Praha dětem zaslíbená. Přinášíme tipy na zajímavá a originální místa v metropoli pro nejmenší milovníky umění

Herna Paprsky - Národní galerie Praha | Zdroj: ngprague.cz Herna Paprsky - Národní galerie Praha | Zdroj: ngprague.cz

Kam během léta vyrazit s ratolestmi? Vezměte děti za kulturou, uměním nebo do galerie. Máme tu pro vás druhý díl ověřených tipů na baby friendly muzea či galerie, tentokrát v hlavním městě.

Modely a „šuplátka“ s nejlepším výhledem na Prahu

Začneme dnes s místem, které by vás možná nenapadlo navštívit. Národní zemědělské muzeum na první dojem vskutku nezní nijak zvlášť atraktivně, ale jejich aktuální expozice předčí vaše očekávání. Momentálně jich zde mají hned několik tematicky zaměřených a přizpůsobených i nejmenším návštěvníkům. Moderně a interaktivně přistupují nejen k tématu zemědělství, ale soustředí se i na širší témata otevírající děti vztahu k přírodě nebo na témata, která jim přibližují běžný život.

Pohled do expozice Rybářství - Národní zemědělské muzeum | Zdroj: nzm.czPohled do expozice Rybářství - Národní zemědělské muzeum | Zdroj: nzm.cz

Malé upozornění hned na úvod, začnete-li s prohlídkou klasicky od spodního patra postupně do těch vyšších, můžete se hned zaseknout na závodní dráze pro šlapací traktůrky (pro děti od 2 do 5 let) a odrážedla (od 1,5 do 3 let). Pro všechny věkové kategorie zde mají k vyzkoušení herní traktorový simulátor (Farming Simulator) nebo trenažér Zetor Major, který simuluje jízdu po městě i orbu na poli. Riskujete tak, že odtud své miláčky neodtrhnete. Což by byla škoda, protože v navazující expozici Gastronomie, která je jakýmsi seznámením se s historickým vývojem kuchyní v domácnostech plynule přecházejícím v nákupní zónu, si mohou nejmenší návštěvníci muzea vyzkoušet nakupování, vaření a zacházení s potravinami. Dozví se také, proč je dobré kupovat místní produkty nebo třeba jaké jsou zásady správného stolování.  

V expozici dějin zemědělství je velké množství mechanických prvků aktivizujících návštěvníky v podobě diorám, různých modelů a „šuplátek“, které lze ovládat. Doplňují je klasické vitríny, ale i zákoutí pojatá jako chlívek. Určitě děti zaujme i moderně pojatá interaktivní expozice Rybářství, která byla v roce 2015 oceněna 2. místem v národní soutěži Gloria musaealis v kategorii Výstava roku. Expozici oživují velká akvária se sladkovodními rybami, takže zde můžete obdivovat sumce, štiku, kapra nebo krmné plotice. Pro starší děti je zajímavý interaktivní model rybniční soustavy a všechny určitě zaujme dioráma výlovu rybníka. 

Pohled do expozice  - Národní zemědělské muzeum| Zdroj: nzm.czPohled do expozice - Národní zemědělské muzeum| Zdroj: nzm.cz

Kdyby vám to bylo málo, každý rok muzeum pořádá i mnoho akcí. Od těch, které připomínají tradice – např. Letenské prase, masopust, Letenská husa a další, až po kurz vařeníBylinkový den nebo Myslivecké slavnosti.

Bylinková zahrádka na střeše Národního zemědělského muzea | Zdroj: nzm.czBylinková zahrádka na střeše Národního zemědělského muzea | Zdroj: nzm.cz

Funkcionalistická budova v Praze na Letné nabízí ještě jednu atrakci – střešní zahradu s konceptem pojmenovaným Život. Narazíte zde na včelí úly, kde uvidíte ukázku vzniku medu takřka v přímém přenosu, políčko se zemědělskými plodinami a bylinkami, které prostor příjemně provoní, a místo, které láká k posezení na měkkém trávníku či na piknik (ten je sice třeba objednat předem, ale v recepci muzea vám zapůjčí i piknikové vybavení). K tomu všemu navíc s kulisou nezapomenutelného pohledu ze střechy muzea na celou Prahu, který prostě aspiruje na jeden z nejkrásnějších a nejatraktivnějších v celém hlavním městě.

Národní zemědělské muzeum, Kostelní 44, Praha 7
Vstupné je pro děti a mládež do 18 let zdarma.

Když už jsme u národních institucí sídlících ve funkcionalistickém prostoru, a navíc na Praze 7, neodpustím si doporučit Národní galerii Praha. Ta při koncipování doprovodného programu myslí na děti poměrně hodně. Z jejich pestré nabídky si můžete vybrat hernu, ateliér, tvořivý víkend nebo letní ateliér, pro dospívající připravují výtvarné dílny, kurzy a přednášky. Otestovali jsme tzv. herničky pro rodiče s dětmi (od 1,5 – 5 let), které NG pořádá ve Veletržním paláci ke všem výstavním higlightům. Každá herna je koncipována tematicky, inspirovaná konkrétní výstavou či výtvarným dílem.

Herny se obvykle konají každý týden a během jedné absolvujete s dětmi 4–6 stanovišť, kde můžete společně tvořit. K dispozici je výtvarný materiál i laskavý lektor. Navíc po skončení herny můžete s dětmi navštívit danou výstavu. Tematická herna tak může zafungovat jako „přípravka“ na to, co děti ve výstavě uvidí, a pomoct jim najít cestu k vystavovaným uměleckým dílům. V ideálním případě tak může vzniknout prostor pro společné a nerušené rozjímání nad uměním. No dobrá, lehce fantazíruji, ale za pokus to stojí! Jen zase malé upozornění, herničky jsou sice bez rezervace, ale bývají kapacitně poměrně dost naplněné.

Herna Paprsky - Národní galerie Praha | Zdroj: ngprague.czHerna Paprsky - Národní galerie Praha | Zdroj: ngprague.cz

Pro starší děti a teenagery NG nabízí celoroční ateliéry rozdělené dle věku 6–8, 810, 1015 let nebo např. přípravný kurz k talentovým zkouškám na SŠ s výtvarným zaměřením. víkendového programu, který bývá koncipován obdobně jako herničky pro nejmenší, nás zaujal workshop k výstavě sochaře, inspirátora a pedagoga Kurta Gebauera v rámci akce Zažít město jinak.

Národní galerie Praha – Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, Praha 7.  
Herny se konají v prostoru Korzo. Vstupné na dětské herny: 80 Kč / osoba starší 1,5 roku (zahrnuje materiály a vstupné do expozic).

Programy pro veřejnost - Museum Kampa | Zdroj: museumkampa.czProgramy pro veřejnost - Museum Kampa | Zdroj: museumkampa.cz

Raději modernu?

Skvělý doprovodný program k výstavám nabízí i Museum Kampa (a že jich nabízí pestrou paletu – od komentovaných prohlídek přes výtvarné workshopy až po odpolední či večerní akce pro děti a dospělé). Jejich rodinné dílny pro širokou veřejnost jsou velmi oblíbené. Zkušení lektoři nebo přímo sami umělci se zaměřují především na přiblížení moderního umění, jeho porozumění, a často jej zasazují do širších souvislostí. Zní to zase jako pohádka, ale věřte mi, tady to fakt umí. Výtvarné dílny musea ve výjimečných prostorách historické budovy Sovových mlýnů na Malé Straně děti baví a dokážou příjemně prohloubit zážitek z výstavy. V rámci rodinné dílny si zde nejdřív s dětmi projdete komentovanou prohlídku výstavou, ke které se dílna vztahuje, a následně společně tvoříte ve výtvarném ateliéru.

Přímý kontakt s uměním se zde velmi osvědčil, proto Museum Kampa otevřelo i pravidelný výtvarný kroužek pro děti od 6 do 10 let s názvem Museum v kapse a dále (ale to už přesahuje rámec tohoto článku) i tvořivé dílny pro dospělé s názvem výtvarné dílny (nejen) pro seniory. Takže chytne-li vás to, můžete se kreativně vyřádit i bez dětí.   

Museum Kampa, U Sovových mlýnů 503/2, Praha 1 – Malá Strana.
Vstupné na rodinné dílny: 100 Kč / dítě, doprovod zdarma, rezervace na rezervace@museumkampa.cz.

Vila Pellé | Zdroj: villapelle.czVila Pellé | Zdroj: villapelle.cz

Zchladit hlavu

Velmi dobrý zvuk mají už delší dobu i aktivity Villy Pellé. V novorenesanční vile v Bubenči nabízí zdánlivě klasický doprovodný program pro veřejnost v podobě komentovaných prohlídek a tvůrčích dílen, který ale především díky výběru autorů posouvá tyto aktivity o level výš.

Z aktuální nabídky programu pro veřejnost nesmíte minout malířskou tvůrčí dílnu k výstavě Brrrain freeze nebo cyklus tvůrčích dílen se sochařkou Markétou OplištilovouSpeciálně pro Villu Pellé vytvořila koncepci prvního dětského symposia, během kterého děti budou vytvářet rozmanité přenosné skrýše a úkryty v prostorách galerie a zahrady.

Letos je navíc program aktivit Villy Pellé rozšířen o Školu ilustrace, nový formát nedělních tvůrčích dílen pro děti, kde vznikají autorské knihy pod vedením zkušených ilustrátorů, jako je letošní držitelka ceny Czech Grand Design Nikola Logosová, nebo grafik, ilustrátor a vysokoškolský pedagog Martin Raudenský.

 

Výstava Vykladači světa| Zdroj: villapelle.czVýstava Vykladači světa| Zdroj: villapelle.cz

Návštěva muzea nebo galerie rozhodně nemusí být nuda. Absolvujete-li s dětmi tvůrčí dílny nebo jiný interaktivní program, ukážete jim, že kultura a umění dokážou obohatit, pobavit a podnítit fantazii a kreativitu. Garantuji vám, že to jsou hodnoty, na kterých vždycky budou moci stavět. 

Související

Úspěšná jízda české ilustrace. Kniha To je metro, čéče boduje na prestižním veletrhu v Itálii
Grafický design

Úspěšná jízda české ilustrace. Kniha To je metro, čéče boduje na prestižním veletrhu v Itálii

Jana Mattas Horáčková - 30. 1. 2020 - 4 min.

Konec přeplněným a nevkusným dětským koutkům. Přinášíme 3 tipy na stylová místa kam s dětmi
Ostatní

Konec přeplněným a nevkusným dětským koutkům. Přinášíme 3 tipy na stylová místa kam s dětmi

Jana Mattas Horáčková - 18. 2. 2020 - 6 min.

Naučit lidi vnímat les. Ilustrovaná kniha To jsem z toho jelen nabízí exkurz do světa myslivosti
Grafický design

Naučit lidi vnímat les. Ilustrovaná kniha To jsem z toho jelen nabízí exkurz do světa myslivosti

Jana Mattas Horáčková - 30. 12. 2019 - 4 min.

jelínek
MYP 2024
botanická zahrada
SHOP Snoubení