Poslední rozloučení vkusně a stylově. Proč česká parte zaostávají za zahraničím?

Příklad dostupné šablony pro současné parte od autorů InLovingMemoryStudio, zdroj: www.etsy.com Příklad dostupné šablony pro současné parte od autorů InLovingMemoryStudio, zdroj: www.etsy.com

Design parte, který se vymyká, zůstává u nás stále výjimkou. I oznámení o úmrtí ovšem mohou být záležitostí kvalitního a jedinečného designu. Vyžaduje to však prolomení tabu a zejména odvahu vymknout se zavedeným škatulkám.

České tabu

Umírání a smrt jsou stále tématy, o kterých se příliš nemluví. Často je tomu tak z pověrčivosti, abychom nějaké to neštěstí „nepřivolali“ nebo je jednoduše příliš nepříjemné odchod ze života rozebírat s bližními. To, jak poté vypadá pohřeb, místo posledního odpočinku nebo parte, se nejčastěji řeší v hektické atmosféře nutnosti, bez možnosti opřít se o znalost toho, co by zesnulý ocenil. Většina funerálního designu pak vychází z obvyklé nabídky pohřebních ústavů, které fungují stejně již desítky let.

Právě klasické papírové parte, které rodině a známým zůstane doma na památku, bývá jedním z posledních artefaktů připomínající náš konec života. To zpravidla odpovídá tradiční šabloně a vitríny s oznámeními o úmrtí se plní kancelářskými papíry velikosti A4 s černým rámečkem, křížkem a opakujícími se citáty. Rozloučení s milovanými osobami však nutně nemusí znamenat smířit se s rezignací na estetické hodnoty a originální design. To ovšem vyžaduje vzít záležitost do vlastních rukou a vymanit se z nastavení „udělejte to jako vždycky“ a případně se vložit do péče designéra, který téma dokáže citlivě uchopit a vkusně zpracovat.

Šablona úmrtního oznámení typického pro české pohřebnictví, zdroj: Wikipedia CommonsŠablona úmrtního oznámení typického pro české pohřebnictví, zdroj: Wikipedia Commons

Výjimka jménem Parteo

V českém prostředí si díru na trhu ve funerálním designu před pár lety uvědomili grafičtí designéři Jiří Hanek a Tereza Bredlerová, kteří založili firmu Parteo a přes portál Umění se rozloučit nabízí nejen šablony pro vytištění vlastního originálního parte z pohodlí domova, ale také grafická parte na kvalitním papíře, kondolenční listiny a vzpomínkové rostliny. Ve svém pojetí funerálního designu se nevyhýbají barvám, fotografii a namísto klasických černých ornamentů využívají zejména přírodní motivy. Úmrtní oznámení Parteo byla i součástí projektu rehabilitace českého funerálního designu, který připravil CZECHDESIGN společně se Správou českých hřbitovů.

Parte a smuteční oznámení, motiv Ornament M, zdroj: www.parteo.czParte a smuteční oznámení, motiv Ornament M, zdroj: www.parteo.cz

Zatímco u nás zatím zůstává Parteo ojedinělým projektem, v zahraničí se návrhů na design parte chytily zejména stránky nabízející šablony pro pozvánky a oznámení všeho druhu, jako jsou například Canva.com nebo Etsy.com. V USA a ve Velké Británii bývá pozornost věnována zejména psanému oznámení o úmrtí a nekrologu do místního tisku. Samotné parte pak zpravidla slouží jako pozvánka na pohřeb a je osobnější než česká parte určená často i široké veřejnosti.

Parte od autorů InLovingMemoryStudio, zdroj: www.etsy.comParte od autorů InLovingMemoryStudio, zdroj: www.etsy.com

Poslední a vkusné sbohem

Design pozvánek se pak odvíjí od vkusu zesnulého a jeho bližních a pohybuje se v neuvěřitelně široké škále podob, obdobně jako pozvánky na svatbu. Ovšem i v případě dostupných a populárních šablon pro parte se například na Etsy dají najít příklady poměrně vkusného designu, které s českou klasikou nemají příliš společného.

Parte se však mohou bez šablon zcela obejít a díky originálnímu designu vystihnout osobnost zesnulého. Příkladem může být třeba práce designérky Ennis Chung, která si jako součást školní práce dala za úkol zkusit navrhnout a vyrobit parte pro britského návrháře a ikonu extravagantního módního designu Alexandera McQueena.

Návrh parte pro Alexandra McQueena od Ennis Chung, zdroj: www.behance.comNávrh parte pro Alexandra McQueena od Ennis Chung, zdroj: www.behance.com

Ručně vyrobené parte je pak zároveň samotným uměleckým artefaktem, který odráží McQueenovu estetiku. Ryze osobní a současně jedinečný návrh parte můžeme najít i u některých výrazných českých osobností. Parte legendy českého undergroundu Ivana Martina Jirouse například využívá jednoduchého rozvržení a dětské kresby.

Parte Ivana Martina Jirouse, zdroj: www.artalk.czParte Ivana Martina Jirouse, zdroj: www.artalk.cz

Příkladem souznění mezi osobním vkusem a výslednou podobou parte může být také parte české aktivistky Lucie Bittalové, která svůj poslední rok života věnovala intenzivní kampani Měsíc raka k prevenci rakoviny děložního čípku. Své parte si vybrala z návrhů svého kamaráda, brněnského grafika a konceptuálního umělce Adama Hrubého, a výsledkem je návrh vycházející z geometrie a výrazné typografie.

Parte aktivistky Lucie Bittalové od Adama Hrubého, zdroj: Facebook Měsíc rakaParte aktivistky Lucie Bittalové od Adama Hrubého, zdroj: Facebook Měsíc raka

Související

Památka zesnulých s českým designem
Produktový design

Památka zesnulých s českým designem

Kamila Matoušková - 1. 11. 2016 - 8 min.

Soutěž funerální design zná své vítěze!
Produktový design

Soutěž funerální design zná své vítěze!

Karolína Matějková - 18. 5. 2015 - 6 min.

Cítím zodpovědnost za úroveň funerální kultury
Produktový design

Cítím zodpovědnost za úroveň funerální kultury

Karolína Matějková - 13. 3. 2015 - 10 min.

výstava czd
web expo
SHOP Snoubení
job lab 2024