Od žežulky k Mikuláši: Laskavý autor a ještě laskavější ilustrátor

Josef Václav Sládek a Filip Pošivač - Od žežulky k Mikuláši (foto: archiv autorky) Josef Václav Sládek a Filip Pošivač - Od žežulky k Mikuláši (foto: archiv autorky)

Co se stane, když se spojí laskavá poetika a nostalgický tón klasika české literatury pro děti se současnou ilustrací? Krásná knížka, kterou si zamilují mladí i staří. Spolupráce Filipa Pošivače a Josefa Václava Sládka přinesla sladké ovoce. Za mnohé ale vděčí kniha i editorce Janě Čeňkové, která se nebála sáhnout po dnes již téměř neznámých básních. Grafické úpravy a sazby se zhostila Tereza Šerá.

Od žežulky k Mikuláši (foto: archiv FP)Od žežulky k Mikuláši (foto: archiv FP)

Znáte křišťálovou studánku, kde nejhlubší je les? Ano? A jak to bylo dál? 
Podobně na tom byl i ilustrátor Filip Pošivač. Jako každý z nás se na základní škole setkal s klasikou Lesní studánky i Velkých, širých, rodných lánů, ale mezi věcmi, které ze školy již zapomněl, byla i tvorba Josefa Václava Sládka. Proto ilustrování nového vydání Sládkových básní pro děti pro něj bylo malým dobrodružstvím. „Když jsem ty básně četl, vůbec jsem je neznal. Vnímám je jako křehkou, jemnou poezii, která ale mluví ke čtenáři napřímo. Takovou niternou na rozdíl od toho, co obecně vzniká pro děti dnes. Maloval jsem po pocitu; podle toho, jak daný text působí na čtenáře, nebo tedy na mě jakožto na čtenáře. Prostor na vizuální divočinu, jsem tam nenašel.“ 

Stylizovaná modrá linka, která se stala podpisem Filipova stylu (foto: archiv FP)Stylizovaná modrá linka, která se stala podpisem Filipova stylu (foto: archiv FP)

A opravdu, knížka samotná je v záplavě barevných velkoformátových titulů ojedinělá i svou bělobou. Na čisté bílé obálce se setkáme s výběrem tvorů Sládkovy poezie a pouze minimalistickým titulem. Uvnitř na malého čtenáře čekají básně, černé na bílém. Jsou bohatě ilustrované, ale s citem a s pokorou k dílu starého mistra. „Chtěl jsem respektovat obrozenecký piedestal, který v těch básních vidím, a tu klasiku, která se z nich stala. Vždyť se je učily ve školách naše babičky a dědečkové.“ Je tak zachována klasická strofičnost každé básně a čtení je přehledné. Ale nemyslete si, že se ilustrace drží stranou, naopak. Jednou stranou přelétá hejno vlaštovek, podruhé na vás vybafne celostránkové strašidlo, jindy se ale báseň spokojí s květinovou iniciálou. 

Tak tady všechny ty krásné ilustrace vznikají. Filip totiž nejraději pracuje doma. (foto: archiv autorky)Tak tady všechny ty krásné ilustrace vznikají. Filip totiž nejraději pracuje doma. (foto: archiv autorky)

Seznamte se s Filipem Pošivačem (foto: archiv FP)Seznamte se s Filipem Pošivačem (foto: archiv FP)

Ilustrace, které schovávají mnohá dobrodružství 
Za ilustracemi navíc zůstává mnohé skryto. „To strašidlo jsem například namaloval suchým štětcem, protože  jsem ho uplně slyšel, jak se chruje.“ říká s rošťáckým úsměvem ilustrátor, který propůjčil Sládkovým veršům hned několik svých stylů. Základem je realistické, až trochu pedantsky detailní zobrazení přírodních tvorů. To je ale doplněno rozvolněnějším rozpitým stylem psů, kocourů, noční oblohy nebo smrčiny. Sem tam se na stránkách setkáte s ostrou konturou výstřižku z časopisu. A kdo je obzvlášť pozorný, najde na stránkách i kus přírody*. „Snadno se mi ty realistické kresbičky malým štětečkem  utáhnou, a to se pak rád nechám vést tím, jak se mi jiné věci nekontrolovatelně rozpijí.“ Stylizovanou modrou linii vlasů víly, která se již stala Filipovým podpisem, zde ale hravě najdete, a to nejen u studánky. 

Autor ani ilustrátor se chmurám nevyhýbají (foto: archiv FP)Autor ani ilustrátor se chmurám nevyhýbají (foto: archiv FP)

Úcta ke klasikovi vedla Filipa Pošivače a jeho ilustraci až k doslovnosti, která mu ale jinak není úplně nejbližší. „V dětství jsem miloval knížku Bleška a Veška, kterou ilustroval Bohumil Vašák. Je tam slunce, které vypadá jako vejce natvrdo, mrak s okem a žížala, co má ruku a v ní deštník. Z toho jsem jako dítě šel úplně do kolen.“ Takové ilustrace podporují dětskou zvídavost. „Děti se pořád ptají proč. Když my si s našim Tondou čteme, on hned dává najevo, že je mu něco nejasné: A jaktože má ta žížala ruku? A pak se bavíme třeba o tom, kdo ruku má, a kdo ne, a proč a co se dá dělat bez rukou a tak dokola.. A to ani nemluvím o tom vejci na tvrdo.“ Tímto směrem, směrem spletitého tajemství, jde i Zlatou stuhou ověnčená kniha Kuba Tuba Tatubahn. „Mně se líbí, když si děti a dospělí spolu čtou. Když to je takové trochu neobvyklé a spíš v náznaku, tak si o tom někteří rodiče s dětmi budou povídat, a tím kniha dostane přesah – od knížky ke společným zážitkům.“ 

Lišák Josef Václav Sládek (foto: archiv FP)Lišák Josef Václav Sládek (foto: archiv FP)


A co Josef Václav Sládek a moderní člověk? 
Nakladatelství Pulchra se pustilo do svérázného projektu. Má dnes vůbec cenu vydávat sto let staré básničky pro děti? I na to má sympatický ilustrátor odpověď: „Situace, se kterými se u Sládka setkáváme, jsou vlastně naprosto všední a úplně dnešní, takže se v nich mnohý čtenář najde. Protože lidské vnímání nebo pocity jsou pořád stejné.“ Také proto mezi jeho nejoblíbenější básně knížky patří Probuzení, které musí pobavit každého čerstvého rodiče, nebo překvapivě vypointovaného Sysla a lišku, Pašíkovu slávu anebo Vrabčí soud, který je až miniaturní zvířecí detektivkou. 

Znáte je? (foto: archiv FP)Znáte je? (foto: archiv FP)

Slyšíte, jak se chruje? (foto: archiv FP)Slyšíte, jak se chruje? (foto: archiv FP)


Filip Pošivač se mimo jiné věnuje též loutkové animaci. Jeho práci můžete znát z krátkého filmu i knihy Až po uši v mechu, Živě z mechu, dětských časopisů HraNa, Raketa či z ilustrací mýtů tchajwanských domorodců Pomsta hadů z oblíbené edice Mýty, pohádky a legendy nakladatelství Argo. Nyní pracuje na knize o stvoření světa pro děti a na autorském dobrodružném projektu o houbách, který mu zrovna leží na stole pod oknem. Jeho práci jste nedávno mohli vidět na Prague Design Weeku, který proběhl 10. – 16. dubna v Tančícím domě. Chystá toho ještě mnoho, jen se těšte.

Zlatou stuhou oceněný Kuba Tuba Tatubahn (foto: archiv autorky)Zlatou stuhou oceněný Kuba Tuba Tatubahn (foto: archiv autorky)

*Nápověda: Zaměřte se na básně Lesní brouci, Máj nebo Paleček. 

Související

Výstava ilustrací nominovaných na Zlatou stuhu 2017
 

Výstava ilustrací nominovaných na Zlatou stuhu 2017

Výstava
24. 4. 2017 - 10. 5. 2017

HRAVOUKA: Když myška poznává svět
Ilustrace

HRAVOUKA: Když myška poznává svět

Eliška Prokopová - 14. 12. 2016 - 4 min.

Jak se daří české ilustraci?
Ilustrace

Jak se daří české ilustraci?

Eliška Prokopová - 7. 11. 2016 - 5 min.

Rostlinopis a Havětník: Encyklopedie hemžící se příběhy
 

Rostlinopis a Havětník: Encyklopedie hemžící se příběhy

Eliška Prokopová - 11. 7. 2016 - 4 min.

Zlaté české dětské knihy
Grafický design

Zlaté české dětské knihy

Eliška Prokopová - 15. 5. 2016 - 9 min.

jelínek
MYP 2024
botanická zahrada
SHOP Snoubení