Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Polštáře Rubis. Zdroj. Delomi. Polštáře Rubis. Zdroj. Delomi.

Patchwork jako trend 21. století

Jak spolu souvisí staré sešívané polštáře, které si dávají babičky na gauče, a kvalitní design 21. století? Překvapivě velmi úzce. Postarala se o to značka Delomi, která si do svého portfolia vetkla tento výrazný produkt. A svými barevnými polštáři přesvědčuje, že vsadila na správnou kartu.

Název Delomi je složenina slov Design Lounge Mind. S nápadem na její založení přišla dvojice kamarádů z vysoké školy, které spojuje především místo původu. Narodili se totiž v hrdém kraji okolo Třince, v průmyslovém koutě republiky charakteristickém nejen úspěchem místních železáren, ale i textilních závodů v okolí. Díky tomu si místní rychle oblíbili kratochvíli zvanou patchwork.

Původní technika, která přišla do Evropy z Ameriky, spočívala v sešívání zbytků látek k sobě a díky tomu vznikl typický strakatý dezén.

Lokální um se přenášel z matky na dceru a jeden takový sešívaný polštář měl v bytě svých rodičů před očima i zakladatel Delomi Radek Kowala. Běžná součást každé beskydské domácnosti ho zaujala především mistrným zpracováním.

Polštáře sice byly sešívány z odpadních látek, ale tak precizním způsobem, že dílky vedle sebe držely jak slepené. V kombinaci s neotřelým, původním designem si Radek Kowala a druhý zakladatel Delomi, Radoslav Muzika, představili produkt, se kterým prorazí daleko za hranice svého rodného regionu.

Produktová řada Vitras. Zdroj. DelomiProduktová řada Vitras. Zdroj. Delomi

Bylo potřeba přijít na to, jak svého druhu tradiční výrobek povýšit na luxusní objekt, který bude nositelem vytříbeného vkusu jeho majitele. V Delomi se zaměřili především na řemeslnou preciznost. Polštáře jsou zpracovány tak, aby vydržely několikeré praní, intenzivní namáhání, a přesto neztratily nic ze své původní kvality. Ledabylé řemeslo by značku brzy dohnalo, a proto Kowala vsadil na místní šičky a švadleny, které si um a pečlivost uchovaly dodnes, a hravě tak dokáží konkurovat levné, ale nedokonalé produkci z Asie. 

Přehoz Laros. Zdroj. DelomiPřehoz Laros. Zdroj. Delomi

Chybělo pak už jen najít někoho, kdo posune design rozverných a divokých potahů k formě splňující očekávání dnešní náročné klientely. Výsledkem bylo angažmá mladého designéra, který vystudoval na pražské UMPRUM. Zkušenosti sbíral ve firmách v Paříži, ale rozhodl se, že se raději vrátí do míst, kde se narodil. A pomůže projektu, který má nemalé ambice. 

Polštáře Delomi. Zdroj. DelomiPolštáře Delomi. Zdroj. Delomi

Delomi vymyslelo sérii dezénů, které respektují původní předobraz patchworkových skládaček, ale zároveň jsou sestaveny tak, aby se hodily do moderní domácnosti – ať už do minimalistického loftu, nebo honosné rezidence.

Odstíny zlaté, bordó nebo sytě růžové jsou výrazné, přesto nepůsobí nevkusně. Rozbít tradiční vnímání této puzzle látky je designérův sen do budoucna: za pomoci nových výrobních postupů i jisté dávky drzosti. Nebojí se, že by se mu nemělo podařit prorazit. Ostatně firma je jedinou svého druhu v Evropě. Technologie výroby je totiž tak složitá, že jiné od patchworku odrazuje. 

Produktová řada Vitras. Zdroj DelomiProduktová řada Vitras. Zdroj Delomi

Materiál dodává firmě úspěšná broumovská textilní fabrika, jež distribuuje látky do celého světa. Nejčistší bavlna, kterou Delomi pro své výrobky používá, skýtá řadu výhod. V zimě hřeje, v létě chladí a přesto nejde o ryze funkční výrobek bez vkusu. Naopak, daří se jim snoubit estetiku s funkcí. 

Světu stále vládne trend „rychle a levně“, v Delomi jdou ale jiným směrem. Udržitelným, lokálním a přesto konkurenceschopným. 

Galerie

Další články