Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Sou Fujimoto na reSITE 2018, zdroj: reSITE, Tomáš Princ Sou Fujimoto na reSITE 2018, zdroj: reSITE, Tomáš Princ

Podpora nočního života ve městech i spolupráce starosty a dětí. Druhý den konference reSITE nabídl netradiční řešení

Druhý den konference reSITE představil velké tváře a mnohá překvapení, nabídl spoustu emocí a smíchu. Řečníci ukázali místa pro lidi i místa duchů, dva starostové nastínili, jak se starat o města ve dne i v noci. reSITE jako vždy představoval různé pohledy na prostředí pro kreativní život.

Architektka Jeanne Gang nepředstavila "ubytování" lidí u nich doma, ale v širším kontextu, který obývají. "Architektura je nástroj zprostředkování vztahu člověka a prostředí." Dokumentovala to na dvou projektech, které její Studio Gang realizovalo. Loděnice WMS v Chicagu vzešla z jednoduchého požadavku. "Lidé milovali řeku, ale neměli se k ní jak dostat." Tvůrci nabídli prostor široké škále aktivit pro celou komunitu veslařů. Už jen počátek výstavby obyvatele povzbudil, aby místo využívali daleko aktivněji. Aqua Tower nepodporuje mezilidské vztahy v parku, tak jako loděnice, ale na své fasádě. A to doslova. Ta je navržena tak, aby bylo z balkónu vidět na maximální množství teras okolo a aby potkávání se se sousedy bylo co nejjednodušší. "Je to jako na dvorku. Z balkónů se stal sociální systém."

Jeane Gang na reSITE 2018, zdroj: reSITE, Tomáš PrincJeane Gang na reSITE 2018, zdroj: reSITE, Tomáš Princ

Partner studia OMA Reinier de Graaf byl řečníkem, který ve své prezentaci ukázal nejvíce bourání v celé historii reSITE. Představil svou novou knihu Four Walls and a Roof a vývoj rezidenční výstavby ve 20. století. Ukázal příklady "ghost towns", měst, kde nikdo nebydlí, z celého světa. "Vždy je to ekonomický úspěch, ale zároveň společenská katastrofa. Všechny byty jsou prodané za neuvěřitelné částky, ale nikdo zde nežije, protože výstavba je předmětem investic, nikoliv bydlení." Reinierova kniha má být pohledem na svět očima architekta, nikoliv manifestem. Snad tak nebude čtenáři brána, protože sám autor se do jiných knih s takovýmto přízviskem po celou dobu strefoval...

Starosta Tirany Erion Veliaj, zdroj: reSITE, Tomáš PrincStarosta Tirany Erion Veliaj, zdroj: reSITE, Tomáš Princ

"Obyvatel Tirany jsem se zeptal, co je v jejich životě nejdůležitější. Odpověděli, že děti. Tak proč utráceli 30 % svého příjmu za automobil a ne jinak?" Erion Veliaj, starosta hlavního města Albánie, přinesl množství zvídavých otázek a upřímných odpovědí. Problémy bere jako příležitosti a proto spustil proces legalizace množství staveb, které byly v šedé zóně, proto se nebojí množství lidí, kteří se každý rok do Tirany přistěhují. Často spolupracuje s dětmi a je přesvědčen, že "jakmile lidé vidí město jako partnera, změní svůj přístup." Kde bere energii pro svou práci? "V písničkách U2. Třeba Where the Streets Have No Name. To je u nás ve městě dost časté," odpověděl spontánně.

James Law, zdroj: reSITE, Tomáš PrincJames Law, zdroj: reSITE, Tomáš Princ

Architekti musí být, pokud chtějí vytvářet dobré projekty, empatičtí. Jen málokdo má ale ke své práci tak osobní vztah jako James Law. Vyrostl v Honkongu, poznal nedostupnost bydlení na vlastní kůži. Dnes, díky spontánnímu nápadu, může mnoha lidem dopřát pohodlný domov a finanční klid. Projektem OPod vytváří z betonových potrubí domovy, které stojí desetinu toho, co jiné bydlení ve městě. "Není to řešení. Trauma ze zničeného snu o bydlení v mrakodrapech ale OPod umí překonat."

Řečníkem s nejzvučnějším jménem druhého dne letošního reSITE byl bezpochyby Sou Fujimoto. Japonský architekt, autor staveb po celém světě včetně letního pavilonu Serpentine Gallery, mluvil o lese a o městě. "Přestože jsou od sebe maximálně odlišní, strukturu mají stejnou." Podobné kontrasty pokračovaly a to nejenom v podobě vizuálně nesmírně atraktivní toalety ve městě Ichihara. Závěrečné prezentace pak byly i osobní zpovědí. "Ptejme se, buďme optimističtí, buďme upřímní."

Sou Fujimoto na reSITE 2018, zdroj: reSITE, Tomáš PrincSou Fujimoto na reSITE 2018, zdroj: reSITE, Tomáš Princ

Mirik Milan říká, "že tam, kde hodně lidí tančí, zároveň hodně lidí pracuje." Je "Nočním starostou Amsterdamu" a ačkoliv je to na první pohled překvapivé, podporou nočního života udělal město kulturně i ekonomicky bohatším, bezpečnějším a kreativnějším.

Michel Rojkind ve čtvrtek upozornil na nebezpečí špatných otázek. Páteční poselství nevyslovil architekt, ale starosta. Na otázku, jaké radikální řešení si zaslouží radikální situace, odpověděl Erion Veliaj vtipem, ale také dodal: "Less brainstorming, more trystorming." Dalo by se říci "méně přemýšlení, více zkoušení." Je to radikální, je to trochu slovo politika. Ale nebát se je důležité ve všech aspektech a město a všechny obory, které se jím zabývají, nejsou výjimkou!

reSITE 2018, zdroj: reSITE, Tomáš PrincreSITE 2018, zdroj: reSITE, Tomáš Princ

Jeanne Gang

Americká architektka a držitelka MacArthurova stipendia Jeanne Gang, FAIA, Int. FRIBA, je zakladatelkou a ředitelkou studia Gang. Pracuje na projektech nejrůznějších měřítek a typologií, které často překračují běžné hranice architektury, od vývoje odolnějších materiálů až po budování silnějších komunit. V roce 2013 Jeanne obdržela Národní cenu designu (Cooper Hewitt, Smithsoniánské muzeum designu) a o tři roky později byla jmenována časopisem Architectural Review architektkou roku. V roce 2017 obdržela Cenu Louise I. Kahna a stala se čestnou členkou Královského architektonického institutu v Kanadě. Její práce byla vystavena na bienále architektury v Benátkách a Chicagu, v Muzeu moderního umění a Institutu umění v Chicagu.

Reinier de Graaf

Reinier de Graaf (1964, Schiedam) je nizozemský architekt a spisovatel. Je partnerem v architektonické kanceláři Office for Metropolitan Architecture (OMA), ve které vede projekty v Evropě, Rusku i na Středním východě. Mezi jeho poslední projekty patří Timmerhis, multifunkční projekt uznávaný pro inovativní přístup k pracovnímu prostředí a bydlení, udržitelnost a hospodárnost. Dále projektoval ústředí a designové studio módní značky G-Star Raw v Amsterdamu, a De Rotterdam, momentálně největší budovu v Nizozemí. Je autorem knihy Four Walls and a Roof: The Complex Nature of a Simple Profession, která byla označena magazíny Financial Times a Guardian za jednu z nejlepších knih roku 2017.

Erion Veliaj

Od roku 2015 je 42. starostou města Tirana a snaží se o vytvoření zelenějšího, lidštějšího a dlouhodobě udržitelnějšího města. Vedl hnutí MJAFT, občanskou iniciativu proslulou inovativními a klidnými způsoby protestu, později byl poslancem a ministrem sociální péče a mládeže.

James Law

James Law je architekt a podnikatel. Jeho firma získala renomé vytvořením filosofie „Kybertektury“, která k designu lepšího světa a ke zmírnění utrpení lidstva využívá technologie. Projekty James Law Cybertecture zahrnují budovy, prostory, technologie, vzdělávání a sociální podnikání.

Sou Fujimoto

Sou Fujimoto je jedním z nejslavnějších japonských architektů. Narodil se na ostrově Hokkaido roku 1971. Po absolvování architektury na Fakultě inženýrství Tokijské univerzity založil v roce 2000 studio Sou Fujimoto Architects. V roce 2016 zvítězil se svým návrhem pro projekt Pershing, který byl součástí francouzské soutěže s názvem Réinventer Paris. Tomu předcházela vítězství v mezinárodní soutěži na nové učební centrum na pařížské Vysoké škole polytechnické (École polytechnique) a mezinárodní soutěži Second Folly of Montpellier v roce 2014. O rok dříve se stal nejmladším architektem, který navrhl pavilon galerie Serpentine v Londýně.

Mirik Milan

Mirik Milan je současným „nočním starostou“ Amsterdamu a dlouholetým tvůrčím ředitelem nejpopulárnějších akcí v nizozemském hlavním městě. Od roku 2012 hrál roli v přetváření noční scény Amsterdamu do jedné z nejživějších a ekonomicky nejsilnějších na světě, a jeho inovativní pozice je rychle napodobována ve městech po celém světě. Mezi hlavní úspěchy jeho týmu patří spolupráce s hotelovým a gastronomickým průmyslem při povolování 24hodinového provozu podniků a vytváření inovativních postupů pro výrazné snížení kriminality v kdysi problematické městské čtvrti Rembrandtplein.

Galerie

Další články