Plánujte v novém roce úkoly stylově. Přehled nejlepších diářů na rok 2019

Stylové obálky diářů Fabrico jednoduše vyperete v pračce. Zdroj: Papelote - nové české papírnictví Stylové obálky diářů Fabrico jednoduše vyperete v pračce. Zdroj: Papelote - nové české papírnictví

Diáře neodmyslitelně patří ke všem, kteří to s plánováním myslí vážně. Pro ty, co ještě nepodlehli diktátu aplikací a sdílených kalendářů, máme i letos krásnou sbírku voňavých papírových pomocníků v boji s deadliny. Který si pořídíte vy?

Papelote

Pražské papírnictví Papelote během let dokázalo, že diáře jednoduše umí. Letos pojalo nadílku plánovačů minimalisticky, všechny diáře jsou uspořádány po týdnech – v papírovém obalu, látkové, ale i z veganské varianty kůže. Papelote letos nabízí také originální variantu plánovače, trhací blok týdenních to-do-listů.

Diáře Papelote jsou osvědčenou stálicí, zdroj: Papelote - nové české papírnictví Diáře Papelote jsou osvědčenou stálicí, zdroj: Papelote - nové české papírnictví

Papelote letos upouští od oblíbeného kulturního diáře. „Měli jsme pocit, že jsme u tohoto projektu narazili na jeho limity – program na příští rok mívá v létě přecházejícího roku, kdy jde diář do výroby, pouze několik největších institucí, a tak kulturní přehled nebyl tak rozmanitý, jak bychom si přáli. Ačkoliv jsme jinak každým coulem na straně papíru, v tomto ohledu nemůžeme sociálním sítím upřít jistou výhodu,“ vysvětluje papírnictví. Po roční pauze se však na scénu vrací literární diář, jež skrývá 365 mikrovyprávění z pera spisovatele a překladatele Ondřeje Buddeuse.

A jaký bude váš příběh? Zdroj: Papelote - nové české papírnictví A jaký bude váš příběh? Zdroj: Papelote - nové české papírnictví

I letos vznikl ve spolupráci s Papelote diář na podporu domácího hospice Cesta domů v duchu citátu: Smrt je tajemství a porozumět jí je stejně těžké jako chytit úhoře holýma rukama. Na neprodané diáře myslí papírnictví v programu Papelote upcycled, plánovače proměňuje v zápisníky i jednostranné trhací bločky na poznámky, a dává jim tak šanci na nový život.

BOBO

Plánovače rodinného blokařství BOBO jsou cenově velmi příznivou variantou, která však nijak netratí na vzhledu či kvalitě – příznačné jsou jednobarevné obálky v kroužkové vazbě ve dvou edicích, moderní a retro.

Retro obálka diářů BOBO, zdroj: BOBO rodinné blokařství Retro obálka diářů BOBO, zdroj: BOBO rodinné blokařství

Jedním z nejprodávanějších diářů BOBO je překvapivě tříletý plánovač, rozdělený na dvoutýdenní intervaly. V týdenním retro diáři najdeme mimo klasického přehledu mezinárodních svátků také abecední seznam jmen nebo daňový přehled.

Karouch

Diáře talentované slovenské zpěvačky mají i českou variantu! Jak Karin Loudová, autorka plánovačů, tvrdí, vše, co dělá, je minimalistické – neplýtvá materiálem, zbytečnými slovy ani umělými designovými prvky. Obaly diářů jsou vyrobeny ze stoprocentního vlněného filcu. Měkký přebal blok chrání, a kvůli ohebnosti a měkkosti přírodního vlněného materiálu se nestane, že by se obal pokrčil, zežmolkovatěl anebo jiným způsobem zničil.

Diáře slovenské zpěvačky jsou k zakoupení také v české verzi, zdroj: Karin LoudováDiáře slovenské zpěvačky jsou k zakoupení také v české verzi, zdroj: Karin Loudová

Jednou z variant diářů je personalizovaný plánovač s fotografiemi budoucího vlastníka – autorce bloku jednoduše zašlete až 16 fotek. Ona je vytiskne a zakomponuje do bloku, plánovač tak může být třeba milým dárkem. Samozřejmostí jsou také volné nepředtištěné strany pro poznámky.

VOALA

Jednoduché diáře grafické dílny VOALA potěší i ty nejnáročnější milovníky papíru. Letos si můžeme vybrat ze tří typů přebalů – pevného papírového v pastelových barvách, černého papírového se zlatými motivy kruhu, kříže či jemného ornamentu bodů, nebo diáře s plastovým přebalem, který chrání a zároveň umožní personalizaci plánovače díky vložení vlastních fotek a obrázků. Design je nadčasový, vkusný a jistě potěší jak muže, tak ženy, třeba rovnou jako dárek pod vánočním stromečkem.

Nadčasový minimalistický design plánovačů VOALA zaujme muže i ženy. Zdroj: VOALA - grafické studio, které Vás učí vnímat papírNadčasový minimalistický design plánovačů VOALA zaujme muže i ženy. Zdroj: VOALA - grafické studio, které Vás učí vnímat papír

Diáře jsou vyráběny ručně, vnitřní blok pracuje s týdenním rozložením kalendáře a volnými stranami na poznámky, to vše na kvalitním recyklovaném papíře. Při tvorbě všech svých produktů používá VOALA zásadně ekologicky šetrné materiály.

Diáře jsou výraběny ručně z ekologicky šetrných materiálů, zdroj: VOALA - grafické studio, které Vás učí vnímat papírDiáře jsou výraběny ručně z ekologicky šetrných materiálů, zdroj: VOALA - grafické studio, které Vás učí vnímat papír

Diáře Lenka Sršňová

Lenka patří k současné vlně mladých slovenských designérů. Studovala v Bratislavě, Finsku i Paříži, a ač se ve své tvorbě zabývá především udržitelnou módou, za povšimnutí stojí také její pestrobarevné plánovače. Vybrat si můžeme ze čtyř hravých obálek, diáře jsou velikosti A6, týdenní.

 

Slovenská návrhářka se věnuje nejen módě, ale i hravým diářům, zdroj: Lenka SršňováSlovenská návrhářka se věnuje nejen módě, ale i hravým diářům, zdroj: Lenka Sršňová

Lenčiny diáře můžete vtipně nakombinovat s košilemi, legínami, šaty, teniskami nebo plátěnými taškami ve stejném vzoru. Designerka se nebojí barev ani tvarů, které v zimní městské šedi vykouzlí úsměv na rtech. 

Máte svého favorita? Ať už sáhnete po osvědčené značce nebo zaexperimentujete, do nového roku 2019 vám přejeme milý výběr správného papírového společníka a ať jsou vaše plány v novém diáři vždy příjemné a inspirativní! 

Související

Papírové diáře jsou znovu v módě. Který si vybrat na rok 2018?
Grafický design

Papírové diáře jsou znovu v módě. Který si vybrat na rok 2018?

Jana Mattas Horáčková - 27. 12. 2017 - 6 min.

VOALA: Zápisníky FLOW balancují na pomezí užitkového předmětu a uměleckého díla
Produktový design

VOALA: Zápisníky FLOW balancují na pomezí užitkového předmětu a uměleckého díla

Michala Bradová - 11. 12. 2015 - 4 min.

Design na každý den: Diáře, které vás provedou nabitým rokem 2016
Grafický design

Design na každý den: Diáře, které vás provedou nabitým rokem 2016

Lenka Kolářová - 26. 11. 2015 - 7 min.

Co přineslo za novinky třetí vydání Kulturního diáře?
Grafický design

Co přineslo za novinky třetí vydání Kulturního diáře?

kulturissimo.cz - 29. 11. 2014 - 3 min.

Papelote: Přivoňte si k českému papírnictví
jelínek
MYP 2024
botanická zahrada
SHOP Snoubení