Historie švýcarské značky Vitra sahá do roku 1950, kdy byla založena ve městě Weil am Rhein jako rodinná firma Williho a Eriky Fehlbaumových. V 50. letech podnikl Willi svou první cestu do USA, kde narazil na nábytek manželů a designérů Ray a Charlese Eamesových. Prodej jejich kolekce nábytku odstartoval rodinný byznys, který se postupně vyvíjel až do takové podoby, jakou známe dnes. V současné době má společnost Vitra rozmanitou nabídku produktů, od nábytku přes bytové doplňky až po mikroarchitekturu. V tomto článku se však zaměříme na designéry i zákazníky velmi oblíbené konzolové židle.
Ikona moderního designu
Poté, co se Willi Fehlbaum vrátil z USA, kde navázal spolupráci s Eamesovými, začal jejich zboží prodávat do Evropy. Jejich ikonickým návrhem je židle Eames, pojmenovaná po nich samotných. Jedná se o nadčasový designový kousek, který své obdivovatele neztrácí ani dnes po více než 60 letech od svého vzniku.
Následně navázala společnost Vitra spolupráci i s dalšími designéry. Jednou z nejznámějších se stala ta s Vernerem Pantonem. Židle Panton, kterou dánský návrhář pro společnost Vitra navrhnul, se stala jedním z nejvýraznějších produktů značky. Na trh byla uvedena v 60. letech minulého století a současně se tak stala první plastovou konzolovou židlí, která byla zpracována jako jeden kus. Její barevná paleta se pravidelně obměňuje, a tak není divu, že tato klasika nepřestává společnost bavit. I dnes po tolika letech je to stále nejprodávanější konzolová židle značky Vitra v Česku.
Židle Panton je ikona designu. | Zdroj: archiv Vitra
Panton ale není jediný typ konzolové židle, kterou firma nabízí. Své místo na trhu mají dnes i další a mladší typy. Nejnovějším přírůstkem je židle EVO-C navržena britským designérem Jasperem Morrisonem. Podobně jako židle Panton je navržena z jednoho kusu materiálu. Její ladný, avšak moderní tvar se hodí do celé škály prostor. Umístit ji můžete jak do minimalisticky pojatých interiérů, tak do elegantních historických budov, kde může plnit funkci dekorativního prvku.
Židle EVO-C navazující na konstrukci židle Panton | Zdroj: archiv společnosti Vitra
V nabídce je židle ve čtyřech barvách: makové, světlé mátové, slonové kosti a grafitově šedé. Její název EVO-C je zkratka slov Evolutionary Chair. Významově odkazuje na evoluční vývoj konzolové židle, který začal už židlí Marta Stama s trubkovou konstrukcí, pokračoval dřevěnou verzí Alvara Aalta anebo právě zmiňovaným modelem Vernera Pantona. Od židle Panton se liší tím, že je vyrobena jako její dvounohá konzolová varianta, což je dnes možné díky technologickému pokroku.
Židli navrhl Jasper Morrison. | Zdroj: vitra.com
Spolupráce s renomovanými designéry
Společnost Vitra spolupracuje na návrzích svých produktů s renomovanými jmény na poli designu. U konzolových židlí tomu není jinak a spolupráce s Jasperem Morrisonem je toho důkazem. „Morrison skvěle zvládá proměňovat svoji filozofii supernormálního designu v praxi. Je to minimalista, jeho produkty vypadají jednoduše, až obyčejně, ale nejsou banální, naopak, jsou promyšlené do detailu. Na tom je dobře vidět fungující spojení designéra a technologické know how Vitry jako výrobce,“ popisuje Morrisonovův přístup ředitel české pobočky značky Vitra Jiří Zavadil.
Židle EVO-C je vyrobena způsobem lisování. Jelikož je celá ze 100% polypropylenu, je recyklovatelná a zároveň již vstupní materiál pochází z recyklace. Obvykle bývají konzolové židle ale vyráběny ze dvou materiálů – kovové nebo dřevěné konzoly a polypropylenové vrstvy.
Židle EVO-C se hodí jak do domácností, tak do kancelářských interiérů. | Zdroj: vitra.com
To je vidět například u židle HAL Cantilever, taktéž navržené Jasperem Morrisonem nebo u konferenční židle Unix Chair od Antonia Citteria. „Právě on vytvořil pro Vitru první konzolovou židli Visavis, která byla velmi úspěšná i obchodně. Obecně jsou to židle velmi pohodlné, sedák je umístěn ve vzduchu, nedrží ho nohy, a díky tomu při dosednutí příjemně pruží. Subtilní a vzdušné siluety se navíc velmi dobře vyjímají v interiéru,“ dodává Jiří Zavadil.
Konzolová židle HAL | Zdroj: vitra.com
Neobvyklou konstrukcí zaujme židle Citizen od designéra Konstantina Grcice. Sedák židle je volně zavěšen na rámu pomocí tří ocelových lan. Zavěšení dává lankům určitou pevnost a napětí pružiny, což umožňuje definovat a ovládat pohyb sedačky. Designér sám uvádí, že inspirací mu byla známá Hardoy Chair, též přezdívaná jako Butterfly Chair, kde je sedák natažen mezi rámem. U křesla Citizen byla myšlenka převzata a značně upravena. Sedadlo je zavěšeno na třech kabelech pro příjemný kývavý pohyb, zatímco opěradlo je pevně připevněno k ocelovému rámu.
Židle Citizen Lowback | Zdroj: archiv společnosti Vitra
Křeslo Citizen je k dostání ve dvou variantách. Obě varianty poskytují pohodlí a dostatečnou oporu zad, proto se skvěle hodí na kancelářskou práci. Jediné, v čem se křesla od sebe liší, je výška opěráku, v případě Citizen Highback je vyšší a zajišťuje podporu i pro krční pátěř.
Židle Citizen Highback | Zdroj: archiv společnosti Vitra
Židle, co se neokouká
Konzolové židle si své místo najdou jak v konferenční místnosti, tak u jídelního stolu. Mají tu výhodu, že jejich rám bývá pružný a jsou pohodlné i při delším sezení, často navíc bývají stohovatelné, a tak je snadné i jejich skladování v případě potřeby ušetřit místo. S výběrem té pravé vám rádi pomůžou i v showroomu značky v pražském Karlíně, kde si některé produkty můžete i sami vyzkoušet.
Článek vznikl v rámci placené spolupráce.