O nejlepších projektech rozhodovala Akademie Designu České republiky, složená z českých i zahraničních kurátorů, galeristů, novinářů a teoretiků. Z celkem 134 nominovaných projektů postoupili tři autoři v každé kategorii do finále a svoji tvorbu předvedli ve výstavě Czech Grand Design 2015: Finále v Národním technickém muzeu v Praze, která potrvá až do 1. května 2016.
Trofeje pro vítěze navrhlo studio Dechem, loňští Grand designéři Michaela Tomišková a Jakub Janďourek. Skleněný flakón, vytvořený ve spolupráci se značkou Moser, provoněl celý sál a poté snad i večery oceněných. Nablýskaný večer v duchu estrád Dana Nekonečného měl jistě působit jako ironie, ale některým oceněným způsobily rozjařené dotazy moderátora mírné orosení na čele.
A jak to tedy celé dopadlo?
Desátý ročník ovládla módní designérka Liběna Rochová a její kolekce Partitury. Modely - inspirované tvorbou Milana Grygara, spojující umění i módu - návrhářce přinesly i absolutní prvenství a titul Grand designérka roku 2015.
Vítěz v kategorii Designér roku – Cena Ministerstva kultury ČR
Cenu si odneslo studio Olgoj Chorchoj, tvořené designérským duem Michal Froněk a Jan Němeček, za kolekci svítidel a poklopů TIM pro značku Bomma. Nafouklé tvary inspirované světem Tima Burtona oslovily porotu stejně tak, jako kapesní nože Pocket navržené pro značku Mikov.
Právě zmíněná firma Mikov si odnesla titul Výrobce roku za kolekci kapesních nožů Pocket, která vznikla ve spolupráci s Olgoj Chorchoj. Představitelka české módní scény Liběna Rochová získala za svou kolekci Partitury Cenu módní designérky. Součástí galavečera byla i komentovaná přehlídka její kolekce. Překvapením byla cena pro Helenu Lukášovou. Ta vytvořila pro podzimní kolekci módní návrhářky Denisy Nové zlaté brože a šperky ve tvaru chodidel, uší, rukou a úst. Sochařské kousky vznikly na 3D tiskárně a představují věrné kopie konkrétních částí těla příbuzných autorky. Za mimořádnou publikaci Typo 9010 byli ocenění grafičtí designéři Tomáš Brousil, Petra Dočekalová, Zuzana Lednická a Radek Sidun. Publikace mapuje průřez nejlepšími písmy, které vznikaly již v přechodu na digitalizaci i kousky malých písmolijen z posledních let. Mimo jiné zde najdete také významné mezníky, které se za posledních dvacet let v oboru české typografie udály. Kniha dokazuje, že se čeští typografové řadí ke světové špičce.
Fotografy roku se stali Jakub Skokan a Martin Tůma ze studia BoysPlayNice a jejich fotografie architektury, interiéru a produktu. Ocenění získali za fotografie: Dům pro Markétku (Mjölk architekti), Gran Fierro (Formafatal), Škoda Superb (Dolce Vita) a produktové fotografie kolekce brýlí Collection #1 (Nastassia Aleinikava). Vítězem se stal nově otevřený obchod s retro kousky Nanovo v centru Prahy. Oceněný byl za jeho celkovou koncepci a zaměření.
Produktový design a porcelán v kolekci nazvané Sequence. Spojení přineslo vítězství dvojici Markéta Držmíšková a Petr Hák v kategorii Objev roku. Po Designbloku'15, kde získali Cenu šefredaktorů je to potvrzením, že jejich spolupráce je správnou volbou. Tradičně byla udělena také Cena veřejnosti, o které rozhodovali návštěvníci přímo v expozici finalistů v Národním technickém muzeu, nebo prostřednictvím online hlasování na webu czechgranddesign.cz. Českou veřejnost si získala česká rodinná šperkařská značka Belda Factory, která slavila v loňském roce 100. výročí svého založení. Cenu jim přinesla kolekce Český ráj. Výraz hutně tvarovaného skla je neodmyslitelně spjat s designérem, architektem i výtvarníkem Bořkem Šípkem. Po roce 1989 se vrátil zpět do Čech a v Novém Boru založil sklárnu Ajeto. Od roku 1992 působil jako hlavní architekt Pražského hradu, podle jeho návrhu vznikly například markýzy nad vstupy do Obrazárny Pražského hradu i hradních kanceláří. Za další jeho slavné realizace jmenujme skleněný dům v Hamburku, nizozemské Muzeum moderního umění v Den Bosch, pařížské butiky Karla Lagerfelda, japonský obchodní dům Ginza v Tokiu a mnoho dalších. Jeho přínosem pro obor byla i jeho mnohaletá pedagogická činnost na UMPRUM a Technické univerzitě v Liberci. Ceny jsou rozdány a další ročník se rozplynul podobně jako vůně stvořená pro tento jeden večer. Současně jsme však vstoupili do druhé dekády soutěže. Co nového nám přinese? Atmosféru 10. ročníku Czech Grand Design můžete, sic vzdáleně, zachytit prostřednictvím záznamu v archivu iVysílání.Olgoj Chorchoj, Kolekce svítidel a poklopů TIM (Bomma), zdroj: bomma.cz
VÍTĚZ V KATEGORII VÝROBCE ROKU – CENA ZA PRŮMYSLOVÝ DESIGN MINISTERSTVA PRŮMYSLU A OBCHODU ČR
Olgoj Chorchoj, kapesní nože pro Mikov, 2015.czechgranddesign.cz
Vítěz v kategorii Módní designér roku
Liběna Rochová, Partitury, zdroj: 2015.czechgranddesign.cz
Vítěz v kategorii Designér šperku roku
Helena Lukášová, Šperky pro kolekci A/W 2015 You Are What You Wish For, zdroj: cargocollective.com
Vítěz v kategorii Grafický designér roku
Vítěz v kategorii Fotograf roku
Fotografové BoysPlayNice pro Mjolk Architekty, zdroj: 2015.czechgranddesign.cz
Vítěz v kategorii Obchod roku
Vítěz v kategorii Objev roku
Markéta Držmíšková a Petr Hák, Kolekce a úložný systém Sequence, zdroj: drzmiskova.cz
Vítěz Ceny veřejnosti
Belda factory, kolekce šperků Český ráj, zdroj: belda.cz
Do Síně slávy byl uveden profesor Bořek Šípek, in memoriam
SÍŇ SLÁVY: Bořek Šípek, zdroj: sipekglass.cz