Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Výroba ručního papíru ve Zdislavě. Zdroj: Papyrea. Výroba ručního papíru ve Zdislavě. Zdroj: Papyrea.

Papyrea: Papírna v Podještědí prozrazuje tajemství výroby

S ručním papírem jste se možná setkali, aniž byste si to uvědomili – na svatebních oznámeních, pamětních listech nebo třeba jídelních lístcích. Při pátrání po původu ručního papíru navíc nemusíte putovat do neznámých krajin nebo si vyjednávat přístup do obrovských továren. Nejmenší česká papírna se skrývá v roubence v Podještědí a řídí ji Michal Gorec pod značkou Papyrea.

Zní to jako splněný sen každého druhého třicátníka – po letech práce v bance a dalších hodinách investovaných do rekonstrukce venkovské chalupy se rozloučíte s městským životem a začnete se živit rukama. Michal Gorec měl oproti jiným městským snílkům tu výhodu, že si ve třiadvaceti letech na studiích v Izraeli našel brigádu v papírně a zdejší mistr ho seznámil s technikou výroby papíru. Po návratu do Prahy si ale nejprve našel práci v bance, a zatímco pomalu postupoval po kariérním žebříčku, nezapomínal na své okouzlení papírem a jeho výrobou. To měl na paměti i ve chvíli, kdy začal hledat dům u potoka, kde by se dala zařídit také papírenská dílna. Ten správný dům našel ve Zdislavě u Liberce a na zahradu vysadil mimo jiné i papírenskou moruši, který je základní surovinou pro výrobu japonského washi papíru s českým rodným listem.

Michal Gorec z papírny Papyrea. Zdroj: Papyrea.Michal Gorec z papírny Papyrea. Zdroj: Papyrea.

Když jsme s Michalem Gorcem mluvili, zrovna vyráběl pamětní listy pro město Turnov, které by měl starosta předávat ku příležitosti státního svátku. Papírna ve Zdislavě pracuje na celé řadě nejrůznějších zakázek pro instituce i jednotlivce, přičemž výsledek spojuje originální ruční provedení. Instituce a firmy si tu nechávají vyrábět vlastní dopisní papíry, novoroční přání, certifikáty či pamětní listy, ruční papír je ale oblíbený také například u výtvarníků, kteří s ním dále pracují ve svých dílech. Stejně tak si tu ale můžete objednat svatební oznámení či osobní papírový dárek a papírna má zkušenost i s vazbou knih.

Ruční papír. Zdroj: Papyrea.Ruční papír. Zdroj: Papyrea.

Zatímco na Moravě fungují dvě papírny, Papyrea je jediná ruční papírna v Čechách, navíc ta nejmenší. „Každý rok máme o trochu víc zakázek, pomalu přibývají s tím, jak se o nás víc ví. Ale není to tak, že bychom měli spoustu zaměstnanců a nestíhali, papír pořád vyrábím sám,“ říká Michal Gorec. Papír vyrábím já osobně a lidé, co sem přijdou, mě vidí a mají se mnou bezprostřední kontakt. Vidí, že to není nějaký bezejmenný papír, o jehož původu nic nevědí. Vyrábíme papír s příběhem, s duší, což je pro klienty zajímavé,“ vysvětluje papírník a popisuje, jak by se nechtěl živit jen tím, že by celý rok vyráběl jen čistý bílý papír na univerzitní diplomy. Papyrea vám naopak umožní přimíchat do papíru další přísady tak, abyste drželi v ruce skutečný originál. V liberecké kavárně Bez konceptu tak například najdete světla s papírovými stínítky s příměsí kávy, do svatebního oznámení můžete přidat květy ze svatební kytice, firma stavějící zelené domy si tu objednává novoroční přání s vylisovanými kousky rostlin, které na domě rostou.

Svatební oznámení s vylisovanými květy. Zdroj: Papyrea.Svatební oznámení s vylisovanými květy. Zdroj: Papyrea.

Na rozdíl od jiných papíren se ve Zdislavě specializují na kurzy pro veřejnost, kde se můžete naučit vše o výrobě papíru, včetně staré techniky výroby japonského papíru, která pochází dokonce ze 6. století. „Papírníci byli v minulosti velcí tajnůstkáři, neměli ani cech a každý si střežil to svoje tajemství,“ říká Michal Gorec. „Můj izraelský učitel přitom nic neskrýval a naučil mě všechno. Mám také nějaké triky, které neříkám úplně na potkání, ale jinak na kurzech procházíme od A do Z celým procesem výroby papíru a jeho zpracování,“ vysvětluje. „Máme i další plány do budoucna, koupili jsme tady ve Zdislavě bývalou stodolu, kterou teď chceme opravovat a přesouvat tam výrobu. Chceme rozšiřovat prostory tak, aby k nám mohlo jezdit víc lidí. Tak, jako se jedete podívat do skláren nebo do pivovaru, můžete jet i do ruční papírny,“ říká. Na kurzu můžete potkat nejrůznější lidi, ať už jsou to učitelky, které si rozšiřují obzory, nebo lidé, kteří pracují u počítače a vůbec nepřicházejí do styku s rukodělnou prací. „Je pár zapálených lidí, kteří se k nám pravidelně vracejí, protože je to řemeslo zajímá a mají další vlastní nápady. Většina lidí si chce odpočinout, užít si příjemný víkend a také si něco hezkého vytvořit,“ popisuje Michal Gorec účastníky kurzů. Až se budete vydávat na výlet na Ještěd, nezapomeňte na papírnu v Podještědí.

Workshop ve Zdislavě v Podještědí. Zdroj: Papyrea.Workshop ve Zdislavě v Podještědí. Zdroj: Papyrea.

Galerie

Další články