Pavla Boháčová: KUTULU to je hravost, radost a pohyb

Designové hračky Kutulu - kolekce Hipo, foto: Adéla Zapletalová Designové hračky Kutulu - kolekce Hipo, foto: Adéla Zapletalová

Pavla Boháčová je zakladatelkou úžasného projektu KUTULU, který se zabývá designovými hračkami. Navrhuje, vede celý tým své značky, podílí se na výrobě i na následné distribuci. Sleduje reakce dětí, mluví se zákazníky a pro štěstí nezapomene pohladit všechny své hračky. Svůj hravý svět nám poodhalila v následujícím rozhovoru.

* Projekt KUTULU jsou designové hračky, které vytváříš ty, společně s pětičlenným týmem. Seznam nás s těmi, kdo KUTULU vytváří a díky kterým to celé funguje.

Tým KUTULU - to je Eduard, Tereza, Martin, Tomáš, Pavel a Já. 

Příběh KUTULU začal, když jsem navrhla první hračky a spřátelila jsem se s dřevokouzelníkem Pavlem. Ten mi radil ohledně materiálu, soustružil a řezal, co bylo třeba. Navázali jsme spolupráci, která skvěle funguje dodnes. Prvním fanouškem značky, který mě podporoval a ochotně pomáhal, byl přítel Eduard. Ten dnes řeší výrobu a technické problémy. 

Tým vznikal přirozeně, značka potřebovala logo a vizuální styl, o který se později postarali kamarádi Tereza a Martin ze studia SOUDVA a Terezka nám propůjčila svůj autorský font CLOWN. Dalším v týmu je gentleman Tomáš, který má na starost péči o zákazníky a komunikaci s veřejností.

Značku jsme pojmenovali podle první série. KUTULU je hravost, radost a pohyb, a také fakt, že jde o hračky pro předškolní děti. Vykulili jsme to celé do světa 1. prosince minulého roku a baví nás, jak to frčí dál.

* Váš tým se minulý rok zúčastnil Kreativního inkubátoru v rámci DEPO 2015. O co konkrétně tomuto projektu jde a jak funguje?

Kreativní inkubátor je vzdělávací program pro začínající i zaběhnuté firmy a studia. Tento projekt je skvělý pro ty, kteří plánují začít s podnikáním, nebo již firmu mají a hledají nový směr. Nám to hrozně pomohlo a postrčilo nás to v začátcích KUTULU o mílové kroky dopředu. Potkali jsme profesionály, kteří nám odpověděli na otázky týkající se kreativního průmyslu. Tři měsíce jsme se soustředili a ujasňovali si s týmem, co je naším cílem a co chceme skrze naši značku světu předat. Program vyústil intenzivním koučingem specialistů na business a zpracováním podnikatelského plánu. Tři měsíce jsme zjišťovali, že to intuitivně děláme dobře. A to je fajn.

Kutulu, foto: Martin K. JakubKutulu, foto: Martin K. Jakub

* Je těžké přivést k životu takto fungující projekt? A jak vůbec funguje výroba hraček?

Těžké to je. Když vytváříte produkty pro děti, musíte dostát legislativním požadavkům, vyřešit certifikáty, splnit testy bezpečnosti a normy evropské unie… To je kapitola sama pro sebe. Je dobré mít trochu představu o projektovém managementu nebo mít dobrou intuici. Pak je velké štěstí potkat lidi (tým KUTULU), kteří projektu věří a jsou srdcaři. Náš projekt je o designu a o lidech, kteří s námi spolupracují a se kterými se vídáme. Je to náročné a nádherné zároveň.

Výroba probíhá ve třech městech. V Plzni, v Karlových Varech a v Praze. Nejprve prochází doslova kus stromu rukama našeho dřevokouzelníka Pavla. Ten nařeže a vysoustruží bukové části, Eduard je zabrousí a já s tatínkem pak každou součástku navrtáme v kovových formách. Každá část je tak připravena na omalování a lepení, což pořeší opět Eduard. Do krků labutí a ptáčků se vloží otočný systém, který vyrobím já, a části se slepí. A hračka je na světě. Pak hračku nafotíme a řada přichází na grafiky ze studia SOUDVA, kteří k propagaci hračky navrhnou co je třeba. Hračku třikrát pohladíme než ji zabalíme a pak letí dál. 

Používáme lokální materiály jak nejvíc to jde. Tak, jak to děláme, nás to baví. S českými materiály a dodavateli je pro nás snazší komunikace a dohled na kvalitu, na které lpíme.

* Před tím, než uvedeš novou hračku nebo kolekci, testuješ ji na dětech a sleduješ jejich reakce?

Novou hračku testuji na sobě a sleduji svoje reakce. Eda může vyprávět.

Zdá se, že to funguje dobře a děcka i dospělé naše hračky baví. V brzké budoucnosti plánujeme uvést na trh stavebnici MYTHO. Nyní zkoušíme, jestli jsou návody pochopitelné a jestli se spojovací kolíčky dobře zasouvají. Měla jsem obavu, jestli to i tříleté dítě zvládne. Ale zvládne.

Kutulu - kolekce Mytho, foto: Martin CzellerKutulu - kolekce Mytho, foto: Martin Czeller

* Co téhle práci předcházelo? Jaký byl tvůj vývoj a čemu ses věnovala před hračkami?

Byla jsem tvořivec od mala. Kromě psaní příběhů, malování a kreslení, mi zvláště dobře šlo úkolovat rodiče a kamarády (tomu dnes říkám management). K umění mě to táhlo celé dospívání. Nějak se to pak vyvinulo ve studium vysoké umělecké školy. V Plzni jsem studovala v Ateliéru Knižní vazby a poté v Ateliéru Ilustrace. Kreslila jsem a hodně mě bavila grafika a prostorová hra s papírem. Od autorských knih z ručního papíru jsem přes prostorové knížky (tzv. POP-UP) přešla k hračce. Ta mě baví a naplňuje dodnes.

* První kolekce, která se stala prototypem pro ostatní hračky, vznikla jako klauzurní práce na FDU LS v Plzni. Jak se tvá tvorba vyvíjela dál?

První sérii KUTULU jsem vytvořila před třemi lety. Jednalo se o ptáčky pestrých barev, založených na geometrii a pohybu polokoule. Byla to euforie! Potřebovala jsem to zažít znovu. Překvapil mě úspěch série a feedback okolí. Dodalo mi to sebedůvěru a rozhodla jsem se vytvořit sérii hraček jako diplomovou práci. Tak vznikla stavebnice inspirovaná antickou mytologií, nazvaná MYTHO.

Kutulu - kolekce Mytho, foto: Martin CzellerKutulu - kolekce Mytho, foto: Martin Czeller

* Jaké akce vás v nejbližších dnech čekají a na co se nejusilovněji chystáte?

Začala bych Festivalem mini, který proběhl v minulých dnech. Byla to krásná akce, které jsme byli součástí, a na kterou jsme se usilovně připravovali. Na mini jsme měli možnost vyzkoušet hračky na dětech s různým temperamentem. Nejen, že všechny hračky obstály v této zátěžové zkoušce (opravdu je nešetřily), ale zdá se, že je zaujala i jejich estetika a principy.

Moc se těšíme na Prague Design Week, kde budeme hračky prezentovat společně s produkty českých návrhářů, kteří tvoří ve spolupráci se společností deelive.

* Co vize do budoucna, kam míříte?

Naším snem je změnit pohled na hračku jako na spotřební zboží. Chtěli bychom přiblížit mimoevropským kulturám naši kulturu skrze témata, estetiku a principy, které používáme.

Naším cílem je, aby se hračky KUTULU dostaly do rukou dětí, dělaly jim radost a vzdělávaly je. Chceme dbát na kvalitu jako dosud a těšit se z vývoje značky.

* Na závěr - srdcovka. Jaká je tvoje nejoblíbenější hračka a proč?

Labutě LABU a BULA jsou moje nejmilejší kousky. Baví mě jejich elegantní tvar, otočná hlavička, která výrazně mění těžiště hračky. Mám ráda bílou a černou barvu v kombinaci s bukovým dřevem. Je krásné vyrobit každý další kus, je to za odměnu. Dlouho jsme ladili výrobu a vlastnosti labuti, aby splnila požadované normy na mechanické, fyzikální i chemické vlastnosti a mohla se dostat do rukou dětem. Je to takový vypiplaný kousek.

Kutulu - Labu, foto: Tereza HavlínkováKutulu - Labu, foto: Tereza Havlínková

Hračky pod značkou KUTULU si můžete  koupit v našem shopu

Související

Výstava Mini Wonders
 

Výstava Mini Wonders

Výstava
4. 4. 2017 - 21. 4. 2017

11 tipů z festivalu "mini"
Interiér a architektura

11 tipů z festivalu "mini"

Anna Kociánová - 4. 4. 2016 - 6 min.

Jarní designová líheň - mimořádný pop-up eshop otevírá!
Produktový design

Jarní designová líheň - mimořádný pop-up eshop otevírá!

Karolína Matějková - 3. 3. 2016 - 2 min.

výstava czd
web expo
SHOP Snoubení
job lab 2024