Porcelán – kde je problém?

Autor koncepce Jiří Hanek Autor koncepce Jiří Hanek

Výstava reaguje na slabé povědomí o možnostech porcelánu, které je v Karlovarském kraji - regionu historicky spojeném s výrobou porcelánu - velmi slabé.

Veřejné mínění v regionu je ovlivněné krizí porcelánového průmyslu a všudypřítomnými produkty našich porcelánek, které téměř vůbec nereagují na současné trendy v designu a technické možnosti výroby.

Autor koncepce Jiří Hanek říká: „Osobně neznám nikoho, kdo by si někdy šel do obchodu koupit něco z produkce Thun. Když si chcete pořídit něco, co je současné svým designérským pojetím, co reaguje na svět, ve kterém žijete, něco, co má rafinovaný vtip, koncepci, ideu, nemáte šanci. Zdá se mi, že celý tento kraj žije z minulosti a z nostalgie, ale svět je teď a tady někde úplně jinde. Výstavou chceme ukázat, že z porcelánu se dají dělat neuvěřitelné věci, které jsou naprosto současné, poutavé a inspirativní.

Výstavní projekt si klade za cíl prezentovat porcelán jako současný materiál, který nabízí zajímavé funkční možnosti. Kolekce je zaměřena na funkční design porcelánu, který má sloužit k všednímu používání.

Výstava prezentuje 20 designérských projektů od jednotlivců, malých studií nebo škol. Zastoupena je i německá porcelánka Kahla, která je zde prezentována jako firma s jasně definovanou filosofií a korporátní identitou. „Vernisáž výstavy byla zahájena bez popisek u vystavených exponátů. Nechtěli jsme, aby diváci byli ovlivněni jmény nebo tím, zda jde o školní práce nebo zda je za výsledkem renomovaná porcelánka. Myslím, že všichni byli zaskočeni tím, že to, co tam je k vidění, má z hlediska designu špičkovou úroveň bez ohledu na to, zda to navrhovali designéři v porcelánce, autoři na volné noze nebo studenti. Společným jmenovatelem všech vystavených věcí je to, že tak, jak tam stojí, by se mohly začít sériově vyrábět a prodávat. Návštěvníci mohou označit exponáty, který by si přáli běžně dostupné v obchodech, ale bohužel nikdo je z různých důvodů nevyrábí.“ Dodává Jiří Hanek.

K vidění jsou Viktora Chalepy získal v roce 2007 Národní cenu za design, kterou udělovalo Design centrum ČR. Všechny vystavené projekty od porcelánky Kahla nesou řadu designérských ocenění včetně prestižní ceny RedDot Award. Jsou zde i studentské odvážné a inovativní projekty – řada lázeňských pohárků, nádoby na ukrytí kabelů od počítačů, do kterých si normálně pod stolem zamotáváme nohy, originální žardiniéry z elektroporcelánu (nádoby na květiny, které jsou zároveň prostorovými objekty spoluutvářející interiér). Samostatnou kapitolu tvoří 3D tapety Daniela Piršče

Výstava prezentuje porcelán jako materiál, který nesouvisí pouze se stolováním. Kromě ukázek porcelánu je zde vidět i využití tohoto ušlechtilého a nadčasového materiálu ve zcela nových a naprosto současných souvislostech.

Výstava potrvá do 18. 6. 2010 v galerii SUPERMARKET wc, Nám. Republiky 1, Karlovy Vary (vedle podchodu u dolního nádraží)
jelínek
MYP 2024
botanická zahrada
SHOP Snoubení