Paříž, Armani a stříbro v design soutěži. Sofya Samareva sklízí úspěch s plstěnými klobouky

Sofya Samareva představila dvě nové kolekce na renomovaných událostech v zahraničí. Designérka pokračuje v aktualizaci tradičního kloboučnického řemesla, kterou nastartovala již během studia na UMPRUM.

Kolekce klobouků pro sezónu FW17 vznikla na základě tvůrčí souhry Sofye Samarevy a malajsijského návrháře Mota Gua. Designéři ji společně uvedli na pánském týdnu módy v milánském Armani Teatro, kde se setkali s Giorgiem Armanim.

O dva měsíce později Sofya obhajovala svou kolekci SS18 ve finále soutěže 32. ročníku mezinárodně prestižního festivalu Festival International de Mode et de Photographie v Hyères – konajícího se od 27. dubna do 28. května 2017. Historicky první soutěžní ročník samostatné kategorie módních doplňků pro Sofyi představoval druhé nejlepší umístění v desítce vybraných finalistů.

Svéhlavá tvůrčí empatie

Moto Guo mě oslovil v létě. O mé tvorbě se dozvěděl tak, že v Pařížských ulicích potkal někoho s mým kloboukem na hlavě. Se slovy ‚your work is so quirky, same as mine‘ (tvá práce je tak svéhlavá, podobně jako ta má) jsme se rozhodli následující kolekci na FW17 vytvořit společně. U Mota mě zaujala zábavná a pozitivní energie, která prostupuje jeho práci. Skvěle jsme si rozuměli a během tří měsíců jsem vytvořila kolekci, která seděla k jeho oděvům… Měla jsem dokonce to štěstí se po přehlídce setkat se samotným Giorgiem Armanim, kterého rozveselil točící se propeller na klobouku,“ popisuje designérskou kooperaci s Motem Guem Sofya.

Video z prezentace společné kolekce Sofye Samarevy a Mota Gua v Armani Teatro:


Právě svéhlavost a rebelství malého dospívajícího chlapce či dívky se pro designéry staly hlavním inspiračním podnětem. Bezprostřední nadšení pro vše dobrodružné i nepředvídatelná dětská zvídavost a vynalézavost se odráží ve třech modelech pokrývek hlavy z klasického kloboučnického materiálu, králičí plsti. Jedním z nich je „Popeller Hat“ – s vrtulkou a malým motůrkem na baterku, který lze ovládat. Další model má vrtulku tvarovanou přímo ze své formy. Do třetice je jím klobouk s obrovským kšiltem zahnutým vzhůru coby jasným atributem rebela s duší dítěte, roztomilý a provokativní zároveň.

Sofya Samareva, Motoguo, photo: Michaela KaraskováSofya Samareva, Motoguo, photo: Michaela Karasková

Klobouky hrají velmi zásadní a smysluplnou roli v naší kolekci. Jsou jedním z hlavních motivů. Spolupráce se Sofyí proto měla stejný význam, jako by se mi splnil sen. (...) Velký obdiv kolekce s kloboučky vzbudila v showroomu také u nákupčích,“ okomentoval spolupráci Moto.

Mezi deseti nejlepšími

Na letošním 32. ročníku prestižního módního festivalu ve Villa Noailles svou práci Sofya obhajovala před celosvětově respektovanými profesionály módního průmyslu. Úsudek poroty Sofyi vynesl mezi 10 finalistů soutěže a získala i stříbrnou pozici v kategorii Fashion Accessories. Výběr probíhal z více než stovky přihlášených projektů z 23 zemí. V porotě zasedli: jewellery director značky Hermès, Laurence Reulet, či módní ředitelka amerického vydání magazínu ELLE, Samira Nasir, byli dalšími ze zástupců devítičlenné poroty.

Sofya Samareva, Motoguo, photo: Michaela KaraskováSofya Samareva, Motoguo, photo: Michaela Karasková

Kolekce SS18 s názvem Something Unreal in the Real World má v sobě nenápadné připomínky autorčiných oblíbených malířských děl či hraček z dětství. Formy ve svých představách Sofya vytvarovala do podoby sytě barevných klobouků z králičí plsti, jejichž krempa obstála i v paprscích slunce francouzského jihu.

Sofya Samareva a Armani, photo: Michaela KaraskováSofya Samareva a Armani, photo: Michaela Karasková

Projekt, za kterým stojí Sofya Samareva, vznikl v roce 2014. Je založen na novém, hravém pojetí tradičních pokrývek hlavy. Modely jsou vyrobeny ze 100% králičí srsti. V únoru roku 2016 se staly součástí výstavy české módy Last Fata Morgana v Londýně, která získala hlavní cenu (Country Award) na International Fashion Showcase 2016, oficiální doprovodné akci London Fashion Week. V Česku jsou k dostání na objednávku u designérky – sofyasamareva.com.

Sofya Samareva, Motoguo, photo: Michaela KaraskováSofya Samareva, Motoguo, photo: Michaela Karasková

Zdroj: ArtsPeak

Související

Sofya Samareva a její cesta za snem
Móda a šperk

Sofya Samareva a její cesta za snem

Olga Karpecká - 18. 2. 2016 - 5 min.

jelínek
MYP 2024