Elegance, jemnost, tvárnost. S těmito slovy si asi málokdo z nás spojuje právě beton. Jeho potenciál však navzdory tomuto předsudku úspěšně rozvíjí stále více firem, které v něm naopak vidí nadčasový materiál. Nechte se inspirovat značkami, které s tímto materiálem dovedou doslova kouzlit.
YOTS
Posláním značky YOTS je zprostředkovávat klientům z řad architektonických, designérských a stavebních společností nadstandardní možnosti v oblasti výroby atypických betonových prvků a umožnit jim realizovat ambiciózní a unikátní projekty. Ve firmě YOTS se ovšem nevěnují jen zakázkové výrobě litého betonu. V portfoliu značky najdete například betonové biokrby nebo vkusné jídelní a konferenční stoly. „Posouváme hranice vnímání betonu širokou veřejností a bortíme předsudky o jeho využití v každodenním životě. Všechny naše betonové produkty se navíc dají plnohodnotně customizovat, což považujeme vedle transparentních a solidních vztahů s klienty za důležitou součást služeb, které nabízíme,“ říká ředitelka značky YOTS, Lenka Galé. Výslednou kvalitu každého betonového výrobku, ať už se jedná o velkotonážní, nebo lehčí prvek, podle ní určuje především důmyslný nápad na začátku. Je také důležité, aby řešení, která firma navrhuje, byla funkční i ekonomická. O betonu v YOTS uvažují v kontextu: „Naše výrobní postupy jsou důvtipné, a proto umíme nabídnout klientům nadstandardní možnosti v oblasti zakázkové výroby betonových prvků,“ dodává Lenka. Nábytkové kusy, jako jsou kuchyňské linky, stoly a stolky, květináče, lavice, komody a další, vyrábí firma YOTS ve vysoké kvalitě i přesnosti.
Opravdovou specialitou v portfoliu značky jsou unikátní stolní a volně stojící betonové biokrby, které je možné customizovat on-line. Jedním z impulsů vedoucích k založení firmy byla právě touha po výjimečné atmosféře, kterou člověk zakusí někde mezi denním světlem a tmou, když stmívání vybízí k ambientní náladě. „Jedinečnost tohoto mystického a okázalého okamžiku jsme se rozhodli zachytit a vtisknout do betonu, a povedlo se,“ usmívá se Lenka. „Přinášíme ambientní atmosféru přímo na váš stůl, na vaši zahradu, do vašich domovů a srdcí. Jsme součástí vaší pohody a víme, že jen tak být je k nezaplacení.“
Nejdéle hořící biokrby na trhu – biokrby od YOTS – můžete mít a používat doma i venku. Hoří na biolíh, neprodukují žádné spaliny a není k nim potřeba odtah. Některé biokrby jsou dokonce alternativou solných lamp – jsou totiž vyplněné krystaly himálajské soli. Zajímavostí také je, že biokrby můžete rozvonět: „Nakapejte na kameny v biokrbu pár kapek vaší oblíbené vůně, zapalte ho a nechte se okouzlit. Teplo uvnitř biokrbu začne pozvolna uvolňovat vůni do prostoru,“ vysvětluje Lenka. Vůněmi to ovšem nekončí, biokrby si můžete libovolně nakonfigurovat: „Abyste mohli vyjádřit svou osobnost a cit pro design, připravili jsme si pro vás on-line konfigurátor biokrbů, který najdete na našem webu. Můžete si tak snadno sestavit kousek, který nikdo jiný nemá a který perfektně podtrhne váš moodboard,“ uzavírá Lenka. Jste ve fázi, kdy hledáte partnera či inspiraci pro svou realizaci? Navštivte pražský showroom značky YOTS, kde jsou k vidění betonové biokrby, stoly a další betonoviny.
Gravelli
Fakt, že beton opravdu nemusí působit hřmotně a hrubě, ba naopak, dokazuje i Gravelli, další značka našeho výběru. Její spoluzakladatel Ladislav Eberl měl už při jejím vzniku jasnou myšlenku: „Chtěli jsme představit beton v jeho odlehčené formě s důrazem na jednoduchý a funkční design s využitím v moderní architektuře.“ Velice rozmanité portfolio Gravelli čítající umyvadla, doplňky do interiéru, kuchyňské desky, nábytek, zahradní solitéry i šperky spojuje důraz na kvalitu a touhu majitelů prezentovat jen to nejlepší z dané kategorie. „Naší hlavní předností je dnes to, že nabízíme beton v řadě různých provedení, nejen ten klasický šedý litý, který se člověku vybaví většinou jako první spojení, když se řekne beton. Zaměřujeme se hlavně na zakázkovou výrobu pro architekty, takže každý rok řešíme několik desítek až stovek unikátních projektů, z nichž každý je v určitém ohledu výjimečný a většinou i technickými požadavky náročný.“
Nejen že jsou produkty Gravelli vizuálně přitažlivé, důraz na technickou stránku je více než zřejmý. Světlopropustný beton LiCrete z jejich výroby má dokonce mezinárodní patent. Na tento unikátní materiál, který přináší revoluci práce s přirozeným světlem v interiérech, jsou zakladatelé značky patřičně hrdí. „Pokud jde o pocit hrdosti, tak bych vyzdvihl ještě naše betonové prsteny, protože je vytváříme i jako snubní. Když se někdo rozhodne, že chce nosit navždy prsten od vás, tak je to moc příjemný pocit a velká pocta.“ Jak potvrzuje Ladislav, beton je velmi tvárný materiál, jenž se velmi snadno přizpůsobí formě. Příznivce ekologických řešení pak potěší fakt, že se ve výrobě snaží beton zpracovávat téměř bez odpadu a pokud nějaký vznikne, použije se do menších produktů.
Z garáže, kde jejich betonový sen začal, se z Gravelli stala firma s více než dvaceti zaměstnanci. Od svého založení v roce 2012 značka stačila expandovat do několika zemí v rámci Evropy, své sídlo má ale stále na Praze 9, kde kromě showroomu najdete i její výrobnu. „Jsme tu schopni představit celý náš sortiment, výrobní proces a nejširší nabídku technických řešení, která volíme vždy pro konkrétní projekt,“ vysvětluje Ladislav. Ostatně kromě standardních kolekcí se firma zaměřuje také na zakázkovou výrobu. „Vzorky našeho betonu jsou dostupné v desítkách materiálových knihoven po celém světě. Dokážeme ale vytvářet i nové prototypy betonu na míru. Inspirovat se můžete v sekci našich projektů,“ uzavírá Ladislav.
Aspoň Tohle
Výjimečnost rodinného uměleckého betonářství spočívá v řemeslném propracování každého výrobku. „Chceme, aby bylo vidět, že výrobek prošel lidskýma rukama. Aby skutečně byl každý jedinečný, byť jen v detailu. Jde nám o to, aby i rovná plocha měla nějaký náznak stopy špachtlí, lehounké rýhy po přebrusu či jemné nerovnosti. Nikdy to není prvoplánové, ale ve finále jsou to právě tyto malé nedokonalosti, které beton doplní o osobitost a podtrhnou tvar,“ popisuje Antonín Sláčík, který v šestičlenném týmu tvoří originální šperky, vázy, mísy, interiérové doplňky nebo květináče. Hlavní důraz však firma klade na zakázkovou výrobu, kterou se zabývají poslední dva roky.
„Věnujeme se jak sochařským výzvám, tak poměrně komplikovaným designovým návrhům. Poslední rok jsme měli například intenzivní spolupráci na velmi zajímavých sochách Jakuba Janovského, kde je zadání vyloženě extrémně komplikované. Pracovali jsme také na obří tenkostěnné skulptuře srdce pro Veroniku Durovou. Dále se bude světit unikátní a opravdu moc pěkný betonový oltář a ambon v Chříčském kostele. Z designu bych zmínil například i stojánky pro světla Nara či podstavce na inovativní nabíječku firmy Basefound,“ doplňuje Antonín, který s betonem prakticky vyrůstal.
„Můj táta je sochař a veškeré taje formování a alchymie s nejroztodivnějšími štukatérskými technikami a materiály jsem měl před očima celý život. To je obrovská výhoda, protože víte, co který materiál snese a kam až ho můžete dotlačit. Kdybychom si museli všechno osahávat od začátku, tak bychom se nedoplatili, protože většina formovacích a separačních materiálů je nesmírně drahá a každá chyba hodně bolí,“ popisuje Antonín. Stejně jako on mají i další členové týmu Aspoň Tohle k betonu blízko a oceňují na něm především fakt, že nemá, jak sami říkají, skoro žádné hranice. „Můžete ho pomocí příměsí a rozmanitých plniv dostat v podstatě kamkoli. Jediné, co nás trochu mrzí, je to, že naše dílna nevoní jako třeba ta truhlářská,“ říká s nadsázkou Antonín.
Všechny výrobky Aspoň Tohle si můžete prohlédnout a nakoupit na webových stránkách. Pokud si ani z tak široké nabídky nemůžete vybrat nebo hledáte něco speciálního pro svou realizaci či do svého podniku, neváhejte kontaktovat tým této značky, který se postará o uskutečnění vašich představ. Jak uzavírá Antonín, je pro něj důležité, aby se s kolegy neustále posouvali dopředu: „Potřeby se mění a my prozkoumáváme různé možnosti toho, co by se dalo z betonu vyrobit. Koncept je umělecko-řemeslný atelier, kde se snoubí moderní technologie se starými štukatérskými technikami. Jakási touha po renesanci sochařství a štukatérství, ale v moderním hávu a s moderními technologiemi a materiály. Tak aby stále bylo co objevovat a kam se posouvat. Aby nás to, nedej bože, nepřestalo bavit.“
Článek vznikl v rámci placené spolupráce.