Důraz na kvalitní zpracování a materiál – to jsou aspekty, které spojují české výrobce kabelek a batohů. Odlišuje je naopak svébytný přístup a osobnost návrháře, která je vetkána do každého kousku. Vybíráme pět unikátních značek, které zákazníkům dělají radost už řadu let.
Ether
Luxusní značku kožených doplňků založila Eva Vontorová v roce 2010 jako reakci na nedostatek kabelek české produkce, které by se jí líbily a chtěla je nosit. „Po několikaleté práci a zkušenostech ve firmách vyrábějících sportovní konfekci jsem chtěla začít zhmotňovat své vlastní sny. A protože jsem na českém trhu v té době nenacházela nic, co by mě zaujalo, a vždy si kabelky kupovala jen v zahraničí, byla cesta celkem jasná. Navíc jsem v tomhle ohledu ‚opravdová holka‘, kabelky miluju.”
Eva Vontorová vyrábí z pravé kůže i srsti zvířat, zdroj: Ether
Při navrhování se inspiruje životním stylem a trendy ve společnosti. „Další důležitý pohled je pro mě funkčnost a nadčasovost. To všechno mixuji dohromady a snažím se mít čitelný rukopis. Zkrátka aby se Ether kabelky poznaly na první pohled.” Své produkty vyrábí ryze z pravé kůže. „Držím se striktní zásady, že používám jen kůže ze zvířat, která se chovají pro další účely, například pro potravinářský průmysl, takže vyrábím hlavně z hověziny, občas z koziny. Žádné exotické kůže u mě nenajdete.”
Eva Vontorová vyrábí kabelky zásadně z pravé kůže, kolekce Ether, zdroj: Ether
Eva Vontorová studovala na pražské UMPRUM a vídeňské Die Angewandte. Vedle navrhování kabelek se věnuje také Ready-To-Wear kolekcím, které představila na pražském Mercedes-Benz Fashion Weeku. Zazářila také na Fashion Weeku v Číně a Paříži. Louis Vuitton City Guide zařadil značku Ether do svého pražského výběru v roce 2016.
Ether je charakteristická kvalitním materiálem, estetikou a funkčností, zdroj: Ether
LUCIELA TASCHEN
Nápad otevřít značku s kabelkami se Lucii Jamrichové zrodil při pobytu v Něměcku: „Žila jsem v té době v Berlíně, odtud jméno značky. První výrobek, světle modrou síťovku, dostala kamarádka Heike.” Otevření obchodu předcházela řada závažných rozhodnutí, Jamrichová v té době pracovala jako produkční a změna kariéry pro ni byl riskantní nápad. Za zásadní mezník považuje zprovoznění showroomu v roce 2010, pomohla ji tehdy kamarádka Anna Torfsová, belgická designérka skla.
Návhářka Lucie Jamrichová s kabelkou od vlastní značky Luciela Taschen, zdroj: Lukáš Kimlička
Za každou kabelkou s typicky zaoblenými tvary stojí nápad, který postupně zraje. Aktuálně Jamrichová pracuje na kolekci LT VEGAN vyrobené z piňatexu: „Je to inovativní materiál z vláken ananasových listů, který jsem potkala jaksi náhodou těsně poté, co byl představen a hodně se o něm začalo mluvit jako o alternativě k hovězí usni. Předtím jsem experimentovala i s korkem, dlouhodobě mám však kousky z hovězí usně (např. ryze česká kolekce LT OVAL z českých třísločiněných usní nebo řada LT BASICS). Nyní chystám malou tasche přes rameno jako doplnění LT BASICS.”
Kousek z kolekce značky Luciela Taschen, zdroj: Vendula Fantová
Lucia Jamrichová studovala ekonomii na VŠE a Karlově univerzitě. Za svůj největší úspěch považuje spoustu spokojených zákaznic v Čechách i zahraničí. Mezi stálý tým spolupracovníků patří fotografka Vendula Fantová, grafička Eva Hanzalová a stylistka Olo Křížová. Značka Luciela Taschen byla součástí loňské výstavy v Galerii Czechdesign.
Kabelka z kolekce Luciela Taschen, zdroj: Vendula Fantová
Milimu
Za minimalistickým konceptem stojí návrhářka Milina Havrlantová, která Milimu založila v roce 2012. Motivoval ji úspěch kolekce, kterou navrhla pro módní značku Chatty. „Po studiu jsem pracovala jako stylistka, ale ve volných chvílích jsem si pořád hrála a vymýšlela různé tvary, abych nevyšla ze cviku. Ale abych se do toho tehdy pustila, potřebovala jsem nakopnutí, a to přišlo od kamarádek z Chatty. Zrovna připravovaly přehlídku a otevíraly svůj obchod, moje návrhy se jim líbily, a tak mě oslovily, abych jim udělala ke kolekci psaníčka.”
Milimu kabelky se vyrábí z hovězí usně v kombinaci s velurem, zdroj: Milimu
Při výrobě kabelek a tašek se nejvíce inspiruje architekturou a čistými liniemi. Jako materiál používá hovězí useň v kombinaci s velurem. „V posledni kolekci jsem použila textilní popruhy. Zakládám si na kvalitě materiálu i zpracování, kování si nechávám vyrábět v Itálii a Japonsku.”
Milina Havrlantová si některé materiály nechává posílat až z Japonska, zdroj: Milimu
Milina Havrlantová studovala Design obuvi a oděvních doplňků na UMPRUM. V rámci studia absolvovala stáže na Glasgow School of Art a Moholy Nagy University v Budapešti. K jejím úspěchům náleží 2. místo v italské obuvnické soutěži Sulle Orme Del Cuoio. Jak ale sama dodává, největší výhrou jsou pro ni spokojené zákaznice.
Milimu se inspiruje architekturou, čistými tvary a liniemi, zdroj: Milimu
Milina Havrlantová, autorka značky Milimu, zdroj: Milina Havrlantová
PLAYBAG
Zlínská značka PLAYBAG je dnes úspěšným výrobcem tašek po celé republice, vzniku ale předcházel spontánní nápad. „Značku jsem založil v roce 2008 zcela nenápadně, to jsem udělal jen pár kousků pro kamarády, a pak prodával pokoutně na internetu. Až později jsem si uvědomil, že vlastně vznikla značka nějaká. Nikdy jsem nepočítal, že by mě to někdy živilo,” říká zakladatel Aleš Loch.
Aleše Locha baví kombinovat přírodní a syntetické materiály, zdroj: PLAYBAG
Za zásadní považuje experimenty s různými materiály a vytváření nečekaných kombinací. „Vyrábíme z přírodních i syntetických materiálů. Pro mě jsou podstatné kombinace, které fungují častokrát jako své protiklady. Většinou jsou to pocity, které mi řeknou, zda-li je to tak v pořádku. Snažím se být spíše svědek toho, co mi vzniká pod rukama v mé ne-aktivitě.” Při otázce, co ho při navrhování nejvíce inspiruje, dodává: „Nevím, možná nejvíce má přítelkyně Lenka, která zbystřila mé vnímání.”
Playbag má spokojené zákazníky u nás i v zahraničí, zdroj: Playbag
Aleš Loch vystudoval obor brašnářství a věnuje se tomuto řemeslu přes 25 let. Výčtu profesních úspěchů se ale zdráhá: „Popsat něco v pohybu je zkreslené, zvláště z pozice akčního objektu. Každopádně jsme lidé a je nás 7, to je PLAYBAG. Ideální stav je pro nás hranice vizuálního umění a řemesla. Jsme ze Zlína, kde končí železnice a dálnice, to mi dává potřebný klid na práci, kterou mám velmi rád. Nyní je tomu už 10 let, co jsem založil tuhle zahradu Playbag, kde šlechtíme naše ‚ovoce‘.“
Značka PLAYBAG funguje už 10 let, zdroj: PLAYBAG
Yrnche
První kousek si Pavlína Fričová vyrobila už při studiu vysoké školy. Jednalo se tehdy o psaníčko, které si ušila podle návodu na internetu. „Hledala jsem užitečnou a nositelnou kabelku pro sebe, zjistila jsem, že ty, které byly dostupné v obchodech, se mi jednoduše nelíbí. Taky jsem ještě neměla takový přehled a jako student neměla dost peněz na designérské kousky.” Vzniku Yrnche předcházela stáž u Lucie Kratěnové z Leather Utilities, která ji motivala k založení vlastní značky.
Pavlína Fričová vyrábí kabelky pod značkou Yrnche od roku 2010, zdroj: Anželika Rybak
Pro Fričovou jsou typické jednoduché, minimalistické tvary bez ozdob. Za hnací motor považuje světové značky jako Hermès, Chanel, PB0110 nebo Bulding Block. Jak sama říká v rozhovoru pro Czechdesign, nedá dopustit na kvalitní materiál. „Šiju výhradně z kůže s certifikátem Pelle al vegetale, který je zárukou toho, že je činěna přírodně, bez chemikálií, a že je sekundárním produktem masného průmyslu.”
Pro značku Yrnche jsou typické jednoduché kousky bez ozdob, zdroj: Yrnche
Pavlína Fričová vystudovala Průmyslový design na ČVUT. Pracovala pro Debut Gallery a v roce 2014 založila vlastní značku kabelkem pod názvem Yrnche. Její kousky naleznete ve studiu Luv-1 na Letné, které vede společně s návrhářkou Annou Vácovou (značka AV).
Pro Pavlínu Fričou je zásadní práce s pravou kůží, zdroj: Anželika Rybak