Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Pohled na fasádu a hlavní vchod Nové scény Divadla J. K. Tyla v Plzni | Zdroj: turisturaj.cz Pohled na fasádu a hlavní vchod Nové scény Divadla J. K. Tyla v Plzni | Zdroj: turisturaj.cz

Pár hodin tu nestačí. Plzeň láká k návštěvě milovníky kvalitních zážitků i výsostné kultury

Vydejte se s námi již podruhé na jeden den do západočeské metropole. Tentokrát nezůstaneme jen v centru a přesvědčíme vás o tom, že i v okrajových částech má toto město co nabídnout. Ať už cestujete za gastro zážitky, architekturou, kulturou, či s dětmi, Plzeň nezklame.

Vzhůru na univerzitní půdu!

Co si tak hned z rána vyrazit na Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara? Z centra se k budově univerzity dostanete tramvajovou linkou č. 4. Za návštěvu stojí už jen kvůli své architektuře. Fakulta vznikla v roce 2013 transformací Ústavu umění a designu a nese jméno po světově uznávaném designérovi a plzeňském rodákovi Ladislavu Sutnarovi. Sídlo fakulty připomínající průmyslovou halu navrhl architekt Jan Štípek, který za ni získal in memoriam Cenu Hanuše Zápala za přínos plzeňské architektuře 2010–2013. Od roku 2019 zdobí fakultu panely s červeno-černo-bílými geometrickými obrazci tvořícími nápis „SUTNARKA“ od grafického designéra Rostislava Vaňka.

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni | Foto: Said IsmailFakulta designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni | Foto: Said Ismail

Fakulta provozuje dvě galerie. Jednu z nich – Galerii Inkubátor – najdete přímo v přízemí této budovy. Kromě pravidelných výstav studentských prací slouží tento multifunkční prostor pro pořádání workshopů, filmových prezentací či přednášek. Součástí fakulty je také Galerie Ladislava Sutnara, jež se nachází v centru města nedaleko náměstí Republiky. Každoročně hostí například Mezinárodní fotografické symposium nebo výstavu Grafika roku.

Galerie Inkubátor (LAND ART / PRORŮSTÁNÍ - OD ZEMĚ K ZEMI / 2020) | Zdroj: fdu.zcu.czGalerie Inkubátor (LAND ART / PRORŮSTÁNÍ - OD ZEMĚ K ZEMI / 2020) | Zdroj: fdu.zcu.cz

Zastávky pro malé i velké zvědavce

Směrem do centra města se nachází naše další zastávka – Techmania Science Center. Centrum nabízí stálé i putovní interaktivní expozice, jež se zaměřují na popularizaci vědy se zaměřením na fyziku, astronomii, chemii nebo biologii. Část expozice je věnována také problematice výživy, filmovému průmyslu nebo tematice špionáže. Techmania se nachází v areálu bývalých továren plzeňské Škodovky a využívá přitom dvě budovy (bývalou soustružnu dělkantýnu) z období konce první světové války. Kromě stálých expozic nabízí Techmania zajímavé programy pro veřejnost ve svých dílnách a laboratořích či zábavné vědecko-technické show. Součástí areálu je i 3D Planetárium s projekčním sálem, jenž nabízí dvoj- a trojrozměrné projekce na kulovou plochu.

Techmania Science Center | Zdroj: pilsen.euTechmania Science Center | Zdroj: pilsen.eu

Co by kamenem dohodil, najdete inspirativní prostor Moving Station nacházející se v objektu bývalé odjezdové budovy nádraží Plzeň-Jižní předměstí. Projekt spojuje současné umění, tanec, divadlo a vzdělávání. V objektu se nachází i příjemná kavárna. Po letní přestávce se Moving Station otevře naplno na začátku září, během kterého se můžete těšit na výstavu Lenky Trčkové s názvem UCHOPENÉ SVĚTLO nebo Mezinárodní festival Divadlo / Johan.

MOVING STATION | Zdroj: johancentrum.czMOVING STATION | Zdroj: johancentrum.cz

I Plzeň má svou Zlatou uličku

Po vydatném dopoledním programu se doporučujeme vrátit do centra a zajít si do kouzelné Malé ulice plné svěžích gastro podniků včetně oblíbené mexické restaurace La Chica. Jednoduchý interiér bývalé sladovny, který spoluvytvářelo plzeňské architektonické studio Ateliér k světu, neubírá pozornost od barvami hýřících tradičních mexických pokrmů. Ochutnejte některé z jejich specialit, jako jsou tacos, ceviche nebo vyhlášená mexická margarita.

Interiér restaurace La Chica | Zdroj: La ChicaInteriér restaurace La Chica | Zdroj: La Chica

V restauraci La Chica podávají tradiční mexické speciality. | Zdroj: La ChicaV restauraci La Chica podávají tradiční mexické speciality. | Zdroj: La Chica

Nenechte se zmást tím, že Plzeň je proslulá svým kvalitním pivem. Na své si přijdou i milovníci bublinek, pro něž by měla být obligátní zastávkou plzeňská Prosekárna, zakládající si jak jinak než na proseccu. Kávovým znalcům zase doporučujeme navštívit kavárny Chromá liška, nedaleký Kafec nabízející výběrovou kávu nebo rovnou pražírnu Palasio.

Prosekárna v Plzni | Zdroj: facebookový profil ProsekárnyProsekárna v Plzni | Zdroj: facebookový profil Prosekárny

Po stopách architektů

Vydejme se ale ještě z centra ven. Cestou k naší další zastávce – funkcionalistické Tomáškově vile – se doporučujeme zastavit u Kroftových pivovarských domů z 30. let od architektů Bohumila Chvojky a Karla Mastného. V jejich okolí je toho ale k vidění více, což dokazuje Plzeňský architektonický manuál (PAM) –​ projekt iniciovaný architektem a historikem architektury Petrem Klímou, jenž mapuje architekturu města přibližně v období let 1914–1948. V rámci 18 kurátorovaných stezek se můžete seznámit s několika sty objekty či soubory staveb.

Soubor tzv. Kroftových domů Měšťanského pivovaru v Plzni | Zdroj: pam.plzne.czSoubor tzv. Kroftových domů Měšťanského pivovaru v Plzni | Zdroj: pam.plzne.cz

Zmiňovaná Tomáškova vila je součástí stezky C14 procházející Doubravkou – čtvrtí, která byla připojena k Plzni v roce 1924 a na počátku 30. let ji obohatily dvě vytříbené modernistické stavby. Budova Pikovy školy z let 1930–1932 je jednou z největších funkcionalistických realizací v Plzni. Sousedí s Tomáškovou vilou, jejíž návrh pro stavitele Tomáška vypracoval brněnský architekt Jan Víšek. Zde doporučujeme i prohlídku interiérů. Nové termíny prohlídek, které trvají necelou hodinu, je možné si sjednat již na přelom srpna a září. Téměř na hranici města směrem k Praze se pak rovněž v rámci této stezky nacházejí další dvě pozoruhodné stavby – krematoriumkolumbárium II, které by žádný fanoušek architektury neměl minout.  

Tomáškova vila | Zdroj: Tomáškova vilaTomáškova vila | Zdroj: Tomáškova vila

Kulturní vložka na závěr

Pokud zůstáváte v Plzni i na večer, zajděte si do jednoho z plzeňských divadel. První možností je čtyřsouborové Divadlo Josefa Kajetána Tyla, které nabízí repertoár pro milovníky opery, činohry, baletu, operety i muzikálu. Kromě novorenesanční budovy Velkého divadla od Antonína Balšánka z roku 1902 působí i na dalších dvou scénách – Nové scéně z roku 2012, jež na první pohled zaujme svou monumentální fasádou s bublinkovou perforací, a Malé scéně, která je ideální pro představení komornějšího charakteru. Další alternativou je Divadlo Alfa, které navazuje na věhlasnou loutkářskou tradici tohoto města. I přesto, že se může na první pohled zdát, že si zde na své přijdou jen děti a dospívající, opak je pravdou. Program však nabízí i další instituce včetně Divadla Dialog, již zmíněné Moving Station či Divadla Pluto. 

Pohled na fasádu a hlavní vchod Nové scény divadla J. K. Tyla | Zdroj: www.heidelbergcement.czPohled na fasádu a hlavní vchod Nové scény divadla J. K. Tyla | Zdroj: www.heidelbergcement.cz

Plzeň je jednoznačně městem, které splní požadavky těch nejvybíravějších gurmánů, fandů architektury, rodin s dětmi i těch, kteří během návštěv českých měst prahnou hlavně po nějaké kulturní vložce. Z naší zkušenosti je nejlepší vydat se do Plzně na víkend, během kterého budete mít dostatečný čas navštívit ty největší highlighty.   

Článek vznikl v rámci placené spolupráce.

Další články