Co by mohlo o Vánocích udělat větší radost nežli dobře vybraná kniha, která padne jako ušitá obdarovanému? Knihy k Vánocům prostě patří! Zimní dny si žádají, abychom zpomalili, zachumlali se do deky, uvařili si čaj a s chutí se začetli do jedné z knih, na kterou jsme během celého roku zapomněli. Pokud sháníte inspiraci, jakou knihu letos darovat, níže přinášíme výběr z publikací, které nás v poslední době zaujaly nejen svými tématy, ale taky povedeným zpracováním.
Pro zvídavé duše
Kniha Zvláštní okolnosti přináší pohled na často zanedbané téma, a to na sochařské památky, které vznikly v období socialismu. Historička umění Jana Kořínková a ilustrátor Jan Šrámek spojili své síly a vytvořili dílo představující známé i neznámé autory té doby a jejich zapomenutá díla. Publikací se snaží upozornit na zmizelé či mizící plastiky, které vznikly v poválečném období.
Díky spolupráci vznikl ilustrovaný průvodce zaniklými či odstraněnými plastikami z veřejného prostoru z období socialismu, které v té době dotvářely vzhled měst. Může se jednat o desítky až stovky děl, které již nyní nejsou k nalezení. Jejich odstranění a zmizení se dělo za zvláštních okolností, což napovídá i samotný název publikace. Svou kvalitou by mohly konkurovat dílům západního světa, přesto jsou téměř zapomenuty.
V knize se nachází úvodní slovo Jany Kořínkové k celé problematice a téměř třicet propracovaných ilustrací Jana Šrámka s tématem zaniklých realizací, které vytvářeli jak renomovaní umělci, tak pouze regionální sochaři. Mezi jinými se jedná o díla Karla Nepraše, Jana Rajlicha st. nebo Miloše Zeta. Darujte knihu plnou záhad a historie zájemcům o umění a veřejný prostor našich měst, nebo všem zvědavcům, kteří ocení pohled na umění z dob komunismu z jiné perspektivy.
Pro malé dobrodruhy
Chcete-li potěšit své děti, vnoučata či další mladé čtenáře, můžete je překvapit knihou Dlouhá noc muzejní myši od spisovatele a básníka Radka Malého. Jedna z posledních publikací Národního muzea se snaží přinést chytlavý příběh z prostor významné kulturní instituce a představit tak Národní muzeum dětem. Těšte se na dobrodružný příběh s humorem i edukačními prvky a s chutí se začtěte do hravé knihy spolu se svými nejmladšími.
Kniha je ojedinělá svými hravými ilustracemi a kolážemi. | Zdroj: archiv Filipa Pošivače
Celá kniha je plná velkoformátových ilustrací a koláží ilustrátora Filipa Pošivače, který dostal mnoho ocenění za svou tvorbu dětské literatury. Je držitelem Zlaté stuhy za ilustrování knihy Kuba Tuba Tatubahn Jany Šrámkové. Svou atypickou prací s koláží vytváří ojedinělé publikace, kde se nebojí kombinovat různorodé materiály nebo techniky. Koláže tak vznikají díky akvarelovým ilustracím, kresbám v kombinaci s textilem nebo lepenými výstřižky.
Kniha Dlouhá noc muzejní myši patří k jeho nejrozsáhlejším dílům, které vytvořil svým stylem a originálně tak doplnil napínavý příběh o nočním dobrodružství myšky Elvíry, holuba Emila a nočního hlídače Jonáka. Darováním knihy dětem rozšíříte nejen jejich knihovnu, ale také vědomosti a necháte je tak s hravostí a nadsázkou nahlédnout do jedné z našich významných institucí.
Pro nadšence do typografie
K vytvoření publikace o pozoruhodném grafikovi, typografovi a všestranném umělci první poloviny 20. století, Jaroslavu Bendovi, spojili své síly Petra Dočekalová spolu s Radkem Sidunem a Tomášem Brousilem. Trojice se snažila vytvořit knihu, která by představovala nejen Bendovo souhrnné dílo, ale především jeho práci s typografií v titulu s názvem Jaroslav Benda 1882–1970.
Kniha obsahuje mnoho ukázek Bendovy práce. | Zdroj: Kickstarter Jaroslav Benda 1882–1970
Vznikla tak publikace nejen s informacemi o Bendově práci a životě skrze vzpomínky jeho vnučky, ale především povedený katalog s ukázkami jeho typografických děl. Autoři během vytváření obsáhlého díla o životě a tvorbě českého umělce zjistili, že Bendova tvorba se nachází téměř kdekoliv. Možná i vy samotní vlastníte kousek z jeho práce u sebe v knihovně v podobě obálky jedné z knih.
V krásně jak graficky, tak typograficky upravené knize Petry Dočekalové, která ji vytvořila v rámci své doktorandské práce na UMPRUM, se nachází všechny důležité informace o umělci, který sice nedostal ve své době takové uznání jako další soudobí grafici a typografové, ale i přesto vytvořil nespočet kvalitních uměleckých děl. Dopřejte milovníkům grafiky a umění zážitek v podobě této publikace a darujte jim knihu o výrazné a přesto nedoceněné osobnosti české typografie.
Pro urbanisty začátečníky
Kniha Město pro každého s podtitulem Manuál urbanisty začátečníka, je převážně určená starším školákům, má ale co nabídnout i širšímu spektru čtenářů. Pořiďte ji někomu, kdo se zajímá o architekturu a urbanismus, nebo by se rád dozvěděl pár informací o fungování města. Knihu napsal Osamu Okamura, architekt a děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci, spolu s dvojicí David Böhm a Jiří Franta.
„Město je fascinující lidský vynález, který se stal domovem pro většinu obyvatel naší planety. Jak ale pochopit něco tak složitého a přitom křehkého, jako je město? Manuál urbanisty začátečníka ti přiblíží, jak tato velká lidská mraveniště fungují, jaké nám poskytují příležitosti, ale hlavně s jakými problémy se dnes potýkají,“ popisují autoři svou knihu.
V knize naleznete mnoho ilustrací a také ukázky modelů, které slibují interaktivní zapojení čtenáře. Kvůli knize vytvořili autoři projektu obrovský model města, který následně zvěčnili ve fotografiích a doplnili tak originálně text knihy. Za textem samotným stojí Osamu Okamura, který zde píše o tématech jako zanedbaný veřejný prostor, nedostatek dostupného bydlení a zároveň přináší i příklady dobré praxe ve městech.
Pro milovníky bublinek
Šampaňské se často považuje za něco luxusního, až snobského. To je ale podle autorek, sester a hlavně milovnic šampaňského, Kláry Vorlíčkové a Kateřiny Winterling Vorlíčkové, špatně. Skrze knihu BUM! 75X Champagne by rády toto tvrzení změnily a naučily tak Čechy pít tento nápoj s chutí a porozuměním. V knize se dozvíte vše od historie šampaňského přes informace o oblasti Champagne až po způsoby servírování tohoto vína. Hlavně zde ale autorky představují 75 šampaňských domů, které jim přirostly k srdci.
Obsáhlá kniha je doplněna také informacemi o oblasti Champagne. | Zdroj: 75Champagne
S nápadem napsat knihu o netradičním tématu přišly sestry, jakmile zjistily, že žádná podobná publikace není na českém trhu k dostání. Po pár vypitých lahvích a diskuzích došly k závěru, že se jí pokusí napsat samy. Vydaly se tím na dlouhou cestu, ze které vzešla 500stránková publikace se zajímavými informacemi a skvělým grafickým zpracováním.
Ke spolupráci si sestry pozvaly mnoho odborníků z oblasti gastronomie, uznávané someliéry a také pár osobností, které stojí za vzhledem této neobvyklé knihy. Převážně díky Štěpánu Malovci, držitele několika ocenění Czech Grand Design a Nejkrásnější česká kniha roku, dostala publikace elegantní ráz s jednoduchou, přesto trefnou typografií. Knihu skvěle doplňují reprezentativní fotografie jednotlivých šampaňských a ozvláštňují ji ilustrace Jaroslavy Bičovské. Knihu doporučujeme pořídit všem milovníkům gastronomie nebo těm, kteří rádi objevují nové chutě a zážitky.