„Preciosa Ornela měla tuto soutěž a její pořádání ve svých rukou v prvním covidovém období na přelomu roku 2019–2020. Tehdy jsme při vyhlašování nového zadání na téma ‚Jsem z křišťálového údolí‘ ještě vůbec netušili, jak složitá doba je před námi. Přesto se nám podařilo zvládnout celý průběh soutěže včetně výběrů finalistů, následně pak i vyhlášení a ocenění vítězného díla. Velkým úspěchem byla i realizace výroby limitované edice vítězného designu. Soutěžící byli bohužel ochuzeni o možnost setkání v rámci připraveného workshopu, přišli i o veřejné předávání cen. Vzhledem k tomu, že byla pořadatelská štafeta v posledních pěti letech předávána mezi několika dceřinými společnostmi Preciosy Group, pořadatelství 16. ročníku pro rok 2023 připadlo Preciose Ornele,“ vysvětluje Jaroslava Růžičková, produktová manažerka Preciosy Ornely.
Přestože se o všech možných perličkových i perlových tvarech dá laicky říci, že se jedná o korálky s dírkou, soutěž se zaměřuje výhradně na české skleněné perličky se značkou PRECIOSA Traditional Czech Beads™. Proto tvořte pouze z těchto perliček! Perličky patří k symbolům prosperující české sklářské výroby a jsou univerzálními komponenty vhodnými pro tvorbu šperků, nejrůznějších aplikací a designových doplňků. Dodnes se vyrábějí na úpatí Jizerských hor v Desné a v Zásadě a každoročně je distribuováno cca 2,5 tisíce tun do 80 zemí na 5 kontinentech. Jak ale rozeznat perličky od perlí?
Perličky či perle?
Hlavní rozdíl, byť ne na první pohled viditelný, je ve způsobu výroby. České perličky vyráběné v Preciose Ornele jsou pouze skleněné. Naopak sortiment perlí můžeme rozdělit na mačkané, ohňové, voskové, lampové perle, ale i perle dřevěné. Jsou tedy způsobem výroby a materiálem různorodé.
Mezi 20 základními tvary perliček je ve světě nejznámější a nejrozšířenější klasický kulatý tvar s dírkou, zvaný rokajl, nabízený ve 20 velikostech, 5 typech a 3000 barevných odstínů. Zbylých 19 perličkových tvarů je tvarově odlišných od tvaru základního, kulatého. Může se jednat o trojúhelník, čtverec, obdélník, váleček, slzu, mašli, různé dvoudírkové perličky, nebo naopak o úžasně lesklé broušené perličky. Vybírat opravdu můžete z ohromné škály tvarů, velikostí a barev.
Staňte se účastníkem soutěže
„Účast v jakékoliv soutěži je vždy skvělou příležitostí poměřit své schopnosti s ostatními zájemci o danou oblast. V tomto ročníku dává soutěž Master of Crystal příležitost mladým kreativcům setkat se a pracovat s unikátním sortimentem českých skleněných perliček, ke kterému by se tak jednoduše jako v rámci této soutěže neměli šanci dostat. Výroba skleněných perliček má zde na severu Čech své historií prověřené postavení, jsou skvělým vývozním artiklem. Mnohdy jsou však tyto perličky, v současnosti prezentované značkou PRECIOSA Traditional Czech Beads™, známější ve vzdálených teritoriích, než v zemi české. Je tedy zapotřebí, aby vstupovaly do života nové nastupující generaci, která by mohla těmto malým českým zázrakům vytvářet prostor pro jejich netradiční využití,“ uvádí Jaroslava Růžičková.
Příklad využití českých perliček Preciosa | Zdroj: UMPRUM
A jaký by měl tedy být vítězný návrh? „Hodnocena bude kreativita, originalita, inovativní přístup, umělecké ztvárnění. Je tedy zapotřebí seznámit se s tím, co kde již bylo netradičního vytvořeno, a najít pokud možno svoji vlastní cestu. Velmi důležitá je realizovatelnost návrhu. Tvůrce designu by neměl toto kritérium opomenout stejně jako i samotné splnění zadaného tématu ‚Perlička i trochu jinak‘. Zadané téma nadbíhá moderním trendům, ve kterých je často zmiňovaná zásada udržitelnosti a nejrůznějších ekologických přístupů. Je zde možné nalézt cestu na propojení tradice a její vize pro budoucnost?“ uzavírá Jaroslava Růžičková.
Neváhejte zkusit štěstí a tvořte z perliček PRECIOSA Traditional Czech Beads™. Právě váš soutěžní návrh může být ten vítězný! Detailní zadání najdete na stránkách soutěže Master of Crystal.
Účastníci soutěže mohou využívat existující perličky a komponenty. | Zdroj: Preciosa
Master of Crystal
Master of Crystal je prestižní soutěž pro všechny mladé kreativce, studenty i absolventy středních nebo vysokých škol se zaměřením na design a umění. A také pro každého, kdo má chuť ovlivňovat podobu současného českého designu. V minulých ročnících soutěžící pracovali se zajímavými tématy jako „Light for wellbeing“, „Dualita“ či „Jsem z křišťálového údolí“. Jak se účastníci soutěže poperou s letošním tématem Perlička i trochu jinak? Sledujte stránky Czechdesign, kde budeme o průběhu soutěže informovat.