Poprvé ji navrhli již před více než 60 lety. Konzolové židle značky Vitra slaví úspěchy i dnes, jsou pohodlné a nadčasové

Konzolové židle EVO-C | Zdroj: vitra.com Konzolové židle EVO-C | Zdroj: vitra.com

Společnost Vitra se řadí mezi světové špičky ve svém oboru už desítky let. Aby také ne, už od počátku svého vzniku pracuje s nejlepšími designéry své doby. Jako jeden příklad za všechny můžeme uvést židli Panton, která je jedním z nejžádanějších modelů již po několik dekád. Židle je jedinečná jak svým designem, tak svou konzolovou konstrukcí. Podívali jsme se proto, jak se od doby první Panton židle vývoj konzolových židlí posunul a jaké jsou jejich možnosti dnes.

Historie švýcarské značky Vitra sahá do roku 1950, kdy byla založena ve městě Weil am Rhein jako rodinná firma Williho a Eriky Fehlbaumových. V 50. letech podnikl Willi svou první cestu do USA, kde narazil na nábytek manželů a designérů Ray a Charlese Eamesových. Prodej jejich kolekce nábytku odstartoval rodinný byznys, který se postupně vyvíjel až do takové podoby, jakou známe dnes. V současné době má společnost Vitra rozmanitou nabídku produktů, od nábytku přes bytové doplňky až po mikroarchitekturu. V tomto článku se však zaměříme na designéry i zákazníky velmi oblíbené konzolové židle. 

Ikonická židle Panton jako první konzolová židle vyrobená z jednoho kusu materiálu | Zdroj: archiv společnosti VitraIkonická židle Panton jako první konzolová židle vyrobená z jednoho kusu materiálu | Zdroj: archiv společnosti Vitra

Ikona moderního designu

Poté, co se Willi Fehlbaum vrátil z USA, kde navázal spolupráci s Eamesovými, začal jejich zboží prodávat do Evropy. Jejich ikonickým návrhem je židle Eames, pojmenovaná po nich samotných. Jedná se o nadčasový designový kousek, který své obdivovatele neztrácí ani dnes po více než 60 letech od svého vzniku. 

Následně navázala společnost Vitra spolupráci i s dalšími designéry. Jednou z nejznámějších se stala ta s Vernerem Pantonem. Židle Panton, kterou dánský návrhář pro společnost Vitra navrhnul, se stala jedním z nejvýraznějších produktů značky. Na trh byla uvedena v 60. letech minulého století a současně se tak stala první plastovou konzolovou židlí, která byla zpracována jako jeden kus. Její barevná paleta se pravidelně obměňuje, a tak není divu, že tato klasika nepřestává společnost bavit. I dnes po tolika letech je to stále nejprodávanější konzolová židle značky Vitra v Česku.

Židle Panton je ikona designu. | Zdroj: archiv VitraŽidle Panton je ikona designu. | Zdroj: archiv Vitra

Panton ale není jediný typ konzolové židle, kterou firma nabízí. Své místo na trhu mají dnes i další a mladší typy. Nejnovějším přírůstkem je židle EVO-C navržena britským designérem Jasperem Morrisonem. Podobně jako židle Panton je navržena z jednoho kusu materiálu. Její ladný, avšak moderní tvar se hodí do celé škály prostor. Umístit ji můžete jak do minimalisticky pojatých interiérů, tak do elegantních historických budov, kde může plnit funkci dekorativního prvku.

Židle EVO-C  navazující na konstrukci židle Panton | Zdroj: archiv společnosti VitraŽidle EVO-C navazující na konstrukci židle Panton | Zdroj: archiv společnosti Vitra

V nabídce je židle ve čtyřech barvách: makové, světlé mátové, slonové kosti a grafitově šedé. Její název EVO-C je zkratka slov Evolutionary Chair. Významově odkazuje na evoluční vývoj konzolové židle, který začal už židlí Marta Stama s trubkovou konstrukcí, pokračoval dřevěnou verzí Alvara Aalta anebo právě zmiňovaným modelem Vernera Pantona. Od židle Panton se liší tím, že je vyrobena jako její dvounohá konzolová varianta, což je dnes možné díky technologickému pokroku.

Židli navrhl Jasper Morrison. | Zdroj: vitra.comŽidli navrhl Jasper Morrison. | Zdroj: vitra.com

Spolupráce s renomovanými designéry

Společnost Vitra spolupracuje na návrzích svých produktů s renomovanými jmény na poli designu. U konzolových židlí tomu není jinak a spolupráce s Jasperem Morrisonem je toho důkazem. „Morrison skvěle zvládá proměňovat svoji filozofii supernormálního designu v praxi. Je to minimalista, jeho produkty vypadají jednoduše, až obyčejně, ale nejsou banální, naopak, jsou promyšlené do detailu. Na tom je dobře vidět fungující spojení designéra a technologické know how Vitry jako výrobce,popisuje Morrisonovův přístup ředitel české pobočky značky Vitra Jiří Zavadil.

Showroom v pražském Karlíně a ředitel české pobočky Vitra Jiří Zavadil | Zdroj: Vitra / Foto: Jan RaschShowroom v pražském Karlíně a ředitel české pobočky Vitra Jiří Zavadil | Zdroj: Vitra / Foto: Jan Rasch

Židle EVO-C je vyrobena způsobem lisování. Jelikož je celá ze 100% polypropylenu, je recyklovatelná a zároveň již vstupní materiál pochází z recyklace. Obvykle bývají konzolové židle ale vyráběny ze dvou materiálů – kovové nebo dřevěné konzoly a polypropylenové vrstvy.

Židle EVO-C se hodí jak do domácností, tak do kancelářských interiérů. | Zdroj: vitra.comŽidle EVO-C se hodí jak do domácností, tak do kancelářských interiérů. | Zdroj: vitra.com

To je vidět například u židle HAL Cantilever, taktéž navržené Jasperem Morrisonem nebo u konferenční židle Unix Chair od Antonia Citteria. „Právě on vytvořil pro Vitru první konzolovou židli Visavis, která byla velmi úspěšná i obchodně. Obecně jsou to židle velmi pohodlné, sedák je umístěn ve vzduchu, nedrží ho nohy, a díky tomu při dosednutí příjemně pruží. Subtilní a vzdušné siluety se navíc velmi dobře vyjímají v interiéru,“ dodává Jiří Zavadil.

Konzolová židle HAL |  Zdroj: vitra.comKonzolová židle HAL | Zdroj: vitra.com

Neobvyklou konstrukcí zaujme židle Citizen od designéra Konstantina Grcice. Sedák židle je volně zavěšen na rámu pomocí tří ocelových lan. Zavěšení dává lankům určitou pevnost a napětí pružiny, což umožňuje definovat a ovládat pohyb sedačky. Designér sám uvádí, že inspirací mu byla známá Hardoy Chair, též přezdívaná jako Butterfly Chair, kde je sedák natažen mezi rámem. U křesla Citizen byla myšlenka převzata a značně upravena. Sedadlo je zavěšeno na třech kabelech pro příjemný kývavý pohyb, zatímco opěradlo je pevně připevněno k ocelovému rámu.

Židle Citizen Lowback |  Zdroj: archiv společnosti VitraŽidle Citizen Lowback | Zdroj: archiv společnosti Vitra

Křeslo Citizen je k dostání ve dvou variantách. Obě varianty poskytují pohodlí a dostatečnou oporu zad, proto se skvěle hodí na kancelářskou práci. Jediné, v čem se křesla od sebe liší, je výška opěráku, v případě Citizen Highback je vyšší a zajišťuje podporu i pro krční pátěř.

Židle Citizen Highback | Zdroj: archiv společnosti VitraŽidle Citizen Highback | Zdroj: archiv společnosti Vitra

Židle, co se neokouká

Konzolové židle si své místo najdou jak v konferenční místnosti, tak u jídelního stolu. Mají tu výhodu, že jejich rám bývá pružný a jsou pohodlné i při delším sezení, často navíc bývají stohovatelné, a tak je snadné i jejich skladování v případě potřeby ušetřit místo. S výběrem té pravé vám rádi pomůžou i v showroomu značky v pražském Karlíně, kde si některé produkty můžete i sami vyzkoušet. 

Konzolové židle se hodí i do kancelářských prostor, navíc se dají snadno stohovat. | Zdroj: vitra.comKonzolové židle se hodí i do kancelářských prostor, navíc se dají snadno stohovat. | Zdroj: vitra.com

Článek vznikl v rámci placené spolupráce.

Související

Odklon od elit. Vitra začala spolupracovat s nekonvenčním designérem Virgilem Ablohem
Produktový design

Odklon od elit. Vitra začala spolupracovat s nekonvenčním designérem Virgilem Ablohem

Petra Boháčová - 25. 6. 2019

Jak se vyrábí nejslavnější židle 20. století? Vitra se otevírá veřejnosti a zve do svého zákulisí
Produktový design

Jak se vyrábí nejslavnější židle 20. století? Vitra se otevírá veřejnosti a zve do svého zákulisí

Barbora Langmajerová - 27. 11. 2017

Plagiátorství je ve světě designu běžné. Jak s ním bojuje Vitra?
Produktový design

Plagiátorství je ve světě designu běžné. Jak s ním bojuje Vitra?

Barbora Langmajerová - 10. 10. 2017

SHOP Snoubení
kruh 2024
zuz banner
ujep 2024