Pomáhat a chránit. Inspirativní projekt Design Helps ukazuje, jak design může zachránit a zlepšit svět

Projekt Design Helps | Foto: Lucie Desmond Projekt Design Helps | Foto: Lucie Desmond

Design hledá řešení. Design pomáhá v dobách prosperity i v období krize. Design není nadstavbou, ale podstatou zlepšování života lidí. Design přináší nové hodnoty. Design je investicí do budoucnosti. Všechny tyto teze přináší projekt, který ještě před začátkem přehlídky Designblok připravili jeho pořadatelé, agentura Profil Media. Výstava Design Helps na pražské Kampě představuje široké veřejnosti příklady, kdy design opravdu pomáhá. Inspiraci můžete načerpat až do 11. října. A jako malou ochutnávku vám přinášíme výběr těch nejlepších projektů.

Žijeme v období pandemie koronaviru, humanitárních krizí, krize životního prostředí, v době velkých změn klimatu i rostoucí populace. Jak je svět velký, je náhle malý a dotýká se nás. A designéři přicházejí s novými produkty a nápady, které řeší aktuální problémy. S velkými projekty, stejně jako malými týkajícími se jen menšího počtu lidí. Nedostatek vody v Africe, nedostatek potravin, stárnoucí populace, nutnost hledání nových materiálů i nových cest ve vzdělávání, vymírající včely, hromady uhlí, pytláctví...

Co téma, to výzva. A právě přijímání výzev je dlouhodobě úlohou designérů. Zkoumat, experimentovat a hledat nová řešení ve všech oblastech lidské činnosti a života – od ekologie, zdravotnictví až po vzdělávání či kulturu. S jejich projekty poznáváme více sami sebe, své možnosti i možnou budoucnost. Výstava Design Helps, která vznikla jako jeden z projektů letošního Designbloku, je nahlédnutím do světa designu, který pomáhá, výběrem rozdílných cest a naznačením možností, které v sobě skrývá. Pokračování 7. až 11. října v prostoru Gabriel Loci v Holečkově ulici v Praze na Smíchově – hlavním výstavním prostoru Designbloku 2020.

Barbora Procházková
- Project SAPIENCE

Základním produktem projektu Sapience módní návrhářky Báry Procházkové jsou papírové střihové šablony různých autorských designů, které jsou opatřeny návodem a určené pro domácí šití. Touto formou se Bára záměrně dělí o své know-how s veřejností, s cílem vnést do módy hlubší rozměr a v kontrastu s průmyslovou nadprodukcí motivovat mladou generaci k výrobě vlastního oblečení. Vize autorky je obsáhnout celou škálu oděvů, pánských i dámských, doplňků, či hraček, kde si každý najde to pravé. Její aktuální kolekci pak můžete potkat i na letošním Designbloku od 7. do 11. října v prostoru Gabriel Loci.

Project SAPIENCE | Zdroj: Instagram project sapienceProject SAPIENCE | Zdroj: Instagram project sapience

Herrmann&Coufal
- DIY

„I svépomocí vyrobená věc může být krásná, jestliže vlastníme správný návod a špetku odhodlání. Šetříme tím navíc jak pořizovací náklady, tak životní prostředí,“ říkají Eduard Herrmann a Matěj Coufal z designérského studia Herrmann&Coufal o fenoménu DIY, který je pevnou součástí dějin světového designu a stále ještě nebyl vyčerpán. DIY, neboli do-it-yourself, projekty často poskytují řešení pro rozvojové země, místa zasažená katastrofou nebo uprchlickou krizí. Jestliže se však na téma podíváme podrobněji a s odstupem, nemusí být fenomén DIY vnímán jen jako synonymum pro nízkonákladový, alternativní a neestetický přístup domácích kutilů, ale také jako protiváha tradičního konzumního průmyslu založeném na umělých tržních nástrojích.

DIY | Zdroj: Herrmann&CoufalDIY | Zdroj: Herrmann&Coufal

Eda a Matěj se fenoménem zaobírají již druhým rokem. Navrhli věšák na šaty a lampu a své návrhy šíří jako návrhy na výrobu. Nezůstali však jen u návrhů. „Rozhodli jsme se analyzovat vztah designéra k tomuto fenoménu, jeho historii, vliv společnosti a politického režimu a dopad na životní prostředí. Rádi bychom otevřeli (nejen) témata, jako je plánované zastarávání, kult designéra, open source design a smysl designu.“ Novou edici jejich výzkumu můžete vidět od 7. do 11. října i v hlavním výstavním prostoru letošního Designbloku – v Gabriel Loci.

Sofia Artemeva
- MUN

Studentka Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Sofia Artemeva navrhla v rámci své školní práce na téma Design pro život v karanténě germicidní UV lampu MUN. „Speciální lampa vyzařuje ultrafialové záření ve spektru C (UVC), které ničí organismy a způsobuje narušení buněčných struktur. Záření se běžně využívá ve zdravotnictví a potravinářství, ale v době koronaviru se pomocí UV světel dezinfikují i dopravní prostředky, pracovní místa apod. Mým cílem bylo vytvořit design UV lampy, která by se hodila do soukromého bytu, byla dekorativní, ale zároveň funkční a snadná na užití.“

MUN Sofia Artemeva | Zdroj: Designblok 2020MUN Sofia Artemeva | Zdroj: Designblok 2020

Domased

Online CZ/SK galerie pro časy korony Domased (iniciátoři Michaela Mihályi, David Štupf, Marta Prokopová, Karolína Davidová, Kamila Dohnalová, Matej Mihályi) je více kurátorským než designérským projektem, přesto do našeho výběru patří. Otevírá téma obrazu jako nástroje komunikace a je svědectvím kolektivního pocitu sounáležitosti tvůrců, kteří v jeden okamžik museli zůstat doma. Virtuální galerie se stala prostředím, ve kterém se mohou podělit o své pocity, a pomoci tak dalším. Ilustracemi, gify, animacemi i texty.

Ukázka projektů na Domased | Zdroj: DomasedUkázka projektů na Domased | Zdroj: Domased

Projekt vznikl v dubnu 2020 jako bezprostřední reakce na celospolečenské „domasedění“. Jeho cílem bylo kreativně ulehčit všem tehdy nuceně doma sedícím. Celkem se do projektu zapojilo přes 120 českých a slovenských vizuálních umělců, a je tak vedle svého původního poslaní skvělou příležitost udělat si celkový přehled o ilustrátorské scéně v Česku a na Slovensku. Denně sdílené příspěvky tematizující práci z domova, vyrovnávání se samotou, limity prostoru, soužití s partnery, zvířaty či pokojovými rostlinami jsou zajímavým dialogem o hodnotě času a zcela nové zkušenosti vynucené samoty.

Anna Marešová
- Menstruační kalíšek

Produktová designérka Anna Marešová rozšířila portfolio značky intimních pomůcek pro ženy Whoop·de·doo o menstruační kalíšek. Udržitelný, designový a laskavý k ženskému tělu i naší planetě. Takový, který přináší klidnou, volnou a zdravou menstruaci. A díky kterému se ženy budou na menstruaci alespoň trochu těšit. Menstruační kalíšek Whoop·de·doo oblékla do červené. Ta je nejen praktická při údržbě kalíšku, ale také je symbolem otevřeného a upřímného dialogu, který chce kolem menstruace vytvořit.

Menstruační kalíšek | Zdroj: Anna MarešováMenstruační kalíšek | Zdroj: Anna Marešová

Divan Design
- Eleganza 5

Nemocniční lůžko Eleganza 5 navržené studiem Divan Design pro intenzivní zdravotní péči posouvá komfort péče i kvalitu života nemocných pacientů. Lůžko je výsledkem dlouhodobé spolupráce designérů Divan Design a česko-německého výrobce Linet Group SE, který je jedním z největších dodavatelů lůžek v Evropě i ve Spojených státech.

Eleganza 5 | Zdroj: Divan DesignEleganza 5 | Zdroj: Divan Design

Lůžko poskytuje pacientům větší bezpečnost, pohodlí a pomáhá ulevovat od bolesti. Mezi přidané funkce patří elektrické flexibilní polohování a laterální naklánění do stran, které pomáhá pacienta otáčet zlehka a s menším fyzickým úsilím. Dále je v lůžku zabudován systém BedMonitor, který umí sledovat stav pacienta i nastavení lůžka, a potřebná data odesílá zdravotnickému personálu. Lůžko umí také pacienta zvážit a poskytuje podmínky pro rentgenování bez manuální manipulace s pacientem. Motorizovaná kolečka umožňují převoz bez vynaložení síly personálu. Lůžko se ovládá z jednoho místa na intuitivním panelu iBoard a nabízí špičkový bezpečnostní systém. Ovšem stále je to zejména lůžko, bezpečná klidová zóna, ve které pacient prožívá většinu svého dne.

Kateřina Rydlová
- Moody

Body Moody je pomůcka pro úlevu při menstruaci. „Vše začalo průzkumem, co ženy na úlevu od bolesti používají, co jim vyhovuje, nevyhovuje a jaké jsou jejich potřeby,“ říká Kateřina Rydlová, absolventka Ateliéru průmyslového designu na ČVUT, která se věnuje průmyslovému a produktovému designu se zaměřením na design help a design medical. „Teplo dokáže mnoha ženám ulevit, avšak dá se pohodlně využít pouze doma.“ Autorka navrhla alternativu, kterou je možné komfortně používat v práci i na cestách a za kterou by se ženy nemusely stydět. První funkční vzorky vznikly ve spolupráci s ČVUT. Projekt se dále rozvíjí a pracuje se na prototypu.

Moody | Zdroj: Kateřina RydlováMoody | Zdroj: Kateřina Rydlová

Vítek Škop
- Vividbooks 

Grafický designér Vítek Škop představil ve své loňské diplomové práci koncept učebnice fyziky, který otevřel celou novou kapitolu možné výuky. Učebnice za pomoci jednoduchých a designově čistých animací v kombinaci se snadno čitelným a pochopitelným textem ukazuje, že věda nemusí být věda. Používá nové technologie, které jsou dětem blízké, digitální prostředí, ale i práci s papírem a tužkou.

Vividbooks | Zdroj: Vítek ŠkopVividbooks | Zdroj: Vítek Škop

„Ve Vividbooks věříme, že máloco je tak důležité jako zájem budoucích generací o vzdělávání a vědu,” říká Vítek Škop, který s Vividbooks na loňském Designbloku vyhrál mezinárodní soutěž Diploma Selection a stal se i objevem roku Cen Czech Grand Design 2019. Učebnicí fyziky jeho práce neskončila. Aktuálně probíhá vývoj dalších předmětů a učebnic. „Se zapojením odborníků jsou vytvářeny podrobné metodiky, aby Vividbooks nejenom dobře vypadaly, ale skutečně dávaly smysl.“ Nový impuls paradoxně učebnici dodala i současná nutnost distanční výuky, která jen potvrdila, že může být nejen atraktivní, ale i velmi účelnou a praktickou formou výuky.

Zdeněk Růžička
- Sounder

Komplexní zvuková stavebnice Sounder grafického designéra, absolventa ateliéru Petra Babáka na pražské UMPRUM Zdeňka Růžičky zkoumá téma současné hry/hračky/nástroje postavené na zvukovém experimentu a práci se zvuky. Na první pohled obyčejná geometrická stavebnice je ve skutečnosti velkou abstraktní hrou představivosti. Pomocí jejích barevných prvků můžete vytvářet abstraktní stavby stejně jako komponovat ambientní skladby. Svou strukturou a zapojením představivosti naznačuje, jak by mohla vypadat současná hračka nebo nástroj pracující se zvukem, oproti konvenčním nástrojům a postupům. 

Sounder | Zdroj: Zdeněk RůžičkaSounder | Zdroj: Zdeněk Růžička

Eliška Skarolková
 - Sanaa Maridadi

Soubor edukačních cvičení, her a aktivit Sanaa Maridadi určených zejména pro základní školy navrhla Eliška Skarolková jako možný nástroj ke zlepšení života na keňském venkově. Soubor vznikl na základě etnografického průzkumu podmínek života v městečku Mariakani, 36 kilometrů severně od Mombasy v Keni, který byl součástí Eliščiny diplomové práce v oboru design pro udržitelnost na Savannah College of Art and Design v americké Georgii. Provinční městečko na pomezí dvou okresů stále trpí podobně jako jiná místa v Keni či jinde v Africe extrémním výskytem nemocí, konkrétně malárie, nemocí dýchacího ústrojí (způsobených suchem) a nemocí trávicího ústrojí (způsobených nečistotami ve vodě a nízkým povědomím o hygienických návycích).

Sanaa Maridadi | Zdroj: International Design AwardsSanaa Maridadi | Zdroj: International Design Awards

Ve svém souboru Sanaa Maridadi využívá Eliška Skarolková komiksy, tematické hry a narativy, jako nástroje, které u dětí rozvíjejí povědomí o tom, proč se nemocím bránit a jak se jim bránit, pomáhají jim pracovat s informacemi a sžít se s nimi. Tematická cvičení vycházejí z teorií a praxe art terapií a z praxí výuky pomocí kreativních aktivit. 

Markéta Rádková
- Step_p

Markéta Rádková se během svého studia na Fakultě architektury ČVUT věnovala rešerši zdravotnických pomůcek určených nejen pro seniory. Jako svoji diplomovou práci vytvořila Step_p - chodící zdravotnickou pomůcku pro osoby s omezenou schopností pohybu, která posouvá vnímání chodítek. Najednou to není neobratné monstrum, které zajišťuje stabilitu, ale chodítko, které se svou estetikou spíše blíží dětským kočárkům. Je lehké, vizuálně sportovně laděné a doplněné elegantní kabelou, tedy nic, za co bychom se měli stydět. Prostě jen další ze spousty dopravních hraček, které se na ulicích objevují stále častěji.

Step_p | Zdroj: Markéta RádkováStep_p | Zdroj: Markéta Rádková

Ondřej Peľák
- Glukometr

Glukometr je léčebná diabetická pomůcka, kterou si uživatel kontroluje hladinu glukózy v těle. Její znalost je pro diabetiky, jejichž počet v posledních letech překotně stoupá, potřebná pro správné kompenzování hladiny cukru pomocí inzulinu. Přestože funkci glukometru v poslední době přebírají sensory, které umožňují kontinuální sledování, potřebnost glukometrů je pro léčení diabetu stále zásadní. 

Glukometr | Zdroj: Designblok 2020Glukometr | Zdroj: Designblok 2020

Student ČVUT Ondřej Peľák ve své bakalářské práci reaguje na soudobou nabídku glukometrů na trhu, jejich vzhled, ale především jejich používání z pohledu uživatele – diabetika, kterým sám je. Jeho pojetí glukometru řeší integraci pěti prvků - glukometru, zásobníku na proužky, zařízení pro vpich do prstu, odpadní nádobu a obal - do jednoho celku.

Věra Kunhartová / Zdravý design
- VET table Equa 4050

Veterinární a transportní stůl VET je příkladem progresivního designu jinak již běžně užívaných předmětů s využitím nových materiálů i znalostí. V zásadě nenápadný elegantní stůl byl navržen studiem Zdravý design Věry Kunhartové, které se systematicky věnuje designu zdravotních pomůcek a nábytku pro estonského výrobce zdravotní techniky Equa s cílem zapomenout na dosavadní podobu těchto produktů a tradičně používaných materiálů.

VET table Equa 4050 | Zdroj: Zdravý designVET table Equa 4050 | Zdroj: Zdravý design

Na další návrhy se můžete podívat v naší galerii.

Související

Designblok představil podobu hlavní výstavy a Designerie od Jana Plecháče. Organizátoři shrnuli opatření pro bezpečnou návštěvu 22. ročníku festivalu
Ostatní

Designblok představil podobu hlavní výstavy a Designerie od Jana Plecháče. Organizátoři shrnuli opatření pro bezpečnou návštěvu 22. ročníku festivalu

Redakce Czechdesign - 30. 9. 2020

Do roku 2030 budou všechny produkty recyklovatelné. IKEA sází na cirkulární ekonomiku a snaží se změnit svět k lepšímu
Produktový design

Do roku 2030 budou všechny produkty recyklovatelné. IKEA sází na cirkulární ekonomiku a snaží se změnit svět k lepšímu

Anežka Adamíková - 24. 4. 2019

Ohleduplnost k přírodě na prvním místě. Češka, která se prosadila v Holandsku, šije z recyklovaných plastů
Móda a šperk

Ohleduplnost k přírodě na prvním místě. Češka, která se prosadila v Holandsku, šije z recyklovaných plastů

Petra Boháčová - 7. 2. 2019

 Používání recyklovaného plastu v designu je „bullshit“, říká kurátor istanbulského bienále Jan Boelen
Produktový design

Používání recyklovaného plastu v designu je „bullshit“, říká kurátor istanbulského bienále Jan Boelen

Ester Kyselková - 30. 11. 2018

Ateliér vyměnila za továrnu. Designérka Vacková chce podpořit systémovou změnu ve vnímání recyklace
Móda a šperk

Ateliér vyměnila za továrnu. Designérka Vacková chce podpořit systémovou změnu ve vnímání recyklace

Veronika Faltová - 13. 3. 2018

job shop
Přerov lab
výstava czd
SHOP Snoubení