Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Monsieur bleu. Zdroj: Monsieur bleu. Monsieur bleu. Zdroj: Monsieur bleu.

Paříž v zajetí designu. Jaká netradiční a stylová místa doporučuje ředitel Českého centra?

Pokud zamíříte v polovině ledna do Paříže, nesmíte vynechat reprezentativní akci Maison et Objet, přehlídku pro fanoušky evropského nábytku a produktového designu. Krásy je k vidění opravdu hodně. A potom zde máme několik tipů na místa, která byste si neměli nechat ve francouzské metropoli ujít. „V běžně dostupných průvodcích, zaměřených na věci neznalého turistu vás pošlou na místa jako Fleux, Merci, Bonton či Conran Shop. Ale nenechte se mýlit, v Paříži jsou místa zajímavější, skrytější, která rozhodně nesmíte nechat stranou,“ říká Jiří Hnilica, ředitel Českého centra v Paříži.

Empreintes

Ten nejfrancouzštější. Empreintes, to je současný design a umělecké řemeslo. Cílem je shromáždit na jednom místě designové předměty vytvořené po celé Francii. Design a užité umění jsou zde představeny vždy v překvapivých kombinacích. Místo se stále obměňuje: nábytek, světla, umění stolování (art de la table), látky, šperky.

Empreintes: 5 rue de Picardie, 75003 Paris 

Empreintes Paris. Zdroj: Design Best.Empreintes Paris. Zdroj: Design Best.

Kann design

Ten nejvíc chic. Kann design. Založen při tvůrčí nábytkářské dílně ve městě Beyrouth uprostřed šedesátých let. Kann se proměnil na skutečnou kreativní laboratoř mobiliáře a francouzských designových předmětů. Spolupracuje se zahraničními designéry, výsledkem je subtilita, nadčasovost.

Kann Design Store: 51 rue de vinaigriers, 75010 Paris

Kann Design Store. Zdroj: Kann Design.Kann Design Store. Zdroj: Kann Design.

Blou

Ten nejhravější. Blou, tři obchody hned vedle sebe v 17. pařížské čtvrti: dekorace, nábytek, stolování, oblečení. Velký výběr tvůrců spojených vždy elegantní a lehce humornou linií. To je pro Blou nejtypičtější.

Blou: 97/99 rue Legendre, 75017 a 20 rue des Dames, 75017

Blou. Zdroj: Blou.Blou. Zdroj: Blou.

Nous

Obchod opravdu geek. Nous, koncept obchodu s největším zaměřením na geek, street-wear, designové předměty high tech. Vynikající výběr fotografických knih a publikací o designu.

Nous: 48 rue Cambon, 75001 Paris

Nous. Zdroj: Nous.Nous. Zdroj: Nous.

Monsieur bleu

Monsieur bleu, nejdesignovanější restaurace v Paříži, elegantní, néochic do dnešní doby převedená kresbami architekta Josepha Diranda. Uhrančivě světle zelený a šedý sál, kde se čas zastavil, z terasy se otevírá překrásný výhled na Seinu. A stačí jen projít dveřmi a jste v Palais de Tokyo.

Monsieur bleu: 20 Avenue de New York, 75116 Paris

Monsieur bleu. Zdroj: Monsieur bleu.Monsieur bleu. Zdroj: Monsieur bleu.

Le Klay Saint Sauveur

Le Klay Saint Sauveur, restaurace-bar, to nejlepší místo na vychutnání výborného koktejlu. Atmosféra chic-tropical či country bar, podle toho, co si vyberete k pití. Terasa je zeleným přístavem Paříže. Ale přijďte jen na skleničku.

Le Klay Saint sauveur: 4 Bis, Rue Saint Sauveur, 75002 Paris

Le Klay Saint Sauveur. Zdroj: Le Klay Saint SauveurLe Klay Saint Sauveur. Zdroj: Le Klay Saint Sauveur

Artazart 

Artazart knihkupectví, grafická a designová galerie, jedna z nejzajímavějších v celé Paříži. Najdete zde knihy z celého světa. A cestou sem se projdete po nábřeží, místě, které stojí za to nevynechat.

Artazart: 83 qua de Valmy, 75010 Paris

Antoine Corbineau a Artazart. Zdroj: Artazart.Antoine Corbineau a Artazart. Zdroj: Artazart.

Arts factory galerie

Arts factory galerie, galerie ilustrací a současného grafismu. Vyplatí se sem zajít, jen proto aby se člověk nabil energií. Knihovnické oddělení nabízí skutečně velký výběr knih od malých vydavatelů z celého světa.

Arts Factory: 27 rue de Charonne, 75011 Paris

Arts factory galerie. Zdroj: Hey Hey Hey fr.Arts factory galerie. Zdroj: Hey Hey Hey fr.

Galerie Thaddaeus Ropac

Galerie Thaddaeus Ropac je otevřená současnému mezinárodnímu umění, socha, malba, koláže, tanec, performance, video… Galerie je otevřena směrem k rozličným polím současného umění a designu. Dvě místa, v Paříži a v Pantin, která umožňují prezentovat monumentální a široce dimenzovaná díla. Poslední podobné místo v Paříži, poté co zmizela Maison Rouge.

Galerie Thaddaeus Ropac: 7 rue Debeylleme, 75003 Paris a 69 avenue général Leclerc, 93500 Paris.

Galerie Thaddaeus Ropac. Zdroj: Mousse Magazine.Galerie Thaddaeus Ropac. Zdroj: Mousse Magazine.

Fondation Cartier

A pokud chcete vsadit na jistotu. Nesmíte zapomenout na zastávku ve Fondation Cartier pro současné umění. Překvapivá nabídka výstav. Budova od Jeana Nouvela, subtilní moderní architektura.

Fondation Cartier: 261 Boulevard Raspail, 75014 Paris

Fondation Cartier pro současné umění. Zdroj: Fondation Cartier.Fondation Cartier pro současné umění. Zdroj: Fondation Cartier.

Fondation Louis Vuitton

Zahrada Fondation Louis Vuitton od architekta Franka Gehryho je poezie architektonické perspektivy pohledů na Paříž, která se nikdy neomrzí.

Fondation Louis Vuitton: 8 Avenue du Mahatma Gandhi, 75116 Paris

Fondation Louis Vuitton. Zdroj: Fondation Louis Vuitton.Fondation Louis Vuitton. Zdroj: Fondation Louis Vuitton.

Design patří mezi oblíbené téma programace i Českých center. V Paříži proběhla v roce 2018 hojně navštěvovazná přehledová výstava Sto let českého designu, o rok dříve překvapivý Český funerální design. V roce 2019 plánujeme participovat na off programu Maison et Objet a chceme otevřít designový obchod ve vstupu Českého centra Czech Art Gallery, zaměřený mimo jiné na český design, láká do Paříže Jiří Hnilica, ředitel Českého centra v Paříži.

Maison et Objet

Veletrh můžete navštívit dvakrát ročně, pokaždé po dobu 5 dní. A letos začíná už za chvíli. Maison et Objet je mekkou pro všechny fanoušky evropského nábytku a produktového designu. Výstava tzv. designového životního stylu spojuje a nabízí opravdu širokou škálu výrobků. Na této akci si v Paříži můžete rozšířit obzory v oblasti dekorací, nábytku, doplňků, textilu, interiérů i architektury. Mimo designové instalace nabízí v Paříži také odborné konference, soutěže o prestižní ocenění, networkingové studio pro návštěvníky či knihovnu, to vše podpořené kulturním programem a kreativními workshopy. 

KDY: 18. – 22. ledna 2019

Česká centra

Česká centra jsou příspěvkovou organizací Ministerstva zahraničních věcí České republiky, zřízenou pro celkovou propagaci ČR v zahraničí. Síť zahraničních zastoupení Českých center je aktivním nástrojem zahraniční politiky České republiky v oblasti veřejné diplomace. Síť Českých center tvoří 24 zahraničních poboček (2018).

Česká centra propojují prezentaci v oblasti kultury, podpory vnějších ekonomických vztahů a cestovního ruchu. Zajišťují informační servis o ČR. Tato náplň je formulována v platném Statutu Českých center.

Další články