Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Výrobce sportovních bot Nike přišel s unikátní teniskou Nike Flyease. Zdroj. Nike Výrobce sportovních bot Nike přišel s unikátní teniskou Nike Flyease. Zdroj. Nike

Populace stárne a seniorů přibývá. Jak na nový trend reagují designéři?

Populace nezadržitelně stárne. Druhá polovina tohoto století bude podle předpovědí patřit seniorům. V současné době tvoří osoby starší 65 let 19,4 % obyvatelstva EU, za čtyři dekády vystoupá jejich podíl podle odhadů statistického úřadu Eurostat na celou třetinu obyvatelstva. Česko není výjimkou: v roce 2060 u nás budou žít tři miliony seniorů. Jak se s čísly pevně podloženou realitou vyrovnají designéři? Štěstí přece přeje připraveným.

Těch ale v Česku zatím bohužel moc není. „Design pro seniory není mezi českými designéry příliš diskutovanou oblastí. Máme před světem zpoždění. Prozatím u nás nejsou ani investoři a výrobci, kteří by se tímto zabývali a specifický design požadovali. Přílišný zájem nevidím ani mezi studenty,“ zdůrazňuje Jiří Pelcl, designér a prorektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.

Výrobce nábytku TON skloubil vkus s funkčností,  foto: Martin ChumVýrobce nábytku TON skloubil vkus s funkčností, foto: Martin Chum

Podobně smýšlí i designérka Zuzana Bošková, která se problematikou designu pro seniory zabývá v rámci doktorského studia na VŠUP. Aktivita designérů i výrobců je v této oblasti velice malá. „Uzpůsobení produktů a interiérů pro seniory je společensky významné téma, které je ale velmi opomíjené,“ shrnuje Bošková.

Za opomíjení sklízí kritiku hlavně výrobci. To oni na designéry málo tlačí, nevytvářejí dostatečnou poptávku. „Bez výrobců toho designéři moc nevybojují,“ soudí Zdeněk Veverka, designér a vedoucí ateliéru produktového designu na Fakultě designu a umění ZČU v Plzni. „Domnívám se, že design pro starší populaci není hlavním proudem. Určitě by bylo ale zajímavé mít v řetězcích oddělení, kde by bylo možné zakoupit takové produkty. Když může být BIO, DIA, EKO, tak proč ne například PLUS?,“ ptá se Veverka.

První české vlaštovky

Přestože design pro seniory je v Česku ještě v plenkách, první zajímavé vlaštovky už se objevují. Výrobce dřevěného nábytku TON se v demografických křivkách patrně orientuje, proto oslovil designéra Reného Šulce, který pro firmu navrhl novou kolekci s názvem Santiago. Postavena je na stabilitě, ergonomii, funkčním designu a určena je pro seniory a osoby se sníženou pohyblivostí. Obsahuje jídelní židle, stůl, křeslo, dvojkřeslo, trojkřeslo, elekricky ovládané křeslo, podnožku a rozkládací paraván.

Optimistické barvy hrají prim, foto: Martin ChumOptimistické barvy hrají prim, foto: Martin Chum

„Nábytek pro seniory jsem se rozhodl dělat na základě oslovení výrobcem. Myslím, že to bylo v roce 2010 nebo 2011 mě oslovila firma TON se zadáním na design polohovacího křesla pro seniory, protože chtěli rozšiřovat portfolio svých výrobků. Byla to velká výzva. Tehdy to bylo pole designem neorané. Nicméně v podobném segmentu jsem nebyl úplným nováčkem. Již několik let jsem se zabýval designem zdravotnických pomůcek,“ prozradil Šulc, který v minulosti navrhl například francouzské berle, vycházkové hole či sprchové sedátko pro pečovatelské služby.

Kolekce TON Santiago od René Šulce, foto: Martin ChumKolekce TON Santiago od René Šulce, foto: Martin Chum

V hlavní roli uživatel

Design pro seniory má podle všech oslovených designérů svá specifika. Je potřeba navrhovat produkty, které budou pro starší populaci srozumitelné a uživatelsky příjemné. Design pro seniory má být vytvářen s ohledem na jejich haptické omezení, sníženou schopnost orientace a omezený pohyb v prostoru. Stěžejní je proto srozumitelnost, snadná uchopitelnost, tvarová a technická jednoduchost, praktičnost. Senioři obecně preferují optimistické barvy. Nechtějí jen neutrální šedou. Tvarování upřednostňují organické, zaoblené, které vzbuzuje pocit pohodlí a bezpečí.

Větší roli tak hraje uživatelský komfort a praktičnost, spíš než zářivý pop-design vhodný na první stránky módních časopisů. Je to design, kde hraje hlavní roli uživatel. „Když jsem začal na tomto tématu pracovat, formuloval jsem si pro sebe takové heslo: ‚Chceš-li dělat nábytek pro seniory, nechej ego přede dveřmi ateliéru‘,“ říká René Šulc.

Problematika stárnutí populace nenechává chladným ani Prokopa Chludila z Ateliéru keramiky a porcelánu VŠUP v Praze, který navrhl jídelní servis určený seniorům. Nádobí je nápomocné pro lidi, kteří špatně vidí nebo mají problémy s motorikou. S nápadem na výrobu jídelního servisu přišla tuzemská porcelánka G. Benedikt Karlovy Vary, která Chludila oslovila. Ten si pak pohrál například i s barevností: lidé se zrakovým postižením totiž potřebují výrazný barevný kontrast, aby se jim dobře odlišil bílý talíř a šálek od světlého ubrusu. Nechybí ani tvarová promyšlenost, aby se hrnek nezvrhl a uživatel se neopařil, či aby na talíři jídlo neklouzalo.

Jídelní servis určený seniorům, foto: prokop.chludil.czJídelní servis určený seniorům, foto: prokop.chludil.cz

Další průkopnicí českého designu pro seniory je Markéta Kaplanová, studentka ateliéru módní tvorby VŠUP, kterou zajímá hodnota tradičních řemesel a téma vytrácení lidské interakce ve společnosti. Jako svou závěrečnou práci nyní s pletařkami z Elpidy, vzdělávacího a kulturního centra pro seniory, vytváří kolekci pletených ponč. A využila i možnosti, které nabízí umělá inteligence: síť ponča z pruhů se v průběhu práce vyrastrovala na síť čtvercovou.

K modelaci společně napletených čtverců využívá Markéta jednoduchý program přímo vytvořený na míru jejího projektu. Jedná se o technologický prostředek, který umožňuje urychlit zdlouhavou část procesu tvoření jako je právě sestavení kompozice. Možností jsou tisíce a tento program může každou sekundu vygenerovat různorodé kombinace. A je i jakousi hrou – stačí si navolit oblíbené barvy, kliknout a najít to správné uskupení čtverců. Elpida má na svědomí další sympatické projekty jako například "Ponožky od babičky" nebo "Old's cool".

Zábavná ponča pro seniory, foto: Markéta KaplanováZábavná ponča pro seniory, foto: Markéta Kaplanová

Na nejednom projektu zaměřeném na design pro seniory pracují i studenti ateliéru produktového designu na Fakultě designu a umění ZČU. „V rámci univerzity spolupracujeme s fakultou Zdravotnnických studií a s německou Technickou univerzitou v Deggendorfu. Spolu vytváříme týmy studentů, kteří výrobek nejen navrhují po stránce tvaru, ale i ergomonie a technicko-konstrukčních řešení. V minulých letech v těchto týmech vznikly např. chytré lékovky, robotický podavač, toaleta, láhev monitorující příjem tekutin. Nyní týmy pracují na poměrně velkém projektu – sprchový kout a umyvadlo,“ upřesnil vedoucí ateliéru Zdeněk Veverka.

Za humny mají náskok

Ačkoli první počiny na poli designu pro seniory už Česko dělá, ve srovnání se světem na západ od nás stále pokulháváme. Například Švýcarsko vloni poprvé začlenilo do ocenění Swiss Design Prix i kategorii design pro seniory. Cenu získal vysokorychlostní vlak Giruno. Vlak je perfektně uzpůsoben potřebám seniorů či osob se sníženou pohyblivostí, vše je snadno přístupné i na invalidním vozíku, sedadla jsou číslována v Braillově písmu. Do provozu by měl být uveden příští rok.

Švýcary oceněný vlak navržený speciálně pro seniory.Švýcary oceněný vlak navržený speciálně pro seniory.

Stárnutí populace zaměstnává dnes už i světově proslulé velké značky. Například výrobce sportovních bot Nike přišel s unikátní teniskou Nike Flyease, jejíž design byl inspirován mladým mužem postiženým mozkovou obrnou. Bota se nazouvá jen s pomocí jedné ruky, senioři či lidé se zdravotní postižením mají možnost se sami rychle a jednoduše obout i zout. Bota je navíc pevná a flexibilní a její vzhled je dalek od tradiční obuvi určené starším lidem.

Foto: Nike FlyeaseFoto: Nike Flyease

Nezahálí ani Francie. Francouzské studio Denovo Design přišlo před pár lety s líbivou holí Tango, po které je neustále velká poptávka a vyrábí se dnes v různých variantách a modelech. Hůl připomínající hokejku je unikátní tím, že sama stojí, je tak přímo šitá na míru starším lidem, zjednodušuje jim život a jako bonus i dobře vypadá. Dokonce je možné objednat si i personalizovanou verzi. O úspěchu hole svědčí i stříbrné ocenění za design od francouzské společnosti sportovní medicíny.

Hůl Tango, foto: Denovo DesignHůl Tango, foto: Denovo Design

Britskou tvorbu v minulém roce prezentoval přímo v Praze designér a profesor na Sheffield Hallam University Paul Chamberlain. Výstava "Příští krajina domova/Nemocnice nebo byt", kterou v rámci Designbloku uspořádala ve svém sídle VŠUP, upozornila na budoucí pravděpodobný přesun zdravotní péče z nemocnic do domácího prostředí a řešila otázku, jak tento přesun může ovlivnit vztah k předmětům, nábytku a obecně k vlastnímu domovu. Paul Chamberlain vystavenou instalací zároveň vyzval designéry ke koncentraci tvorby na seniory. Vždyť slovy Reného Šulce: Člověk má pocit, že dělá něco, co má smysl.“

Autor: Iveta Křížová

Další články