Od roku 1955 uděluje Design centrum Severního Porýní-Vestfálska Red Dot Design Award pro ty nejlepší designérské počiny všech kategorií. Přestože se každoročně účastní tisíce produktů z celého světa, neztrácejí se zde ani čeští designéři a firmy.
Když byla v roce 1954 založena organizace Industrieform e. V., představovala ty nejlepší počiny designu té doby sbírkovou formou. O rok později se začala udělovat cena a vítězné produkty se postupně stávaly součástí rostoucí sbírky, která v průběhu let vystřídala několik míst, kde byla prezentována. Nakonec zakončil v postindustriální oblasti Zollverein, kde sídlí dodnes. Dnešní jméno Red Dot bylo ocenění přiřknuto v roce 2000, postupně se k hodnocení produktového designu přidala i hlavní kategorie Communication Design a Design Concept.
Red Dot Design Museum Essen, zdroj: Red Dot
Škodovka i Ton pravidelnými vítězi
České úspěchy si připisuje celá řada firem napříč obory, jsou ale takové, které vyhrávají pravidelně. Prakticky každoročně se cenou může chlubit automobilka Škoda Auto. Většina modelů její nabídky uspěla, ať už jde o velké SUV Kodiaq v roce 2017, vrcholný Superb o rok dříve a nebo o Fabii, která si ocenění „odvezla“ v roce 2015. Podobně úspěšným je tradičně výrobce nábytku TON, který se chlubí celkem 6 tituly napříč produkty, které vyrábí. Uspělo křeslo Alba, židle Merano, stůl Leaf a další. Je nutné zmínit , že ocenění obou těchto firem vznikla spoluprací české firmy a zahraničního designéra.
Vítěz Red Dot Award 2017 Škoda Kodiaq, zdroj: Škoda Auto
Nejen tito velcí výrobci, ale i firmy mnohem menší, dokáží porotu přesvědčit o kvalitě svých produktů. Brněnský výrobce Skinners získal cenu Red Dot za své inovativní ponožky. Porota ocenila především kombinaci komfortu, odolnosti a svobody pohybu. Ravak, dlouhodobý výrobce sanity, uspěl v roce 2015 se svou sérií 10°. Podobnou, čistě českou spoluprací, vznikl kompostér Urbalive, který vyrábí společnost Plastia a navrhl jej designér Jiří Pelcl.
Footwear Skinners, zdroj: Skinners
Red dot pro obráběcí stroje?
Porota často oceňuje i relativně malé nebo netradiční výrobky. Martin Foret z Uherského Hradiště vyhrál se svým držákem na kolo Heart. Přesvědčil „zručnou kombinací funkčnosti a expresivního designu.“ Oceněním Red Dot se může chlubit i dnes už mezi designéry skoro kultovní vibrátor Whoop.de.doo od Anny Marešové.
Série produktů Whoop.de.doo, zdroj: Whoop.de.doo
Jestliže u podobných produktů je zaměření na design a jeho následné ocenění očekávatelné , v případě společnosti TOS Kuřim, výrobce obráběcích strojů, by to asi čekal jenom málokdo. Centrum TOS FRU uspělo díky „přístupnosti designu a vizuální čistotě.“
I letos bude porota znovu vyhlašovat vítěze a oficiálně se tak stane 9. července v Essenu. Z více než 6 000 přihlášených bylo vybráno 69, pouhé 1%, které získá cenu Best of the Best. Celkem pak bude oceněno skoro 1 700 produktů, které přesvědčily o kvalitě svého designu.
Už dnes víme, že mezi oceněnými budou opět české firmy a některé z nich jsou zmíněny i v tomto článku. Patří jim za to velká gratulace a Czechdesign jim v brzké době věnuje samostatnou pozornost!