Po úspěchu v Nizozemí míří na Designblok. Zuzana Hartlová představí novou módní kolekci

Soolista, Kolekce Vrstvy, zdroj: Soolista Soolista, Kolekce Vrstvy, zdroj: Soolista

Na přelomu června a července reprezentovala Zuzana Hartlová českou módu na mezinárodním festivalu módy Fashionclash v nizozemském Maastrichtu, nyní připravuje novou kolekci na Designblok a mezitím vystavuje svoje modely v pražském Showroomu v Klimentské ulici, který sama navrhla jako architektka. Jaké měla zážitky z Maastrichtu, co chystá pro Designblok a jak se jako architektka dostala k módě?

Zuzana Hartlová byla jednou ze tří návrhářek, které reprezentovaly českou módu na mezinárodním festivalu módy a módního designu FashionclashMaastrichtu. Spolu s Michaelou ČapkovouEvou Růžičkovou si je vybrali organizátoři tohoto festivalu na loňském designSUPERMARKETu.

Móda nejen pro mladé

Zuzana přivezla do Maastrichtu svou značku Soolista, konkrétně nejnovější letní modely kolekce Dekor, ve které pracuje s klasickou českou paličkovanou krajkou. Sama Zuzana kolekci charakterizuje jako minimalistickou, konstrukčnínadčasovou. Takovou módu má ráda i jako její nositelka.

„Souhra minimalistické módy a zdobného prvku v podobě paličkované krajky byla pro mě výzvou,“ komentuje Zuzana Hartlová tuto kolekci, jejíž tváří byla i devadesátiletá herečka Zdeňka Procházková. ​„Krajku jsem použila tam, kde to nečekáte, včetně pánských modelů. Kolekce Dekor není jen pro mladé a paní Procházková v roli modelky dala focení šmrnc, eleganci a netradiční náboj.“

Kolekce Dekor, Foto: Michal UrešKolekce Dekor, Foto: Michal Ureš

Na festivalu Fashionclash byla Zuzana Hartlová poprvé a byla z něj doslova nadšená. Líbilo se jí i to, že kromě přehlídek a prodejních expozic vybraných designérů nabízí Fashionclash i bohatý doprovodný program od tanečních vystoupení až po různé performance. „Fashionclash dává prostor mladým návrhářům a experimentálním kolekcím namísto zavedených značek. Zároveň se nejedná o lokální akci, ale o platformu, kde se představují designéři jak z celé Evropy, tak i například z Číny, USA nebo Uruquaye,” říká Zuzana.

Na festivalu získala Zuzana nové kontakty i nové zákazníky. Zároveň se seznámila s kolegy z Holandska, Moldávie, Srbska a dalších míst. „Ráda se zúčastním této akce v budoucnu, klidně i jen jako divák. Byl to pro mne nesmírně inspirující víkend.”

Kolekce Dekor, Foto: Michal UrešKolekce Dekor, Foto: Michal Ureš

Vrstvy na Designbloku

Fashionclash 2017 je již minulostí a Zuzana nyní připravuje novou kolekci, která bude poprvé odprezentována na blížícím se Designbloku. „Kolekce pro rok 2018, kterou poprvé představím na letošním Designbloku se jmenuje Vrstvy a zabývá se tématem vrstvení v různých podobách. Je tradičně z čistě přírodních materiálů tentokrát v odstínech temně zelené a zemitých odstínech šedé, tělové a černé.”

Showroom v Klimentské jako místo setkávání s módou

Zuzana Hartlová je nejen módní návrhářka, ale také architektka a autorka konceptu a designu projektu s názvem Showroom, který vznikl v pražské Klimentské ulici. Jedná se o kolaborativní projekt, který propojuje sedm mladých českých i zahraničních designérů různých módních odvětví. Vedle značky Soolista jsou to Klára Šípková, PBG, Monada, Jara Design, Eiri a Diána Polgár. Showroom vznikl před dvěma lety jako malá platforma designu, místo setkávání s lidmi nadšenými českou autorskou módou, ale i jako základna designérů samotných.

Showroom., Zuzana Hartlová (druhá zprava), Zdroj: Zuzana HartlováShowroom., Zuzana Hartlová (druhá zprava), Zdroj: Zuzana Hartlová

Tomuto konceptu přizpůsobila Zuzana i interiér. „Dominantou interiéru se stala nepřerušovaná černá linka prostupující napříč prostorem galerie, která symbolicky propojila designéry Showroomu v jeden celek. Linku tvoří křehká ocelová konstrukce, která umožňuje vystavení produktů jednotlivých designérů a přizpůsobuje se jejich individuálním potřebám,” vysvětluje Zuzana. „Showroom jsme otevřeli před dvěma lety a po třech měsících se u nás vždy střídá jeden hostující designér,” dodává. 5. září zde přivítali nového hosta, kterým je Tilak by Boa design s kolekcí Poutník.

Spojení architektury a módy

Zuzana původně vystudovala architekturu a stále ji vnímá jako svoji hlavní profesi. Pracuje jako architekt na volné noze a snaží se držet si práci v architektuře a designu stále v poměru 50 na 50. „Design je nedílnou součástí architektury. Myslím, že práce v jedné oblasti celkem pěkně rozvíjí práci v oblasti druhé. Práce na modelech je prací s matérií, konstrukcí střihu, tvarem. Je to práce s maximálním důrazem na detail. Nepracuju s klasickým střihem a myslím, že je z mých modelů cítit, že jsou navržené architektem,” říká Zuzana Hartlová, s jejímiž modely se můžete potkat buď v Klimentské nebo brzy na Designbloku, který se bude letos konat od 26. do 30. října na pražském Výstavišti. 

Více informací o Designbloku najdete zde.

Související

designSUPERMARKET 2016: Osm tipů na nákupy
Móda a šperk

designSUPERMARKET 2016: Osm tipů na nákupy

Anna Kociánová - 7. 12. 2016

Showroom. Sdílený prostor, kde se tvoří i prodává autorská móda a šperky.
Móda a šperk

Showroom. Sdílený prostor, kde se tvoří i prodává autorská móda a šperky.

Iri Novak - 9. 7. 2015

SHOP Snoubení
kruh 2024
zuz banner
ujep 2024