zdeněk Lukeš, Petr Kratochvíl, Pavel Hroch, Praha moderní IV, foto: CZECHDESIGN.CZ Zdeněk Lukeš, Petr Kratochvíl, Pavel Hroch, Praha moderní IV, foto: CZECHDESIGN.CZ

Praha moderní: průvodce pro architektonické začátečníky

Patřím k procházkářům, tedy k těm, pro něž jsou procházky osvěžující a inspirativní činností. Aby mi okolí nezevšednělo, všímám si domů, prohlížím si je a zajímám se o ně. Nakladatelství Paseka nedávno vydalo čtvrtý díl Velkého průvodce po architektuře, tentokrát po budovách postavených mezi lety 1950 – 2000. Mám z něj radost.

Za prvé: knihu můžete skutečně použít jako průvodce, protože vyšla jako paperback běžného knižního formátu. Ačkoli fotografie v knize jsou zdařilé (fotograf Pavel Hroch má pro architekturu cit), nejedná se o cenný knižní artefakt, který byste si hýčkali na polici. Od kýčovitě barevných cestovních průvodců ho zase odlišuje černobílé provedení, takže ani estét se neštítí knihu na ulici vytáhnout.

Za druhé: knihu můžete použít jako průvodce, protože budovy v ní nejsou seřazeny ani abecedně, ani podle data vzniku, nýbrž lokálně. Autoři publikace Zdeněk Lukeš a Petr Kratochvíl se rozumně rozhodli rozdělit Prahu podle běžně užívaných názvů městských čtvrtí a ne podle očíslovaných územních celků (kdo by věděl, co všechno patří pod Prahu 15?). Čili nacházíte-li se právě třeba na Vinohradech, nalistujete si příslušnou stránku s mapou a podle té pak objevujete architektonické skvosty (nebo trapasy). Navíc u každé územní kapitoly se dozvíte něco o jejím charakteru či historii.

Za třetí: knihu můžete použít jako průvodce, protože vám představí i domy, kolem nichž běžně procházíte, aniž by vás napadlo, že jde o významná díla. V tom spatřuji největší cenu této publikace: amatérští zájemci o architekturu díky němu budou schopni zařadit či ocenit zdánlivě bezvýznamné stavby. U každé budovy v knize je uveden autor a většinou krátký popis, občas také stručná interpretace buď samotné stavby, nebo kontextu, v němž vznikla. 

A nakonec za čtvrté: abyste předešli zklamání, berte knihu pouze jako průvodce či navigaci, protože pro hlubší vědění o konkrétních stavbách budete potřebovat jinou literaturu. Kniha Praha moderní IV má za cíl rozšířit obzory těm, kdo se o architekturu zajímají, poukázat na některé méně exponované stavby a tím umožnit lidem (nejen z Prahy) lépe pochopit svoje okolí a jeho historii. Optimistické je, že právě tyto prvotní zkušenosti vedou ke skutečnému, hlubokému zájmu. Sympaticky úsporný formát Průvodce je takovým prvním polibkem, po němž můžete pro architekturu skutečně zahořet. 

Další články