Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Solarní sluchaáka Shepeleffa Stephena Solarní sluchaáka Shepeleffa Stephena

Pět nejlepších zelených vynálezů

Inhabitat.com je server zabývající se budoucností designua architektury, sledováním technologických inovací, praktik a materiálů, které architekturu a design směřují k chytřejší a udržitelnější budoucnosti.

V tomto roce přinesl několik článků zabývajících se inovativním využitím alternativních zdrojů energie. Představil koncepty produktů pro domácnost, komunikaci a volný čas. Výběr pěti nejlepších z těchto produktů představujeme v následujícím článku.

Bluetooth sluchátka využívají sluneční energii

Uhlazený design rumunského studenta Shepeleffa Stephena kombinuje hexagonální solární panely, bezdrátovou technologii a rotující sluchátka pro dosažení futuristického vzhledu. Tento praktický produkt se nabíjí sám vždy, když je v provozu. Sluchátka je možné připojit buď bezdrátově k MP3 přehrávači, mobilnímu telefonu nebo jakémukoli zařízení s Bluetooth rozhraním. Kromě toho je možné připojit je k audio zařízení pomocí 3. 5 mm konektoru.

Každé sluchátko obsahuje dvě dobíjecí lithium-ionové baterie k uchování energie získané z Q-Sound solárních panelů. Jedna hodina slunečného záření stačí na 2.67 hodiny přehrávání hudby na maximální hlasitost a plně nabitá sluchátka mohou fungovat až čtyřicet hodin. Autor návrhu sluchátek zatím neprozradil, jestli budou uvedeny na trh.

Flexibilní OLED telefon a kinetická energie

Flexibilní OLED (zkratka z anglického Organic light-emitting diode, typ displeje do mobilních telefonů a MP3 přehrávačů – pozn. editora) mobilní telefon - koncept firmy Kyocera, jehož autorkou je průmyslová designérka Susan McKinney, je fascinující nejen svým uhlazeným designem, ale také tím, jak je tenký a jakou má úžasně širokou obrazovku. Zdrojem energie je kinetická energie a je možné jednoduše ho složit jako peněženku. Tvoří ho obal vyrobený z měkkého polotuhého polymeru, který obklopuje flexibilní nízkoenergetický OLED display. Tvarová paměť umožňuje, aby tlačítka vystoupila v případě, že je telefon právě používán a pak zase splynula s povrchem telefonu.

Přístroj je možné používat ve složeném tvaru k vyřizování krátkých hovorů, pro odhalení široké obrazovky je třeba ho rozvinout. Čím víc se telefon používá, tím víc kinetické energie se promění v elektrickou a to pomocí souboru drobných piezoelektrických generátorů.

Okenní žaluzie zadržují sluneční energii a fungují jako zdroj světla

Přes den jsou tyto solární žaluzie natočeny tak, aby zachytily sluneční světlo pomocí flexibilních solárních článků. Zatímco v noci je nahromaděná energie transformována do vrstvy elektroluminescenční fólie, která poskytuje energeticky výkonné světlo.

“Blights (název vznikl spojením slov blind a lights - pozn. autorky) nejsou jen novým předmětem. Vytvořili jsme nový design věčného produktu: žaluzií. Využíváme všechny současné funkce tohoto předmětu a přidáváme trochu technologie, aby získal novou schopnost zachytit solární energii a proměnit ji v elektřinu,“ vysvětluje Vincent Gerkens, autor žaluzií, který je jedním z padesáti nejlepších účastníků soutěže Greener Gadgets Design Competition.

Ještě jednou solární energie - náramkový telefon

Je to relativně jednoduchý mobilní telefon s funkcemi volání, posílání SMS zpráv a adresářem. Je flexibilní a využívá solární energii. Leaf, inspirován fotosyntézou, je koncept telefonu určeného k nošení přímo na těle. Vytvořili ho Seungkyn WooJunyi Heo. Flexibilní zařízení včleňuje solární články do přední části hodinek a je možné je srolovat do formy náramku tak, aby bylo možné je nosit a zároveň nabíjet energií.

Oba konce náramku zajišťují magnety a jednoduchý mobilní telefon se základními funkcemi je začleněn do celku. Solární články jsou vestavěny do telefonu a nabíjí se při nošení. Eventuálně lze použít nabíjecí kolébku, do které je možné telefon připojit.

Solární energie na závěr - brýle produkují energii

Solární sluneční brýle, jejichž autory jsou Hyun-Joong KimKwang-Seok Jeong, představují zabarvené solární články, které jsou integrovány v jejich čočkách. Ty pak shromažďují a proměňují energii, dostačující k nabíjení telefonů nebo iPodů. Krátký kabel na zadní straně obrub slouží k připojení k nabíjeným zařízením. Brýle této autorské dvojice se skládají z organického barviva, které využívá nanotechnologii k zajištění levné, ale výkonné energie.

Vypadá to, že do solární energie vkládají designéři velké naděje. Uvidíme, jestli se některý z těchto konceptů dostane do výroby nebo aspoň inspiruje další návrhy.

Galerie