Co začalo jako úkol k získání zápočtu v zimním semestru, veřejnost i díky karanténě v roce 2021 přijala s nadšením. Každá z nabízených dvanácti výletních tras spojuje architektonicky výrazná místa a láká na příjemné procházky Prahou.
Na podzim roku 2020 dostali studenti Arts Managementu na VŠE v rámci předmětu Animace kulturního dědictví za úkol oživit kulturní dědictví v Praze. Jelikož byly oba semestry tohoto roku poznamenány covidovou pandemií, jednou z podmínek bylo, aby byl projekt realizovatelný i v období nejtěžšího lockdownu.
A tak přišli studenti s online průvodcem, který se škole líbil tak moc, že ho podpořila grantem pro další vývoj a propagaci. Při spuštění webu byly vytvořeny čtyři tematické trasy propojující budovy stojící za pozornost ať už kvůli architektonické výstřednosti, estetickým kvalitám, nebo i kvůli své historii.
Mapka „Prázdné trasy“ | Zdroj: Den architektury
Trasa „Prázdná“ vede chodce po opuštěných budovách s příznačným charakterem, „Brutalistní“ zase nabízí poznání kontroverzní krásy architektury, která může nabídnout víc než připomínku minulého režimu. Trasa „Literární“ zase spojuje domy slavných spisovatelů a „Filmová“, jak už název napovídá, na sebe váže místa, která můžete znát z filmového plátna.
Velký zájem a rozšíření nabídky
Na webových stránkách Mapamátek si tedy na základě délky trasy a jiných preferencí vyberete trasu, kterou byste chtěli jít, další odkaz vás pak rovnou propojí s Google Maps, kde máte vytyčené i zastávky na cestě. Ke každé z nich si můžete přečíst rozsáhlejší informace o navštívené budově, jak to s ní bylo v průběhu let a čím konkrétně je vlastně tak unikátní.
„Funkcionalistická trasa“ přenesená do Google Maps | Zdroj: Mapamátky, Google Maps
Není divu, že se právě tenhle nápad uchytil v době koronavirové. Nadšení uživatele ale průvodce neopouští ani v současné době, přidávají se navíc další a další. Spolek už má na svědomí dvanáct tras. K původním čtyřem přibyla například trasa „Kostelní“ nabízející výlet po pražských funkcionalistických a konstruktivistických kostelech ze 30. let či trasa „Mostová“, díky které budete už napořád vědět, jakou cestou vlastně překračujete Vltavu.
Osada Baba, jedna ze zastávek na „Funkcionalistické trase“ | Zdroj: Mapamátky
Mapamátky zůstávají čistě v Praze, snaží se však dostat návštěvníky jednotlivých tras mimo centrum města. Zapojují se i lidé vně spolku, kteří přicházejí s vlastními tematickými okruhy. Pozadu s nápady nezůstávají ani obyvatelé jiných měst, tam ale projekt zatím nemíří. I proto, že připravit jednu trasu nezištně a ve vlastním volném čase zabere jeden až dva měsíce práce.
Budova Teplotechny, jedna ze zastávek na „Brutalistní trase“ | Zdroj: Mapamátky
Trasy se smysluplnou spoluprací
Popisky k jednotlivým bodům na cestě často zaštiťuje nějaká organizace, která má s konkrétním motivem něco společného. Informace o brutalistních budovách tak poskytla Architektura 489, zajímavosti o vybydlených objektech přinesly Prázdné domy.
Palác Alfa - U Stýblů, jedna ze zastávek na „Prázdné trase“ | Zdroj: Mapamátky
Výjimkou ale nejsou ani rozsáhlejší spolupráce. Například s Centrem Architektury a Městského Plánování CAMP vytvořil spolek v létě 2021 cestu po nejvýraznějších dílech architekta Karla Pragera. Ta začíná v sídle CAMPu – v pověstných Pragerových kostkách – a za necelou hodinu a čtvrt vás přes další Pragerovy budovy (Nové Národní Muzeum, Komerční banka na Smíchově,…) dovede až k bance na Smíchově. Pro ty, kteří by po této procházce stejně neměli dost, doporučují i samostatný výlet do Braníka za vilou Karla Pragera.
Ústav makromolekulární chemie AV ČR, jedna ze zastávek na „Pragerově trase“ | Zdroj: Mapamátky
Nejnovějším přírůstkem je „Průchozí trasa“, která spojuje tajemné průchody a pasáže Starého a Nového města. Těch plánovaných jsou potom údajně další desítky. Mapamátky nezapomínají ani na děti, například v trase po pražských vnitroblocích, která vede přes dětská hřiště a kavárny pro maminky a tatínky.
Na obrazovce i na papíře
A pro ty, kteří preferují papírové mapky před obrazovkami telefonů, máme také dobrou zprávu – letos v létě vyšla projektu stejnojmenná knížka. V té máte všechno, co potřebujete vědět pro smysluplnou vycházku Prahou, stačí si jen vybrat.