Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Jan Rosický. Zdroj: Prague College. Jan Rosický. Zdroj: Prague College.

Prague College: Zábavné studentské práce s přesahem

Pražská Galerie 1 vystavila bakalářské práce studentů grafického designu na Prague College. Spolu s Ondřejem Fučíkem, který na Prague College sám vyučuje, jsme pro vás vybrali to nejzajímavější z letošních 31 závěrečných prací.

Bakalářský program Graphic Design na Prague College se orientuje především na rozvoj praktických schopností studentů. Ti se už během studia účastní nejrůznějších soutěží a projektů s reálnými zadavateli a jsou vedeni k tomu, aby si před získáním akademického titulu zkusili ujasnit, co chtějí dále dělat: budou rovnou pokračovat v navazujícím magisterském oboru, nebo dají přednost praxi? Chtějí pracovat jako designéři na volné noze, nebo hledají uplatnění v zavedené firmě? Dokáží svou práci prezentovat, nebo bojují s převedením svých kreativních nápadů do ucelených projektů? Podle zkušeností Ondřeje Fučíka, který na Prague College učí již více než 5 let, nemají studenti většinou problém s technickým zvládnutím svých úkolů, jako spíše s jejich vsazením do hlubšího kontextu a dotažením do funkčního celku. Přesto se ale najdou absolventi, kteří představili mimořádně kvalitní práce a stojí za to je dále sledovat.

Jan Rosický

Jan Rosický. Zdroj: Prague College.Jan Rosický. Zdroj: Prague College.

Jan Rosický si dal za cíl vytvořit alternativu k mobilním aplikacím, které vám pomáhají hlídat výdaje. Navrhl jednoduchý doplněk, který sleduje vaše platby a mění barvu podle toho, jak utrácíte v porovnání s vašimi příjmy či předsevzetím. Je propojený s telefonem, který zároveň upozorňuje na vaši útratu – teoreticky by vás tak mohl zachránit třeba před morální kocovinou po příliš bujarém večírku. Výsledný produkt se jmenuje M a je namířený na „millennials“, tedy generaci, která se zpravidla nepohybuje na hranici chudoby, ale může bojovat s bezuzdným utrácením za zábavu, cestování, krásné věci a výběrovou kávu. Zní vám to povědomě? 

Alina Shupikova

Alina Shupikova. Zdroj: Prague College.Alina Shupikova. Zdroj: Prague College.

Alina Shupikova se pustila do vyšívání. To není zrovna typická práce pro grafického designéra, a tak ji doplnila hravou infografikou, která ilustruje, co všechno se na světě stane, než výšivku stačí dokončit. Za 24 hodin její ruční práce tak bylo například uzavřeno 74 880 sňatků a vzlétlo 240 480 letadel. Důmyslný projekt nás nutí k zamyšlení nad využitím času a nad věčným bojem mezi jednoduchou soustředěnou prací a zběsilým multitaskingem, který nás z časové tísně stejně nikdy nevytáhne.

Daniel Šaloun

Daniel Šaloun. Zdroj: Prague College.Daniel Šaloun. Zdroj: Prague College.

Daniel Šaloun se ve své práci věnoval fenoménu malého fotbalu a komunity, jakou kolem sebe vytváří. Během své práce prozkoumal provedení československých fotbalových dresů od 60. let až do současnosti, na jejichž základě vytvořil nové sportovní úbory – postavené na tradičních motivech, ale i na fotbalovém slangu. Hotové dresy samy zažily svou chvilku slávy na fotbalovém utkání, které Daniel Šaloun zdokumentoval v doprovodném katalogu. V jeho závěrečném zápase srdíčko rozhodně nechybělo.

Jan Dočekal

Jan Dočekal. Zdroj: Prague College.Jan Dočekal. Zdroj: Prague College.

Milujete-li staré počítačové hry, mohla by vás nadchnout závěrečná práce Jana Dočekala, který se rozhodl vzdát hold hernímu průmyslu 70. let. V rámci své bakalářské práce vytvořil vlastní, pečlivě promyšlený virtuální svět, ve kterém se můžete bavit stejně jako u Space Invaders. Jan Dočekal tak vysílá pozitivní signál, že studium a zábava může patřit dohromady.

Verena Brohl

Verena Brohl. Zdroj: Prague College.Verena Brohl. Zdroj: Prague College.

Německá studentka Verena Brohl chtěla s pomocí designu zaujmout postoj k současné uprchlické krizi. Jejím původním záměrem bylo propojovat uprchlíky nejrůznějších zaměření s jejich profesními kolegy ze zemí, které je přijímají. Tento ambiciózní plán nakonec přetvořila do časopisu, který by měl atraktivním způsobem poutat pozornost k uprchlické otázce, ovšem stále s důrazem na osobní a kariérní zkušenosti lidí, kteří do Evropy přicházejí.

Vu Minh Hieu

Vu Minh Hieu. Zdroj: Prague College.Vu Minh Hieu. Zdroj: Prague College.

Vu Minh Hieu je nadějným mladým fotografem, který miluje objevování opuštěných míst a zapomenutých zákoutí současných měst. Vášeň pro zašlou slávu chátrajících budov a vizuální objevování městských pokladů z nedávné minulosti zastřešuje pojem urban exploration (nebo UrbEx). Vu Minh Hieu by přitom rád městským průzkumníkům nabídl aplikaci, s jejíž pomocí by mohli sdílet tipy a informace o zajímavých místech, která jsou hodná znovuobjevení.

Nechte se inspirovat prací mladých designérů z Prague College, všechny studentské práce najdete také na jejich webu OMG It’s Alive.

Galerie

Další články