Opuštěná ruina, která dostala druhou šanci. Samotu Hojšín objevila parta kamarádů a rozhodla se jí vdechnout nový život

Samota Hojšín | Zdroj: hojsin.cz Samota Hojšín | Zdroj: hojsin.cz

Jak to dopadne, když se parta přátel rozhodne vzkřísit ruinu? Pokud vše proběhne naprosto ideálně, tak jako na Hojšíně. Zrenovovaný statek na samotě na České Sibiři je totiž dokonalou ukázkou dobově citlivé, přesto moderní renovace, která zaslouží potlesk.

Idea místa pro skupinu přátel

Na začátku příběhu stála skupina 40 přátel, která marně hledala místo, kam by se vešla na společné prázdniny. Pátraní nebylo úplně úspěšné, proto se rozhodli k odvážnému kroku. Koupili zdevastovaný statek v lese u rybníka. Původní dispozice hospodářského stavení byly velkorysé, ostatně jako to bylo pro podobný typ nemovitosti typické. Bohužel ale budova nebyla ve stavu, aby se ji podařilo zachránit celou. Skupinka – za pomoci architektonického studia Life4Arch – zrenovovala pouze polovinu stavení. Z druhého křídla „účka“ zůstala zachovaná jen kamenná zeď v čele nového stavení. „Původní je i rybník, který jsme jen rozdělili hrází na dvě části – koupací jezírko a rybník,“ vysvětluje Tereza Poustková, která nás objektem provází.  

Exteriér Samoty Hojšín - studio Life4Arch | Zdroj: hojsin.czExteriér Samoty Hojšín - studio Life4Arch | Zdroj: hojsin.cz

Nápad propojit staré s novým se zde ukázal jako geniální řešení. Navíc i díky velmi citlivému návrhu nové budovy spolu obě části dlí v harmonii a působí jako jeden kompaktní celek. Obdivuhodná je i doba, za kterou se podařilo z trosek vykřesat diamant. Celá rekonstrukce trvala v zásadě jen 2,5 roku, a když návštěvník vidí, kolik detailů a drobností se v případě podobné realizace muselo řešit, nevěřícně kroutí hlavou. Efektivita hodná Stachanova. „Stavba probíhala dodavatelsky, některé firmy jsou spřátelené s našimi kamarády,“ doplňuje Tereza a potvrzuje, že není nad dobré vztahy.

Vnitřní kuchyně | Zdroj: hojsin.czVnitřní kuchyně | Zdroj: hojsin.cz

Celý areál pojme 52 osob, z toho se počítá s 18 dětskými návštěvníky, pro které je Hojšín doslova ráj na zemi. Zásluhu na tom má nejen tzv. pokoj Úl, kde všechny ratolesti mohou spát pohromadě daleko od dohledu rodičů, ale hlavně nadmíru prostorný dětský koutek. Díky vysokému stropu se do něj podařilo vměstnat i zabudovanou opravdu dlouhou skluzavku. Radost pak mají malí návštěvníci i ze sítě v druhém patře, ve které mohou pozorovat dění v kuchyni. 

Tzv. pokoj Úl pro malé ratolesti | Zdroj: hojsin.czTzv. pokoj Úl pro malé ratolesti | Zdroj: hojsin.cz

Dětský koutek pro ratolesti | Zdroj: hojsin.czDětský koutek pro ratolesti | Zdroj: hojsin.cz

Hojšín je zkrátka velmi „baby friendly“. Na druhou stranu charakter celého stavení – terasa s výhledem na rybník, u něhož nechybí ani sauna, venkovní sezení – je také ideálním kombem pro oslavy nebo svatby. Ty se tu ostatně také konají a musí být nezapomenutelně romantické. Samotu obklopuje z jedné strany jen les a z druhé pastviny s krávami. Jste zkrátka na konci civilizace, kde vás bučení skotu a skákání ryb v rybníce pohrouží do klidného rozjímání. 

Společenská místnost | Zdroj: hojsin.czSpolečenská místnost | Zdroj: hojsin.cz

Praktické, odolné, a přesto estetické 

Majitelé ale nechtěli typickou vesnickou estetiku. V interiéru ji rozbíjí především akrylové obrazy Václava Benedikta. Plzeňský rodák má specifický, pohodu jitřící rukopis. Kombinace ostrých barev s výraznou hmotou bílé vás nutí malbu sledovat a přemýšlet, zda vás spíš znepokojuje, nebo uklidňuje. Právě tahle nejistota ale dodává celému interiéru prvek osobitosti. Zároveň barevnost obrazů koresponduje i s volbou odstínů v samotném statku. Jsou zde ostře červené dveře v kontrastu ke sněhobílé omítce uvnitř starého stavení, v čistém interiéru nového stavení zas poutají pozornost okrově žlutá a tyrkysová křesílka. Nic ale není navíc nebo nadmíru. To je největší kouzlo Hojšína. Vizuálně kompaktní celek, který nerozbijí ani nesourodé materiály nebo letopočty. 

Interiér - dvoulůžkový pokoj | Zdroj: hojsin.czInteriér - dvoulůžkový pokoj | Zdroj: hojsin.cz

Sympatický je i fakt, že majitelé jen slepě nelpěli na etablovaných značkách a spoustu doplňků a nábytku pořídili v běžných řetězcích. Řada jich ale pochází také od místního truhláře a kombinace autorské rukodělné práce a dostupných produktů tady náramně funguje. Ostatně to, že je statek určený hlavně k běžnému spotřebnímu užívání, je jeho hlavní devízou. Vše je praktické, odolné, přesto estetické. Ať zvenku, nebo uvnitř. Ačkoliv je celý objekt celoročně k dispozici zájemcům, ať už v případě pronájmu jednotlivé části statku, nebo kompletního areálu, majitelé se sem pravidelně vracejí. „Jezdíme na Hojšín několikrát do roka, máme s naší partou společné víkendy na jaře a na podzim, jeden společný týden o prázdninách, a tatínkové jezdí se svými dětmi na prodloužený jarní víkend.“ A není se co divit. Samota Hojšín je splněný sen všech partiček kamarádů.

Související

Na jihu Moravy vzkřísili ruinu. Na statku Kocanda se po léta vyráběla keramika, nyní je zde nejhezčí hotel regionu
Interiér a architektura

Na jihu Moravy vzkřísili ruinu. Na statku Kocanda se po léta vyráběla keramika, nyní je zde nejhezčí hotel regionu

Klára Rokosová - 21. 9. 2021 - 10 min.

Hotely, ze kterých nebudete chtít nikdy domů. Vybíráme mondénní novinky i původní roubenky napříč republikou
Interiér a architektura

Hotely, ze kterých nebudete chtít nikdy domů. Vybíráme mondénní novinky i původní roubenky napříč republikou

Veronika Pařízková - 5. 5. 2021 - 9 min.

Nejkrásnější chaty v ČR.  5 povedených realizací, kde se design snoubí s chalupařením
Interiér a architektura

Nejkrásnější chaty v ČR. 5 povedených realizací, kde se design snoubí s chalupařením

Kateřina Dusová - 31. 8. 2018 - 5 min.

jelínek
SHOP BANNER UNOR 2024