Ulítáváte na keramice stejně jako my? Z jiného než z ručně vyrobeného hrnečku byste si svou ranní kávu ani neuměli představit? Rádi podporujete lokální tvůrce? Pokud jste si na všechny tyto otázky odpověděli kladně, náš výběr značek zaměřujících se na výrobu originálního keramického nádobí vás rozhodně nezklame.
Balance Ceramics
„Zákazníci, kteří si mé výrobky koupí, by měli z každého kousku cítit klid, pohodu a vyrovnanost. Mým cílem je přenést skrze výrobky tyto pocity klidu a harmonie,“ říká Tereza Niesnerová, zakladatelka značky Balance Ceramics, jejíž jméno odkazuje k důrazu na jednoduchost, čistotu a harmonii. Atributy tak typické pro dánský přístup k životu hygge, který částečně prostupuje i do designu samotných výrobků. První kontakt s keramikou získala Tereza za covidu skrze svou kamarádku Kristýnu, „která v té době čerstvě absolvovala kurz keramiky a zasvětila mě do celého procesu výroby. Tímto bych jí chtěla ještě jednou z celého srdce poděkovat!“ vypráví Tereza.
Do řemesla se zamilovala a od té doby hrnčířský kruh neopustila. „Zaplatila jsem si pár individuálních hodin v keramickém studiu Keramika srdcem a potom už jen sama točila a pilovala techniku. Následně jsem začala chodit do v tu dobu nově otevřeného keramického ateliéru k Martinovi Kucielovi. Martin mi dal spoustu cenných rad, které mi posléze pomohly i s otevřením mého studia.“ Nejtěžší bylo pro Terezu ukončit klasickou kancelářskou práci a rozjet svůj vlastní byznys. Jít do neznáma. Svého rozhodnutí ale ani na vteřinu nezalitovala.
Všechny hrníčky, talířky, vázičky a další produkty této značky vznikají ručně na hrnčířském kruhu, každý je tudíž originál. „Pod rukama mi projdou stovky výrobků od počáteční kuličky hlíny až po vypálený výrobek. V každé části procesu (příprava hlíny, točení, obtáčení, retušování, glazování, nakládání do pece, vykládání z pece, focení a nahrání na e-shop) do nich vkládám kus sebe, a tak mám vztah ke každému z nich. Je ale pravda, že s některými se vzájemně trápíme víc než s jinými. Pokud si ale mám vybrat, aktuálně si nejvíc ujíždím na sadě Polární záře. Výrobek je vytočen ze světlé tečkované kameniny a je zde použito několik glazur překrytých přes sebe,“ říká Tereza, která všechny nové glazury opatrně zkouší na malých testovacích dlaždičkách, aby nezničila celý výrobek. Kombinovat glazury je totiž věda a jak sama říká, je vždy překvapením, jak daná kombinace vyjde.
Misky Balance Ceramics | Zdroj: Balance Ceramics
Všechny výrobky Balance Ceramics pořídíte na e-shopu nebo se můžete zúčastnit jednoho ze zatím nepravidelných dnů otevřených dveří přímo v jejím studiu na Praze 6, kde si můžete produkty osahat. „Aktuálně plánuji do své nabídky služeb zařadit i workshopy a kurzy a poskytnout tak lidem možnost vidět proces výroby zblízka a zamazat si ruce od hlíny. Vyzkoušet si, co všechno výroba obnáší, a hlavně, dopřát jim tu radost, kdy si konečně přijdou vyzvednout jimi vyrobený výrobek,“ uzavírá Tereza.
KDE NAKOUPIT?
e-shop
Engoba
Jste fanoušky organických tvarů a dokonalých nedokonalostí? Výrobky brněnského studia Engoba pro vás budou to pravé ořechové. Všechno stolní nádobí, které značka nabízí, totiž nevyrábí Martina Repáňová na kruhu, nýbrž ručně. „Přestože točení na kruhu považuji za příjemnou činnost, modelování keramiky v rukou je pro mě větší relax. Zároveň se mi líbí, že modelovaná keramika není dokonale symetrická jako ta z kruhu. Nemusím se držet kruhového tvaru výrobků a můžu vyrobit třeba oválný květináč nebo talíř abstraktního tvaru. Používám i barevné glazury, ale časem chci mít většinu své tvorby malovanou. Vždyť ne nadarmo se moje značka jmenuje Engoba, což je název barvy na keramiku,“ vysvětluje Martina, jejíž výrobky si můžete zakoupit přímo v Engoba studiu, brněnských Place store a Kvetu atelier, zlínském Red Brick Design Shop, pražském obchůdku CVRK a v hradeckém Tvůj prostor.
Vystudovaná enviromentalistka získala první kontakt s hlínou právě na vysoké škole, kdy absolvovala předmět Keramická tvorba. Po škole začala působit v keramickém studiu jako lektorka. „Práce to byla skvělá, ale produkty, které jsme tam vyráběli, nebyly podle mého vkusu. Chtěla jsem mít více svobody ve tvarech, barvách a celkově v tom, co budu tvořit. V hlavě se mi postupně začaly rýsovat kontury vlastní značky, nedokonale modelované v ruce. Z výplaty z keramického studia to nešlo, takže jsem zaťala zuby, našla si práci v korporátu a šetřila jako o život. Vstupní náklady jsou velké a i přes našetřené peníze jsem se nevyhnula půjčce. Když jsem z pece vytáhla první dokončenou várku keramiky, věděla jsem, že to bylo správné rozhodnutí,“ popisuje začátky své značky Martina.
S novinkami přichází studio Engoba pravidelně. | Zdroj: Engoba
Keramické nádobí Engoba | Zdroj: Engoba
Nápadů na nové tvary a kombinace glazur má Martina celou řádku, realizace však není tak jednoduchá. I tak se však studio může pochlubit novými výrobky jednou za čtyři až šest týdnů. Jak říká Martina, novinky jsou potřeba. A bez jakého výrobku si nedokáže představit svůj den? „Rozhodně je to hrneček bez ucha. Nedávno jsem přemýšlela, proč ho mám tak v oblibě, a kápla jsem na to. Z hrnečku piji téměř výhradně filtrovanou kávu. Tu si vždy připravím s vidinou chvilky pro sebe, při níž se zastavím a kafíčko si naplno vychutnám. Tento hrneček je tam vždy se mnou a s touto chvilkou se mi neodmyslitelně spojil.“ Pořiďte si i vy hrneček Engoba, který budete mít spojený s příjemnými chvílemi. Upozorňujeme však, že výběr nebude snadný!
KDE NAKOUPIT?
e-shop
Ema Mamisu
Po něžném, ručně dekorovaném keramickém nádobí od značky Ema Mamisu se vždy jen zapráší. Zákazníci netrpělivě čekají, až Bára Diduchová naskladní další várku hrníčků, talířů, podtácků, pohárků a dalších doplňků do kuchyně vyráběných ručně klasickou hrnčířskou technikou. Naštěstí však své portfolio neustále rozšiřuje a oblíbené výrobky doplňuje. „Je to nekonečný příběh tvarů, dekorů, produktů. Takže jakmile mě něco napadne, tak to zrealizuji, a pokud se to ujme i u zákazníků a je to na výrobu dobře uchopitelné, tak to zařadím do portfolia. V tomto roce pracuji s barveným porcelánem, který různě promíchávám, a hledám způsoby, jak s ním pracovat. Japonsky se tato technika prolínání různě barevných hlín nazývá nerikomi,“ popisuje novinky Bára, jejíž cesta k vlastnímu studiu nebyla tak přímočará.
Bára Diduchová založila svou značku Ema Mamisu v roce 2013. | Zdroj: Ema Mamisu
Po vystudování SPŠK v Bechyni, pro kterou se rozhodla až po absolvování gymnázia, se keramice zase trochu vzdálila studiem výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Toto nádherné, zároveň však náročné řemeslo ji ale nepřestávalo fascinovat a začalo jí chybět. „Věnovala jsem se jí ale ve volném čase a v hlavě se mi postupně rodil plán na vlastní dílnu. Krůček za krůčkem jsem se k ní nakonec dopracovala. Jedním z těch krůčků třeba bylo, že jsem v práci (provozní v čajovně) všechna dýška utrácela za materiál,“ vzpomíná Bára. Přelomové pro ni bylo absolvování kurzu pálení v peci na dřevo v Klikově pod vedením Martina Hadravy a Martina Hanuše, který ji posunul vpřed. Od té chvíle to byl už jen krůček k založení vlastního studia.
V dílně Báře vypomáhá Peťa, která rovněž absolvovala keramickou školu v Bechyni. | Zdroj: Ema Mamisu
A jaký kousek z jejího portfolia je pro ni ten nejoblíbenější? „Obecně mám ráda své snídaňové sety, které si postupně tvořím. Skládají se z tácku nebo talířku, hrnku na čaj a stojánku na vajíčko na měkko. Od každého mám doma několik kusů a každé ráno si vyberu podle nálady.“ Ať už vyberete jakýkoliv výrobek, vždy bude vynikat specifickým rukopisem, jenž oceňují nejen ti, kteří si jsou na její výrobky schopni počkat i několik měsíců. V obchodě v Praze na Letné, kde má zároveň dílnu, si můžete její výrobky pořídit ale už jen do konce roku. „Vzhledem k tomu, že jsem se před pár lety přestěhovala do Rakovníka a denně trávím na cestě za prací nepřiměřeně moc času, tak budu dílnu stěhovat tam. Čekají mě velké změny a sama jsem zvědavá, co přinesou.“
Hrneček a talířky značky Ema Mamisu | Zdroj: Ema Mamisu
KDE NAKOUPIT?
e-shop
Článek vznikl v rámci placené spolupráce.