Odklon od elit. Vitra začala spolupracovat s nekonvenčním designérem Virgilem Ablohem

Ve Vitra Campusu se přenesete do budoucnosti, která ale není zas tak vzdálená, zdroj: Vitra Ve Vitra Campusu se přenesete do budoucnosti, která ale není zas tak vzdálená, zdroj: Vitra

Švýcarská ikonická značka současného designu Vitra si pro svou nejnovější spolupráci vybrala umělce, architekta a inovátora Virgila Abloha. Ve Vitra Campusu otevřela 12. června 2019 instalaci TWENTYTHIRTYFIVE a v souvislosti s ní představila i limitovanou edici tří nových produktů, které díky této spolupráci vznikly.

Budoucnost nemá hranic

Ke spolupráci s ním Vitru motivoval jeho otevřený postoj ke kultovnímu nábytku, díky kterému dokáže přesměrovat související diskurz od elitních vrstev k mladší generaci a vyvolat tak v ní zájem v něco, co by je jinak nelákalo. Dle Abloha se dospívající generace zajímá o pořád širší spektrum témat, a s oblibou propojuje umění, architekturu, módu nebo hudbu, protože je už nevnímá jako samostatné kategorie.

Instalace je umístěna v Požární stanici navržené Zahou Hadid, zdroj: VitraInstalace je umístěna v Požární stanici navržené Zahou Hadid, zdroj: Vitra

Virgil Abloh je designér, architekt, DJ a umělec, ale také zakladatel módní značky Off-Whitekreativní ředitel Louis Vuitton Menswear kolekce. Mezi jeho nejznámější spolupráce patří ta s japonským umělcem Takashim Murakamim, Kanyem Westem, nebo IKEA. Je ztělesněním definice moderního designéra a jeho nápady jsou nekonvenční a originální.

Instalace TWENTYTHIRTYFIVE se zaměřuje na vzájemnou interakci adolescentů s prostředím, ve kterém žijí. Sleduje pořád intenzivnější vliv technologií na běžný život, ale také se dotýká témat recyklace, udržitelnosti životního prostředí, nebo nadbytku. Klade si ale také zásadní otázku, zda vůbec v roce 2023 budeme potřebovat nějaký nábytek, což je pro firmu, pro kterou je nábytek vše, odvážné.

Jaký vliv má prostředí na život teenagera?, zdroj: VitraJaký vliv má prostředí na život teenagera?, zdroj: Vitra

Protipólem k této problematice je další otázka, která se ptá, do jaké míry ovlivňuje prostředí, ve kterém žijeme, naše rozhodnutí, vkus nebo život jako takový. Součástí instalace je také velice osobní životopis fiktivního teenagera, který začíná rokem 2019.

Oranžová barva si v instalaci TWENTYTHIRTYFIVE drží stěžejní postavení, zdroj: VitraOranžová barva si v instalaci TWENTYTHIRTYFIVE drží stěžejní postavení, zdroj: Vitra

Orange is the new black

Ve druhé části výstavy, která představuje futuristické obydlí, jsou tři nové objekty speciálně navržené VitrouVirgilem Ablohem. Jsou jimi lampa Petite Potence, křeslo Antony od Jeana Prouvé a cihla Ceramic Block. Nové objekty jsou doprovázeny kultovními kousky, jakými jsou exponáty od Eera Aarnia nebo manželů Eamesových.

Průhledné křeslo Antony od Jeana Prouvé, zdroj: VitraPrůhledné křeslo Antony od Jeana Prouvé, zdroj: Vitra

Petite Potence má v sobě jakousi jemnou surovost, zdroj: VitraPetite Potence má v sobě jakousi jemnou surovost, zdroj: Vitra

Posezení na trůnu designu

Vitra má s designérskými spolupracemi pestré zkušenosti. Po několikaleté spolupráci s Vernerem Pantonem představili v loňském roce nový metalický a svítící model této kultovní židle, která se poprvé představila v roce 1968 a rychle se stala symbolem éry a ikonou 20. století.

Legendární Pantonka se propracovala od prvních bláznivých skic minulého století až ke dnešní dechberoucí metalické nebo svítící verzi, zdroj: VitraLegendární Pantonka se propracovala od prvních bláznivých skic minulého století až ke dnešní dechberoucí metalické nebo svítící verzi, zdroj: Vitra

Instalace TWENTYTHIRTYFIVE bude dostupná veřejnosti od 13. června do 31. července v Požární stanici v rámci Vitra Campusu ve Weil am Rhein, poté se přemístí do nového showroomu Vitry v New Yorku.

Související

Jak se vyrábí nejslavnější židle 20. století? Vitra se otevírá veřejnosti a zve do svého zákulisí
Produktový design

Jak se vyrábí nejslavnější židle 20. století? Vitra se otevírá veřejnosti a zve do svého zákulisí

Barbora Langmajerová - 27. 11. 2017

Vitra vyhlašuje boj proti kopiím
Interiér a architektura

Vitra vyhlašuje boj proti kopiím

Tisková Zpráva - 30. 3. 2015

Unikátní Eames by Vitra končí!
 

Unikátní Eames by Vitra končí!

CZECHDESIGN.CZ - 31. 10. 2008

Vitra Campus
 

Vitra Campus

Vitra - 25. 1. 2007

SHOP Snoubení
kruh 2024
zuz banner
ujep 2024