Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Pláštěnky z Česka se představily na výběrové přehlídce v Holandsku

Na přelomu června a července se konal v nizozemském Maastrichtu již devátý ročník populárního festivalu módy a designu Fashionclash. Téma letošního ročníku bylo „Fashion Makes Sense“ a mezi 150 účastníky z více jak 25 zemí byly i tři české návrhářky. Jednou z nich je Michaela Čapková, která zde představila své pláštěnky.

Pro Fashionclash si vás vybrali organizátoři tohoto festivalu na loňském Design SUPERMARKETu. Překvapilo vás to?

Ano, překvapilo mne především, že se tato reciproční výměna nakonec uskutečnila, jelikož oficiálně nám bylo organizátory Designsupermarketu řečeno, že tato akce se letos z finančních důvodů konat nebude. Když mi pak někdy v dubnu přišel email od Dariny Zavadilové s touto skvělou zprávou, byla jsem nadšená, protože o účast na Fashionclash jsem už nějakou dobu stála.

SOULMATES, Michaela Čapková, foto: Team Peter StigterSOULMATES, Michaela Čapková, foto: Team Peter Stigter

Co myslíte, že je přesvědčilo vybrat si zrovna vás?

Co se týče výběru samotného, všimla jsem si, že už během designSUPERMARKETu se kurátoři několikrát stavili u mého stánku a prohlíželi si kolekci, ale myslím, že rozhodující bylo, že jsem šla na přednášku Nawie Kuiper (jedna ze zakladatelů a organizátorů festivalu) a po ní se s Nawie setkala. Začaly jsme si povídat a představila jsem jí svůj projekt osobně.

Jak dlouho jste přehlídku připravovala a jak jsi byla spokojená se svojí prezentací, povedlo se to?

Kolekce pláštěnek SOULMATES, se kterou jsem do Maastrichtu jela, byla mojí bakalářskou prací, takže jsem na ní pracovala intenzivně asi 3 měsíce během semestru, ale samotná realizace trvala 8 dní přímo v továrně Fatra v Moravských Napajedlech.

K pláštenkám jsem navrhla ještě speciální kolekci, která vznikla v továrně Baťa, v Dolním Němčí.

Přehlídku na Fashionclash jsem si moc užila, organizátoři měli vše do puntíku dotažené, s každým z návrhářů si dávali osobní schůzky jak vizážisté, kadeřníci, tak i choreografové, o všem si s námi povídali, rozebírali jednotlivé koncepty.. s takovým zájmem jsem se ještě nikde předtím nesetkala.

SOULMATES, Michaela Čapková, foto: Team Peter StigterSOULMATES, Michaela Čapková, foto: Team Peter Stigter

Který z návrhářů vás nejvíce zaujal?

Nejvíce se mi líbil Federico Cina, který také vyhrál jednu z cen, ale mou největší favoritkou byla kolekce od NEO Design, mladé talentované designérky Neveny Ivanovič ze Srbska.

Federico Cina, foto: Team Peter StigterFederico Cina, foto: Team Peter Stigter

Liší se podle vás nějak styl českých návrhářů a zahraničních?

Těžko to asi takto zobecňovat, ale když bych měla porovnat českou módu a Nizozemí, tak za hranicemi se toho určitě tolik nebojí, jsou odvážnější, progresivnější. Nestydí se naplno dávat i v běžném životě najevo věci, které nejsou pro společnost obecně přijatelné. A o tom to přeci je, móda většinou reflektuje identitu daného národa.

SOULMATES, Michaela Čapková, foto: Team Peter StigterSOULMATES, Michaela Čapková, foto: Team Peter Stigter

Co nyní připravujete?

Momentálně pracuji na zakázkách, svých mikinách MIM, které pravidelně dodávám do pražského 100 CLASS concept store a také obuvi, na kterou mám ke svému údivu celkem poptávku. 

SOULMATES, Michaela Čapková, foto: Team Peter StigterSOULMATES, Michaela Čapková, foto: Team Peter Stigter

Další články