Padesát odstínů černé. Tmavé barvy v interiéru a tipy, jak je v bytě maximálně využít

Pearl Lava, Private residence | Zdroj: Technistone Pearl Lava, Private residence | Zdroj: Technistone

Všichni víme, že neutrální barvy jsou bezpečnými vodami v designu interiérů. Hodí se prakticky ke všemu a celkově je snazší zvolit si odstín mezi sněhově bílou a vanilkově mléčnou, než se nechat vtáhnout do zběsilého víru barev. Jistě, jsou to všechno neskutečně příjemné tóny, ale nezdají se vám po krátkém čase až příliš fádní? Tmavší odstíny získávají stále více příznivců. Možná trendy roku 2020 ovlivnil i fakt, že jsme strávili v našich domovech více času než kdykoli předtím, a proto nyní toužíme po změně.

Ať už je důvod jakýkoli, je čas zbavit se předsudků o tmavých interiérech a vkročit do neobjeveného světa odstínů černé. Ta může být někdy, pokud je použita nesprávně, ošemetná. V následujícím článku se proto dozvíte několik vděčných tipů, jak s touto barvou co nejlépe pracovat a jak si tmavé interiéry co nejvíce užít. 

Tmavé barvy jsou schopné probudit v prostoru kýženou jinakost. Oddělit jej a jasně určit, kde je jeho středobod. Proto jsou tmavé odstíny v interiérovém designu stále více populární.  

Smyslnost černé a nepravidelně protékající bílé struktury v sobě nesou touhu odlišit se. | Zdroj: TechnistoneSmyslnost černé a nepravidelně protékající bílé struktury v sobě nesou touhu odlišit se. | Zdroj: Technistone

„Já osobně miluji tmavé interiéry, protože nejsou pro každého. Jsem velikým zastáncem tmavých barev obecně, a to nejen v kuchyni, ale i ve formě solitérů a doplňků. Většina lidí se bojí zmenšení prostoru, ale spíše je podstatné se soustředit na jeho správné nasvícení. To je u tmavých interiérů alfou omegou. Tmavé barvy vytváří velmi příjemné až intimní prostředí. U tvrzeného kamene navíc odpadá vysoký nárok na údržbu, kterou většina tmavých materiálů vyžaduje. Výsledný efekt je zkrátka ohromující,“ hodnotí využití tmavých dekorů interiérová designérka Zuzana Fašungová.

Trojice dekorů TechniStone našla inspiraci v nespoutané síle sopky. Barvy této kolekce jsou ztělesněním síly a energie proudící z nitra země. Probouzí krásu nepoddajné přírody a zanechávají v sobě odkaz její síly. To je dokonalý motiv pro výrobky, jejichž struktury záměrně připomínají procesy této velkolepé přírodní scenérie – Pearl Lava, Pearl Delta, Pearl Rocca. Energie vulkánu promění i váš interiér ve výbuch krásy a dechberoucí designový zážitek. | Zdroj: TechnistoneTrojice dekorů TechniStone našla inspiraci v nespoutané síle sopky. Barvy této kolekce jsou ztělesněním síly a energie proudící z nitra země. Probouzí krásu nepoddajné přírody a zanechávají v sobě odkaz její síly. To je dokonalý motiv pro výrobky, jejichž struktury záměrně připomínají procesy této velkolepé přírodní scenérie – Pearl Lava, Pearl Delta, Pearl Rocca. Energie vulkánu promění i váš interiér ve výbuch krásy a dechberoucí designový zážitek. | Zdroj: Technistone

1. Na velikosti nezáleží

Častým mýtem bývá tvrzení, že ve velkých prostorách lze použít černé nebo tmavé barvy, zato v malých nikoli. Běžně se proto světlé odstíny a zrcadla používají k optickému rozšíření velikosti prostoru. Proč to ale neudělat přesně naopak a malou místnost ukázat v celé její jedinečnosti a s hrdostí? I menší černá koupelna se bude hrdě hlásit ke svým rozměrům a vtiskne prostoru tvář své jedinečné osobnosti. Na druhou stranu, pokud máte v bytě či domě velké místnosti, tmavší dekory pomohou dotvořit jejich vřelou a útulnou atmosféru.

2. Hrajte si s kontrastem

Klasický kontrast je tvořen černou a bílou. Tento evergreen je nadčasový a dá se s ním v interiéru krásně vyhrát. Černé pracovní desky, podlahy či backsplash zkrátka mají styl. Tmavší barvy vytvářejí kontrast i s jinými materiály, jako jsou například světlé dřevěné skříňky, které svým přírodním vzhledem dokonale doplní tmavé zátiší. Kovové prvky se roztančí ve spojení s tmavými barvami, od kterých se odráží jejich oslnivý lesk. Tip pro odvážné: V rámci doplňků či stěn můžete jít do více barevných variant, které, jsou-li umístěné promyšleně, rozjasní černou místnost.

Pearl Lava, Private residence | Zdroj: TechnistonePearl Lava, Private residence | Zdroj: Technistone

3. Nechte umění vyniknout

Umělecké artefakty a zarámované obrazy vypadají na černé zdi úchvatně. Naopak cokoli na tmavém plátně udělá z klasického umění svérázný pop-art, ze kterého nespustíte oči. Díky tomu je nástěnná dekorace jakýmsi styčným bodem celé zdi. Když se chýlí k večeru, můžete pomocí osvětlení dotvořit magickou atmosféru a vychutnat si hru stínů tančících podél sametového povrchu zdí v roztodivných tvarech.

4. Vytvořte jednotný celek

Propojte jednotlivé místnosti pomocí stejné barvy či materiálu v několika různých aplikacích. Matně černé okenní rámy a police knihovny v sobě nesou stopy tajemna. V otevřených kuchyních můžete použít tmavý materiál na kuchyňský ostrůvek, který se tak oddělí od zbytku místnosti a stane se trůnem pro krále kuchyně. Skvěle se pro tento účel hodí tvrzený kámen, který můžete mít jak na pracovní desce, tak i na parapetech či jídelním stole. Celkový efekt dává najevo, že majitel domu ví, co chce. 

Pearl Rocca, Private residence | Zdroj: TechnistonePearl Rocca, Private residence | Zdroj: Technistone

5. Dopřejte si hvězdnou podívanou

Vytvořte z tmavého kusu nábytku středobod vašeho prostoru. Použijte výrazně žíhaný tmavý kámen na celou zeď v předsíni. Návštěvníky tak ohromí hned při vstupu, protože velikost a krásu kamene obdivuje každý stejně jako umělecké dílo. Pokud i schody obléknete do černé, dostanou se opticky do popředí, tak jako černá podlaha, která strhne pozornost a propojí domov v jeden unikátní celek.

6. Vnímejte texturu

Svůj prostor můžete vyvážit pomocí kombinací různých textur a povrchů. Pokud jste si například vybrali tmavý nábytek, můžete experimentovat s různými látkami, abyste místnosti dodali hloubku. Dbejte na váš celkový pocit, matné povrchy vyvolají zcela jinou atmosféru. Tmavý kámen s výraznou povrchovou strukturou koupelnu nebo kuchyni nesmírně obohatí.

Pearl Delta, Private residence | Zdroj: TechnistonePearl Delta, Private residence | Zdroj: Technistone

Současné rychlé tempo života si žádá precizně řešené, fungující a zdravé prostředí, které nás denně obklopuje, ať už v soukromém nebo profesním životě. Tvrzený kámen TechniStone patří k technologicky vyspělým materiálům, jehož odolné vlastnosti splňují nároky moderního člověka. V podobě koupelnových či kuchyňských desek, dlažby, parapetů, pultů či solitérů vkusně zapadá do interiérů, které si kladou vysoké nároky na design i dlouhodobou životnost. Nová kolekce Pearl splňuje tyto požadavky do nejmenšího detailu. 

Časy, kdy se musíme v našich interiérech držet pravidel, jsou pryč. Malé místnosti nemusí být světlé. Černá může být veselá, vzrušující i krásná. Vždyť ani vaše oblíbené černé šaty nikdy nevyjdou z módy. Proč se tedy bát tyto nestárnoucí kousky aplikovat i do svého interiéru? Další interiérovou inspiraci hledejte na webu TechniStone.

Článek vznikl v rámci placené spolupráce.

Související

Stylový loft pro svobodného muže. V Praze Na Krejcárku vznikl malý, ale funkční byt
Produktový design

Stylový loft pro svobodného muže. V Praze Na Krejcárku vznikl malý, ale funkční byt

Tereza Urban - 15. 7. 2020

Je to trend. Industriální styl hýbe světem interiérového designu
Interiér a architektura

Je to trend. Industriální styl hýbe světem interiérového designu

Redakce Czechdesign - 8. 4. 2020

Ateliér Gordana Glass v Bratislavě získal novou tvář. Dominuje mu tvrzený kámen značky Technistone
Interiér a architektura

Ateliér Gordana Glass v Bratislavě získal novou tvář. Dominuje mu tvrzený kámen značky Technistone

Tereza Urban - 28. 2. 2020

ujep 2024
zuz banner