Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Das Haus na veletrhu imm cologne slouží jako pocta pro konkrétního designéra. Zdroj: TZ Das Haus na veletrhu imm cologne slouží jako pocta pro konkrétního designéra. Zdroj: TZ

Obrovská pocta. Jako první Češka představuje designérka Lucie Koldová na imm cologne svůj Das Haus

Lucie Koldová se stala vůbec první českou designérkou, která v rámci veletrhu imm v Kolíně nad Rýnem konající se letos mezi 15. a 21. lednem představila svoji vlastní verzi prestižního projektu Das Haus. A co navíc, poctu ji skládají světová média i odborná veřejnost.

Pocta designérům

Když návštěvník vkročí na půdu mezinárodního veletrhu interiérového designu imm, mezi prvními vystavenými exponáty ho nejspíš zaujme právě Das Haus. Ten má v Kolíně dlouholetou tradici, neboť každý rok slouží k prezentaci a oslavě tvorby jednoho konkrétního designéra. Lucii Koldové se jako první Češce této pocty dostalo letos.

Designérka Lucie Koldová ve svém Das Haus na imm cologne 2018. Zdroj: imm cologneDesignérka Lucie Koldová ve svém Das Haus na imm cologne 2018. Zdroj: imm cologne

Nejdříve jsem tomu nemohla uvěřit. Ale po telefonátu mi postupně došlo, že pro další Das Haus hledali ženskou protagonistku a někoho, kdo se ve své tvorbě zabývá světlem,“ komentuje svoji reakci na oznámení Lucie, která se po Louise Campbell stala teprve druhou ženou, která se tvorby tohoto výstavního „domu“ ujala.

Není dům jako dům

Das Haus v podání české autorky, jež je známá především svou prací se sklem a nábytkem, si skutečně lze představit jako opravdový dům. Návštěvníci mají na celkové ploše 180 m2 možnost procházet se jednotlivými místnostmi, užít si chvíli u rodinného krbu, načerpat inspiraci v pracovně, obdivovat zapuštěnou vanu se světelným paravánem či se zamilovat v budoáru.

Návrh Das Haus v podání Lucie Koldové. Zdroj: imm cologneNávrh Das Haus v podání Lucie Koldové. Zdroj: imm cologne

V mém domě hraje hlavní roli světlo a nábytek podtrhuje styl jednotlivých místnosti,“ říká designérka. Zároveň dodává, že jediné, co v domě nenajdete, je kuchyň. „Myslím, že je řada příjemnějších věcí, kterým se člověk může doma věnovat,“ komentuje.

Jednou z nejvyhledávanějších místností je již zmíněný budoár. Ve skutečnosti se ovšem jedná o šatnu v sytě červené barvě doplněnou sametovým křeslem, Luciinými oblíbenými kousky od českých návrhářů, jako jsou Liběna Rochová či Pavel Brejcha, šperky od Evy Eisler či Zorya a kabelkami Ether. Celá místnost tak tvoří opravdu ryze ženský prostor připomínající designovou svatyni.

Nejnavštěvovanější místností se stala červená šatna připomínající budoár. Zdroj: TZNejnavštěvovanější místností se stala červená šatna připomínající budoár. Zdroj: TZ

Osvětlení jako podstata

Neodmyslitelnou roli v celém domě hrají světla. Dotváří nejen celý prostor, ale také náladu jednotlivých místností. V podání Lucie Koldové, která v současnosti působí jako art directorka společnosti BROKIS, se tak Das Haus stává světelným experimentem, kde je osvětlení v naprosté symbióze s nábytkem.

Díky tomu se tak poprvé na jednom místě představují netradiční koncepty Puro Sparkle, Jack’o Lantern, Ivy, Big One pro značku Brokis, křesla Chips a Cocoon pro TON, centrální sedací souprava Link výrobce Prostoria, postel Bed niche či relaxační pohovka Blossom, které vznikly z vášně pro světlo a energii.

Podstatnou roli v celém domě hrají světla. Zdroj: TZPodstatnou roli v celém domě hrají světla. Zdroj: TZ

Nové možnosti

Od veletrhu imm uběhla teprve krátká doba. Už teď ale nejen média, odborníci, ale i samotná Lucie mluví o velkém úspěchu. „Už předem jsme s BROKISem věděli, že výstava bude mít velký dopad. Plánovali jsme odvážnější koncepty, kterými oslovíme i ty, kteří doposud nevěděli, co světlo nabízí. A to se vyplnilo. Díky imm se mi podařilo navázat nové spolupráce a mám nové příležitosti i do budoucna,“ hodnotí kolínský veletrh designérka.

V současné době je orientace právě na německý trh pro nás, jako společnost, důležitá. Navíc na imm na rozdíl od Milána jde primárně o byznys. Nejde pouze o show, kterou se můžete chlubit na sociálních sítích. Kolín je hlavně o objednávkách, není přemrštěný a nepřehledný. Když se něco kvalitního udělá, tak je to tam velmi dobře vidět,“ hodnotí Lucie rozdíl mezi imm cologne a další významnou designovou zastávkou – Milánem.

Navštěvníci si mohou vyzkoušet relax v obývacím pokoji. Zdroj: imm cologneNavštěvníci si mohou vyzkoušet relax v obývacím pokoji. Zdroj: imm cologne

Imm cologne se, co se týká designových veletrhů, řadí mezi světovou špičku. Podle vlastních slov Lucie je to právě on, jenž v lednu pravidelně otevírá novou sezónu a platí za trendsettera. V rámci imm funguje také platforma Pure Talent Contest, která dává příležitost k prezentaci a vyniknutí nadějných studentů a začínajících profesionálů.

Designérka při navrhování svého domu pro imm cologne 2018. Zdroj: imm cologneDesignérka při navrhování svého domu pro imm cologne 2018. Zdroj: imm cologne

Lucie Koldová se narodila v roce 1983. Po absolvování Ateliéru produktového designu na UMPRUM se přestěhovala do Paříže, kde si vybudovala mezinárodní klientelu. Ve své tvorbě se soustředí na objekty ze skla a nábytek. Její portfolio tvoří výrobky denní potřeby, poetické galerijní objekty a limitované série. Zasahuje i do konceptuálního designu a designu městského prostoru. Od roku 2010 působí jako Art Director ve společnosti BROKIS.

Galerie

Další články