Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Látkové rolety ZOOMTECH od Bematechu | Zdroj: Bematech Látkové rolety ZOOMTECH od Bematechu | Zdroj: Bematech

Po sametové revoluci odešel z Belgie do Česka a založil inovativní firmu na výrobu stínicí techniky. Dnes je Bematech přední výrobce ve svém oboru

Těsně po sametové revoluci se rozhodl odejít do neznámého prostředí a založit firmu v Česku, kde lidé právě získali vytouženou svobodu. Riskantní krok se mu vyplatil a již více než čtvrtstoletí úspěšně vyrábí stínicí techniku na míru. Co ho k radikálnímu kroku vedlo a jaké rozdíly vnímá mezi rodnou Belgií a Českou republikou? O tom jsme si povídali s Bernardem Mullie, zakladatelem značky Bematech.

Bematech je předním evropským výrobcem vnitřní stínicí techniky. Specializuje se především na výrobu látkových rolet, dřevěných žaluzií, římských rolet, závěsů a speciálních stínicích systémů pro atypické plochy. Vlastní výzkum a vývoj je přesně to, co značku odlišuje od ostatních. Díky tomu mohl před rokem vzniknout světový patent ZOOMTECH – revoluční systém na poli stínicí techniky zamezující průhybu trubky a deformaci látky.

Založil jste úspěšnou značku stínicí techniky v České republice. Proč zrovna zde, co vás k tomu vedlo?

BERNARD: Po studiích jsem se přihlásil do programu AIESEC, který nabízel pracovní pobyty v cizích zemích. Představa, že ho strávím v podobné zemi, ve které jsem se narodil, mě nelákala. Lákaly mě spíše země, které nedávno získaly svobodu a začaly budovat demokracii. Zvolil jsem tedy Slovensko.

Protože jsem si již tehdy založil vlastní firmu Bematech a začal pracovat na několika větších projektech v Česku, rozhodl jsem se dále pokračovat v České republice.

Bernard Mullie, zakladatel značky stínicí techniky Bematech | Zdroj: BematechBernard Mullie, zakladatel značky stínicí techniky Bematech | Zdroj: Bematech

Látkové rolety od Bematechu | Zdroj: archiv BematechLátkové rolety od Bematechu | Zdroj: archiv Bematech

Jaký je podle vás rozdíl na trhu v Česku a Belgii, případně v jiných částech Evropy?

BERNARD: Tehdy byly ty rozdíly opravdu velmi velké. Chyběla zejména početnější konkurence a finanční riziko bylo v té době také daleko větší. Tzv. druhotná platební neschopnost zastavila nejeden projekt již na samém počátku. Dnes se trhy chovají velmi podobně. V našem oboru vidím základní rozdíl mezi Belgií a Českem v tom, že v Belgii pracuje na trhu řada distributorů. Tuto část ale u nás nenajdete. Pokud ano, tak ve velmi malém měřítku.

Když jsem v Česku začínal, tak tady obor výroby stínicí techniky v podstatě neexistoval. V architektuře se se stíněním vůbec nepočítalo. Na začátku jsme pořádali školení a celkově jsme zdejší prostředí seznamovali se znalostmi v oboru a s technickými možnostmi. Dnes už jsou stínicí prvky stěžejní součástí projektů – hrají velkou roli v propustnosti tepla a v energetických výpočtech. 

Látkové rolety ZOOMTECH od Bematechu | Zdroj: BematechLátkové rolety ZOOMTECH od Bematechu | Zdroj: Bematech

Plně zatemňující látkové rolety Bematech | Zdroj: BematechPlně zatemňující látkové rolety Bematech | Zdroj: Bematech

Mít vizi nestačí

Jaký je váš přístup k Bematechu?

BERNARD: Mojí filozofií je budovat firmu spíše rodinného charakteru s maximálním počtem cca 70 lidí. Chci jít svou vlastní cestou, a tím se odlišovat od ostatní konkurence. Rád své zaměstnance motivuji k lepším výsledkům a sdílím s nimi své vize. Vážím si toho, když někdo dokáže přijít s novým nápadem a nebojí se ho následně i zrealizovat. Podporuji tuto iniciativu, a proto uvnitř firmy vzniká i řada úspěšných projektů.

Zakladatel značky Bematech Bernad Mullie (vpravo) s Petrem Křížem, obchodním ředitelem | Zdroj: archiv BematechuZakladatel značky Bematech Bernad Mullie (vpravo) s Petrem Křížem, obchodním ředitelem | Zdroj: archiv Bematechu

Oceňuji také zpětnou vazbu, protože si myslím, že se díky ní dokážeme lépe posouvat vpřed, a to je i naším cílem – růst, vyvíjet se a stále posouvat hranice v profesní i osobní rovině. Základem úspěchu firmy ale nejsou pouze dobře vypracované plány, strategie, vize a kvalitní výrobky, ale především dobře odváděná práce našich zaměstnanců, bez kterých by nic z toho nebylo možné.

Co byste poradil lidem, kteří se chystají pořizovat si vnitřní stínicí techniku? Na co je třeba dbát?

BERNARD: Především je třeba vědět, do jakého typu bydlení stínicí techniku pořizujete. Pokud bydlíte někde dočasně nebo třeba v nájmu, asi není úplně nutné si pořizovat top kvalitu. Naše výrobky jsou určené hlavně lidem, kteří mají své bydlení takříkajíc vyřešeno nastálo a rádi investují do kvality a do designu. Je třeba si také rozmyslet účel, který by měly rolety plnit.

Dřevěné vnitřní rolety Bematech | Zdroj: BematechDřevěné vnitřní rolety Bematech | Zdroj: Bematech

My v Bematechu říkáme, že utváříme tzv. zdravou komfortní zónu. Dokážeme ovlivnit intenzitu příchozího světla, intenzitu tepla, tlumit nežádoucí hluk a také navodit příjemnou náladu. To všechno do zdravé komfortní zóny patří. A příjemná nálada nemusí být spojena pouze s domovem, naše rolety, záclony a žaluzie vytváří komfortní zónu například na všech budovách Rady EU v Bruselu, a to je zhruba 12 300 metrů čtverečních zastíněné okenní plochy. 

Budova Rady EU v Bruselu, kterou Bematech vybavil stínicí technikou | Zdroj: archdaily.comBudova Rady EU v Bruselu, kterou Bematech vybavil stínicí technikou | Zdroj: archdaily.com

Patentovaná technologie a unikátní možnosti

Čím jsou produkty Bematech jedinečné?

BERNARD: Tak například ZOOMTECH. Jedná se o světový patent, který vznikl v Bematechu v České republice. Dokážeme s ním vyrábět rolety 5 metrů široké na velmi malém průměru trubky, pouhých 5 centimetrů! Za normálních okolností bychom museli použít trubku o průměru třikrát větším, nebo plochu dělit na více částí, čímž se doslova zašlape do země celý architektonický záměr.

Minimalistická roleta ZOOMTECH nám dává ohromné možnosti využití u moderních domů s širokými prosklenými plochami, kde mají architekti velmi konkrétní představu o jednotné linii stavby. Tento záměr dokáže ZOOMTECH na 100 % splnit.

Látkové rolety ZOOMTECH od Bematechu | Zdroj: BematechLátkové rolety ZOOMTECH od Bematechu | Zdroj: Bematech

Látkové rolety ZOOMTECH od Bematechu | Zdroj: BematechLátkové rolety ZOOMTECH od Bematechu | Zdroj: Bematech

Co čeká Bematech v tomto roce a kam firmu směřujete do budoucna?

BERNARD: V letošním roce to bude samozřejmě práce na dalším vývoji rolety ZOOMTECH a s tím související spolupráce s firmami například v USA, Japonsku a dalších zemích. Reagujeme také na světovou pandemickou situaci – uvedli jsme na trh rolety se speciální antivirální, antibakteriální a antimikrobiální povrchovou úpravou, která dokáže výrazně eliminovat bakterie a viry způsobující onemocnění COVID-19. Doufáme, že tím dokážeme pomoci tam, kde je třeba.

www.bematech.cz

Článek vznikl v rámci placené spolupráce.

Galerie

Další články