Památka zesnulých s českým designem

Problematický vztah člověka i společnosti ke smrti, pohřbívání a posledním věcem člověka má za následek také to, že předmětům a místům s tím souvisejícím nevěnujeme žádnou nebo malou pozornost. Jejich funkčnost, osobitost a estetická hodnota nám přitom může pomoci rozloučit se s blízkými a milovanými osobami, vzpomínat na ně a zároveň rehabilitovat uvadající funerální kulturu.

Správa pražských hřbitovů se proto rozhodla prozkoumat tvorbu českých umělců a designérů, ale také výrobců a prodejců, a společně s CZECHDESIGN připravila tuto kolekci funerálních produktů, která je dostupná na českém trhu. Představují alternativu k běžné produkci a nabízejí trochu odlišný přístup těm, kterým není příjemná sériová produkce. 

Využijme dušičkové nálady a seznamme se s aktuální funerální tvorbou. V tomto článku nebo na Olšanských hřbitovech, kde dnes a zítra najdete infostánek.

Urny, náhrobky a funerální grafika jsou často originály k dostání přímo u jejich autora – designéra či umělce. Všechny uvedené produkty jsou dostupné ke koupi či objednání na zakázku u uvedeného autora či firmy. Praktické informace a údaje o ceně najdete v informačním letáku, který je ke stažení pod tímto článkem.

PARTNERSKÉ URNY
Urny z dílny designérky Zuzany Knapkové zvítězily v soutěži Funerální design, který Správa pražských hřbitovů spolu s Czechdesign pořádala v roce 2015. Nápadité urny je možné navzájem propojovat pomocí magnetu. Díky tomuto jednoduchému principu je možné propojit urny páru, nebo rodiny. 

Zuzana Knapková, Partnerské urny, porcelán, feritový magnet, zdroj: archiv autorkyZuzana Knapková, Partnerské urny, porcelán, feritový magnet, zdroj: archiv autorky

URNYY
Kolekce je absolventskou prací designéra Romana Kvity z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Nabízí množství variací materiálů, barev i tvarů. Jméno zesnulého, příběh, oblíbený text z knihy nebo báseň je pomocí tradiční techniky broušení skla možné na urnu zaznamenat Morseovou abecedou či klasickým písmem technikou pískování.

Roman Kvita, Urnyy, sklo (tělo urny), dřevo/litina, foto: Anna PleslováRoman Kvita, Urnyy, sklo (tělo urny), dřevo/litina, foto: Anna Pleslová

URNA KE KOŘENŮM
Designér Tomáš Rybníček vytvořil ekologickou urnu pro první český přírodní hřbitov, kde je možné uložit popel zemřelých ke kořenům památečních stromů. Les vzpomínek je součástí tradičního hřbitova v pražských Ďáblicích a je společným projektem SPH a organizace Ke kořenům. Urnu lze zakoupit ve dvou velikostech – větší objemem odpovídá standardním urnám, menší je vhodná v tom případě, že si přejete popel zesnulého rozdělit a uložit na jiných místech.

Tomáš Rybníček, ekologická urna, Ke kořenům, papier-maché, foto: archiv Les vzpomínekTomáš Rybníček, ekologická urna, Ke kořenům, papier-maché, foto: archiv Les vzpomínek

KOBALTOVÉ URNY OD ARTISTKY
Designérka Hana Vinklárková (Artistka) vytvořila kolekci ručně malovaných objektů inspirovaných tvaroslovím zásobnic na rýži z Číny a dálného východu. V západní kultuře je tento tvar tradičně vnímán jako funerální objekt – urna. Dekorování kobaltem je možné vytvořit na zakázku dle přání klienta.

Artistka, Zásobnice Ming, porcelán, kobaltová malba, foto: archiv autorkyArtistka, Zásobnice Ming, porcelán, kobaltová malba, foto: archiv autorky

THE VERY LAST COLLECTION
Autorkou porcelánových dóz s příznačným názvem The Very Last Collection je designérka Silvie Luběnová tvořící pod značkou Maestrokatastrof. Objekt může posloužit jako urna s personalizovanou ilustrací či dekorem, čímž do funerální kultury vnáší osobitost, vtip a nadhled.

Silvie Luběnová, The Very Last Collection, porcelán, foto: Kristina HrabětováSilvie Luběnová, The Very Last Collection, porcelán, foto: Kristina Hrabětová

URNA Z OLŠOVÉHO DŘEVA
Kvalitní a tvarově jednoduché urny můžeme najít i u některých běžných prodejců. Příkladem může být urna z olšového dřeva prodejce weburny, která je dostupná v šesti barevných provedeních. Její použití je vhodné do interiéru, kolumbária či urnového hrobu.

BIO URNA S ROSTLINKOU
Dalším takovým příkladem je nabídka výrobce Memory urny. V porfoliu má například Bio urnu, biologicky rozkladatelnou urnu, do které se vkládá popel zesnulého s hlínou, substrátem a semínkem rostliny. Po uložení do půdy se postupem času samovolně rozloží a z popela vyroste stromek či keř. 

NÁHROBEK Z CORTENU
Náhrobek z netradičního materiálu cor-ten, odolné oceli, která časem získává ochrannou korozní vrstvu, zlepšuje svůj vzhled a získává patinu, která mu sluší. Zároveň nevyžaduje žádnou údržbu. Do náhrobku, jehož autorkou je Veronika Šilhavá, je možné laserem vyřezat jakýkoli motiv či nápis. Uvnitř můžete pěstovat popívanou rostlinu, nebo vsadit betonovou desku a vytvořit tak zajímavý kontrast. 

PARTE JINAK
Parte nesou důležité sdělení. Jsou vyjádřením piety a stávají se součástí rodinných archivů. Není jedno jak vypadají a je potřeba jim věnovat náležitou pozornost. To si uvědomili grafičtí designéři Tereza Bredlerová a Jiří Hanek, kteří v Karlových Varech již několik let vedou design galerii SupermarketWC vybudouvanou z bývalých veřejných záchodků. Založili značku PARTEO, která nabízí graficky zpracovaná parte, kondolenční listiny a další funerální grafiku. Díky jednoduchému online systému si může každý vytvořit smuteční tiskovinu podle vlastních představ, v klidu a z pohodlí domova.

UMĚNÍ SE ROZLOUČIT
Karlovarští designéři však nezůstali jen u funerálních tiskovin. Rozhodli se vytvořit celou službu, kterou chtějí pomoci pozůstalým důstojně se rozloučit s blízkými. Vznikl tak projekt Umění se rozloučit. "Jde o místo, které nám nabízí možnost volby a inspirace při posledním loučení. Po období, kdy byla smrt i umírání tabu, je důležité znovu se naučit loučení, oživit důležité, ale zapomenuté rituály, a zároveň přitom využít možnosti, které nabízí současné nejvyspělejší technologie," říkají o projektu jeho zakladatelé. V současné době nabízí především e-shop se vzpomínkovými předměty, hřbitovními vázami a květinami, ale také náhrobek z cortenu, jehož autorkou je Veronika Šilhavá, a který se tak podařilo dostat do výroby.

NEKONVENČNÍ NÁHROBKY NA MÍRU
Architektka a designérka Táňa Kubiková je autorkou netradičního hrobu s názvem „Povídkář“, který řeší svažitý terén. Pietní místo s pochozí plochou a lavičkou nabízí blízkým zesnulého prostor pro vyprávění a vzpomínky. Další z jejích realizací je citlivá rekonstrukce hrobky z roku 1920 s názvem „Neukončená“. Žulová deska náhrobku se opírá o zídku a působí dojmem, jako by ji někdo nestihl dokončit.  Reaguje tak na skutečnost, kdy smrt se stává přerušením snah a cílů daného člověka. Můžete se na ní obrátit pro citlivé řešení na míru charakteru místa a vašim představám.

Táňa Kubiková, Povídkář, náhrobek, zdroj: archiv autorkyTáňa Kubiková, Povídkář, náhrobek, zdroj: archiv autorky

Táňa Kubiková, Neukončená, náhrobek, zdroj: archiv autorkyTáňa Kubiková, Neukončená, náhrobek, zdroj: archiv autorky

SOCHAŘSKÉ URNY
Ruční výroba sochařsky pojatých uren designéra a sochaře Martina Chmelaře, který vytváří výtvarně zajímavé urny na míru. 

STÁHNĚTE SI VÍCE INFO
Pod článkem najdete ke stažení elektronický leták, kde u všech uvedených produktů najdete praktické informace o jejich charakteru, materiálu, rozměrech a také ceně, za kterou je možné je pořídit. Přímý kontakt na autora či prodejce vám pomůže oslovit přímo toho, na koho se se zájmem o koupi či více informací můžete obrátit. V tištěné formě je leták k dostání na Olšanských hřbitovech a dalších místech SPH nebo ve Vojtěšské ulici v CZECHDESIGN.

INFOCENTRUM NA OLŠANSKÝCH HŘBITOVECH
U příležitosti letošních dušiček iniciativa Umění se rozloučit připravila na Olšanských hřbitovech info stánek, kde se o funerálním designu můžete dozvědět více. Ve středu 2.11. je najdete přímo u hlavního vstupu po celý den.

SPH A CZECHDESIGN
Projekt Funerální design představuje dlouhodobou spolupráci Správy pražských hřbitovů a CZECHDESIGN, organizace rozvíjející a podporující český design. Z iniciativy SPH v roce 2015 společně uspořádali otevřenou soutěž, které se zúčastnilo na 350 designérů, architektů, sochařů a výtvarníků. Jejím předmětem byl návrh náhrobního kamene či urny určené k umístění na hřbitovech a rozpoutala diskuzi na téma kvality současné funerální kultury. S některým soutěžícími návrhy se můžete seznámit v tomto článku, další příklady představíme v plánovaném obsáhlejším katalogu a na webové platformě v příštím roce.

Ke stažení

funeralni-design-letak-2016.pdf 467 kB Stáhnout

Související

Soutěž funerální design zná své vítěze!
Produktový design

Soutěž funerální design zná své vítěze!

Karolína Matějková - 18. 5. 2015 - 6 min.

Cítím zodpovědnost za úroveň funerální kultury
Produktový design

Cítím zodpovědnost za úroveň funerální kultury

Karolína Matějková - 13. 3. 2015 - 10 min.

MYP 2024
Design do uší
Fotograf 2024
Štěpí soutěž