Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Designér Jan Talik Designér Jan Talik

Obrátil princip velké spínací plochy na vypínači

Vypínač je nedílnou součástí interiéru. „Nenechávejte ho jako poslední položku“, říká designér Jan Talik, který vyhrál se svým návrhem v roce 2007 soutěž New EIM design pro ABB. V roce 2009 byl představen produkt Neo, jaká byla cesta k finálnímu výrobku a co vše může vypínač znamenat v současnosti?

S vypínači od společnosti ABB se setkává skoro každá česká domácnost i veřejná budova, zejména v bílé nebo hnědé barvě. Ale jak designéři, architekti tak elektrikáři vědí, že nabídka tvarů i barev je široká. ABB před lety začalo spoluprací se studiem Divan. To navrhlo dvě produktové řady, které se v nabídce společnosti usadily nastálo - designy domovních elektro-instalačních produktů TimeElement. V roce 2007 proběhla zmíněná soutěž na nový design vypínačů. A nyní je vyhlášena nová soutěž pod názvem 20design11, do které se mohou hlásit jak studenti designu, tak profesionálové do 30 let.

Do soutěže společnosti ABB se v roce 2007 přihlásilo na 86 soutěžních prací. Výherní design Jana Talika zaujal porotu pro svoje nové pojetí vypínače, kdy upustil od velké funkční plochy a zredukoval ji na lineárně působící prvek. Návrh využil průsvitnosti krycí plochy. I když už podle návrhu bylo jasné, že Neo neosloví širokou škálu publika, zapadal design do portfolia společnosti ABB, která nabízí i exkluzivnější řady domovních elektroinstalačních produktů.

Na výhru v soutěži vzpomíná designér Jan Talik jako na velké překvapení. V tu dobu studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové ve Zlíně v atelieru designu, ale do soutěže se přihlásil sám na popud kamaráda.

V současné době je vyhlášena nová soutěž od společnosti ABB na design vypínače, přihlásil by ses znovu?

Kdybych nebyl výherce z roku 2007 tak ano, byla to pro mě velká zkušenost, a už samotné zadání soutěže je zajímavé. Vypínač vypadá na první pohled jako triviální, ale je to velmi komplikovaná věc a právě udělat jej jednoduše je uměním. A to jsem ještě nevěděl, co mě čeká při rozpracování návrhu pro výrobu.

Jak moc se změnil soutěžní návrh od výrobku?

Původní návrh byla čistá plocha čtverce, z které koukal jen úzký spínač, nebo okruží u zásuvky. Během práce na výrobku se design musel podřídit tomu co je za vypínačem, tedy „střevům“. Bohužel jsem musel k čisté formě, co jsem navrhl přidat rámeček. Konkrétně se jedná o problém s vícenásobným řazením vedle sebe. Je jedno, zda řadíme vypínače, zásuvky nebo vše co nabízí celá produktová řada Neo, jde o to řazení vedle sebe a pod sebe do tzv. vícenásobných rámečků.

Další změnou pro návrh byla rozteč, upravili jsme ji na nejběžněji používanou. Bylo to opět kvůli logistice a formám. Vše navíc znamená náklad a design Neo je dost osobitý, dělat pro něj samostatné „střeva“ by znamenalo neúměrně vysokou cenu produktu.

Jak jste se dostali k současné nabídce barev?

Původně, když návrh neměl ještě rámeček, tak jsem si myslel, že by plocha mohla z různých materiálů, třeba kovu, skla atd. Rámeček byl element navíc, který potlačoval minimalistický výraz. Od vize materiálových variant jsem ustoupil a zkoušeli jsme míchat výrazné barvy. V nabídce jsou jak bílé varianty, tak velmi výrazné (jasně bílé, ledově bílé, ledově modré, ledově zelené, ledově oranžové, ledově šedé a grafitové). Já doma mám bílo ledově bílou variantu. Během přípravy výrobku přibyl ještě nápad s LED prosvícením páčky spínače pro orientační nebo signalizační osvětlení a svit páčky je viditelný nejen z čela spínače, ale i ze strany.

Měl si ze školy nějaké zkušenosti s plasty a vstřikováním do forem?

Ne, se vstřikováním do forem pouze z přednášek. Ale tvarovat plasty, odlévat a modelovat jsem se na škole učil. Model vypínače byl původně z deskového plexi, výrobek se vstřikuje do forem.

Jak jsi do té doby vnímal vypínače?

Dělal jsem v té době interiéry a nenacházel sem vypínač, co by byl vhodný, tedy jednoduchý a hranatý a cenově přijatelný, takže jsem tuto zkušenost použil do soutěže.

Ucelená řada Neo obsahuje mimo spínače, zásuvky a dvojzásuvky i ovládání pro žaluzie, termostat, atd. Jak si představuješ používání svých vypínačů ty?

Dvojzásuvka je prvek, který nemám moc rád, raději bych dal dvě zásuvky do vícenásobného rámečku. Řazení do rámečku mi nevadí, svisle i vodorovně vypadají dobře. Na druhou stranu, když už někde musí být dvojzásuvka, líbí se mi nápad s natočenou horní dutinou, což ABB využívá u všech svých řad. Neo je vhodné do moderních jednoduchých interiérů.

Myslíš, že designéři a architekti věnuji výběru vypínačů čas a sleduji novinky?

Ano, když se navrhuje interiér, je vypínač důležitý prvek, který jej dotváří. Ale pokud si lidé kupují developerské projekty nebo se snaží na architektovi ušetřit, vypínač úplně vypouštějí ze svého zájmu. Přitom je to věc, které se každý den mnohokrát doma dotkneme a neustále se na ni díváme. Lidé už ví, jaké kvality může poskytnout dobře dispozičně navržená kuchyně i ocení kvalitní kování, ale pak zapomenou na vypínač a elektrikář jim koupí ten nejobyčejnější.

Věnuješ se ještě interiérům, nebo ses díky spolupráci s ABB soustředil na produkty?

Zůstal jsem věrný zlínskému kraji a při škole jsem začal pracovat ve firmě mmcité. Ta se věnuje městskému mobiliáři. Navrhuji v teamu designérů a podílel jsem se na stojanu na kolo Meandre, který získal řadu ocenění nebo na lavičce Portiqoa, Woody atd. Interiérům se momentálně věnuji jen okrajově.

Soutěž 20design11

Pokud se právě díváte na vypínač, který máte poblíž a napadá vás zajímavé řešení, máte ještě možnost zúčastnit se soutěže 20design11. Uzávěrka pro soutěžní práce a přihlášku je 4. dubna 2011. Na webu soutěže naleznete ke stažení i 3D modely zjednodušených elektroinstalačních „střev“, které vám pomohou při řešení soutěžního zadání. Soutěžit lze v kategorii na návrh vypínače, který by měl splňovat parametry pro budoucí možnou výrobu, nebo v kategorii vize. Výhrou v první kategorii je částka 50 000Kč a spolupráce designéra na uvedení návrhu do výroby, oceněním v kategorii vize je částka 20 000Kč.

Galerie