Papírové diáře jsou znovu v módě. Který si vybrat na rok 2018?

Čím dál víc úkolů, schůzek, poznámek, dat a informací k zapamatování? To si žádá pořádný deník nebo diář. Jaké jsou ty nejlepší pro nadcházející rok? Vytipovali jsme pro vás pět nejlepších kousků.

Ano, jsou diáře i elektronické. Máme přece „chytré“ telefony a plánovače ve svých noteboocích. Nemusíte ale být zarytým fetišistou papíru, abyste se stali milovníky tištěných papírových diářů. V dnešní době informačního přetížení se v mnohých z nás znovu rodí touha držet v ruce něco hmatatelného, co není jen virtuální. Ono ne nadarmo se říká, chci to mít „černý na bílým“

Papelote – když je design na prvním místě

Nebudeme zastírat, že naší největší srdcovkou je diář od PapeloteJejich produkty jsou vyrobeny v Čechách z ekologicky šetrných materiálů. Nabízí celou řadu variant týdenních diářů, měsíčních a dokonce i diář kulturní. Nabídka je pestrá. Za mne ale přidám doporučení na jinou specialitku s dobročinným rozměrem, kterou vytvořili pro Cestu domů. Elegantní diář z krásných materiálů doplňují nevšední a vtipné citáty z knih Cesty Domů

.

Týdenní diáře Papelote, zdroj: Papelote.czTýdenní diáře Papelote, zdroj: Papelote.cz

Doller – když potřebuješ organizovat a motivovat se

Diář Doller je dnes velkým hitem s reklamou, která je vidět. Nenechte se tím ale odradit. Nabízí koncept diáře propojeného s motivačními nástroji, které mohou pomoci k vašim cílům. V dnešní době tisíckrát skloňované téma. Zkuste zjistit, jak vám pomáhá vizualizace cílů, sledování splněného, motivace a seberealizace v průběhu roku. Diář z koženkovými deskami obsahuje roční, měsíční, týdenní a denní rozdělení, proto ale není zrovna malý. Obsah vytváříte vy, takže začít je možné  kdykoliv, není třeba čekat na 1. ledna. Protože ale data, jmeniny, či státní svátky si musíte doplnit, zapsat či zakreslit sami, zvažte to. Je to výzva nebo překážka? Nechávám na vás.

 

Moleskine - stylová klasika

Mezi produkty, které naleznete v každém papírnictví a knihkupectví, patří klasika Moleskine, na kterou také velká část z nás nedá dopustit. Rádi si ujíždíme na limited editions jako jsou Star wars, Snoopy, Alenka v říši divů nebo Malý princ, který vždycky jasně vede. Naleznete u nich i samolepky, ale pokud jste konzervativní, berte jednobarevné v tradičním provedením. V jednoduchosti je síla, říká se, že?

A tu jejich papírově/digitální novinku jste zaznamenali? Vyvinuli diář SmartPlanner se speciálním papírem vybaveným čidly. Poznamenáte-li si na něj nějakou poznámku perem Moleskine Pen+, objeví se také v aplikaci v telefonu. 

Presco - trendy ilustrátoři i jóga

Když už jsme u těch diářů dobře to rozjeli i diáře Presco. S magnetem na zavírání či gumičkou, s kapsičkou vzadu mne vždycky dostanou. Utápím se pak vždy v nepřeberném množství motivů. Letos ale jednoznačně volím design svých miláčků – ilustrátorů Mariy Makeevy nebo dvojice Tomski & Polanski. A abych nezapomněla, pro ty co propadli filosofii, meditaci a cvičení jógy nabízí Presco jóga diář. Hinduisté by asi zírali, ale to není důvod proč si jeden nepořídit, ne?

Presco - Jóga diář, zdroj: Presco.czPresco - Jóga diář, zdroj: Presco.cz

Alternativa i vinyl

Jste-li spíš na něco alternativnějšího, můžete sáhnout po nabídce ručně vyráběných diářů od Tarakanu – každý kus je originál s vlastním unikátním číslem, kroužkovou vazbou a jeho obal je z vinylové desky – na výběr máte papír nebo přímo vinyl.

Jestli toužíte spíš po vinylu, tradicí už jsou diáře od LovemusicPůvodní grafiku středu gramofonové desky přelepují samolepkami s originálními motivy, vybrat si můžete oblíbený zvířecí motiv, mandalu nebo třeba hudební ikonu. Jsem pro Davida Bowieho a vy?

Bláznivé recyklované diáře už jedenáct let vyrábí také LEN.M. Její kalendáře jsou z recyklovaného papíru a obal ze starých kanystrů. Dobrý pocit z ekologického chování po celý rok zaručen.

Pro milovníky echt knižní kultury je ideální sáhnout po diáři, který nabízí TRIK-OZY. Vybrat si můžete japonskou nebo koptskou vazbu, z recyklovaných papírů a nalezených fotografií. 

Dobročinnost – LOONO  nebo SKOBA

Speciální edici diářů s dobročinným rozměrem nabízí i neziskovka Loono, která svými projekty podporuje péči a prevenci zdraví. Týdenní diář, který pro ně vytvořili v printintin obsahuje také měsíční přehled pro lepší plánování doplněný zajímavostmi o srdci. 

Recyklovaný diář nabízí také SKOBA. Diáře vyráběné ručně ve vlastní knihařské dílně z originálních recyklovaných materiálů a ekologického papíru jim pomáhají přetvářet v hotové výrobky sociálně znevýhodnění lidé. Chcete ten ze starého výtvarného plakátu, knížky nebo prvorepublikového časopisu?

Diář Loono - Žiješ srdcem, zdroj: loono.czDiář Loono - Žiješ srdcem, zdroj: loono.cz

Jen pro opravdové nadšence

Možná už je to za hranou, ale dnes jsou v módě i diáře z Webster´s Pages, nebo od Happy planner – bláznivé sešity, ke kterým nutně musíte mít i samolepky. Jsou určitě hravé, někdy trošku ujeté a o vytříbeném designu můžeme diskutovat, ale třeba zrovna tyto divoké plánovače padnou do oka zrovna vám.

Diář The Happy Planner. Zdroj: HappyplannerDiář The Happy Planner. Zdroj: Happyplanner

Dobře, uznávám, ani jeden ze zde uvedených se nedá rovnou propojit s navigací, když zrovna bloudíte cestou na schůzku. Ale krásná vzpomínka na rok života, který díky těm papírovým uvidíte vždy před sebou, zůstane krásnou skládankou těch úspěšných i méně zdařilých okamžiků. 

Tak šťastnou ruku při výběru a úspěšný a dobře organizovaný rok 2018.

Související

10 tipů na dárky z Lemarketu. Trh s designem představí lokální tvorbu
Produktový design

10 tipů na dárky z Lemarketu. Trh s designem představí lokální tvorbu

Barbora Langmajerová - 6. 12. 2017

Čeští designéři na pultech supermarketů: 6 tipů na vánoční nákupy
Produktový design

Čeští designéři na pultech supermarketů: 6 tipů na vánoční nákupy

Tereza Nakládalová - 7. 12. 2017

Vánoční dárky od českých designérů do 500 korun
Produktový design

Vánoční dárky od českých designérů do 500 korun

Darja Jochimová - 6. 12. 2017

Jasný recept na úspěch: Univerzální, vkusný design a jasná filosofie aneb příběh s názvem DOLLER
Produktový design

Jasný recept na úspěch: Univerzální, vkusný design a jasná filosofie aneb příběh s názvem DOLLER

Barbora Langmajerová - 9. 10. 2017

ujep 2024
zuz banner