GALERIE CZECHDESIGN v letních měsících prezentuje práce studentů školy současného umění Scholastiky. Výstava Poloostrov Scholastika, která vznikla pod kurátorským vedením Evžena Šimery a Ondřeje Brodyho představuje směr výstav, který se snaží tato mladá vzdělávací platforma v oblasti výtvarného umění, užitého umění a designu nastavit.
Instalace je aktivním dialogem mezi ateliéry grafického, produktového a módního designu. Kurátorský záměr byl prezentovat práce studentů v samostatných blocích (ostrovech), které se budou v prostoru galerie překrývat a vytvářet různé průhledy. Jak se může sám návštěvník přesvědčit, expozice výstavy je koncipována jako celek propojující výlohu, stěny a galerijní prostor.
Samotní kurátoři přiznávají, že na interakci návštěvníka s výstavou byl kladen důraz od samotného začátku. "Je to velice důležitá rovina. Sami rádi a často chodíme na výstavy a mě osobně těší, když vím, že se dostávám do pozice diváka, o které předtím někdo uvažoval. Být někde, něco vidět a ve správný okamžik se dozvědět potřebnou informaci, je návod na slušnou výstavu. To, jestli se nakonec líbí nebo ne, je otázkou subjektivního vkusu a kvality vybraných věcí," dodává jeden z kurátorů Evžen Šimera.
Výběr exponátů je výsledkem dlouhých diskuzí jednotlivých vedoucích ateliérů, tedy Jana Čapka, Alice Klouzkové, Matěje Činčery a Jana Klosse. „Možnost vystavit svou práci jsme ale studentům aktivně nabízeli jako skvělou příležitost. Chceme, aby si uvědomili, jak důležitá zkušenost to je. Každý ateliér k prezentaci přistoupil individuálně, Čapek vybral několik nejzdařilejších prototypů stoličky, Matěj s Honzou prezentují vizuální identitu nového státu. Instalaci proto pojali více symbolicky a hravě." dodávají k výběru prací kurátoři výstavy.
Vystavené exponáty jsou zajímavé svojí reálnou funkčností. Většina židliček byla dovezena ze svého přirozeného prostředí, tedy z domovů, kde na nich sami autoři sedávali.
U vizuální identity státu je tomu naopak. Úkol byl ve škole zadán pár týdnů před svým vystavením. Studenti jsou si však jistí dodatečným vývojem do ještě realističtějších podob, na kterém dokonce spolupracují s Vítem Jedličkou, prezidentem svobodné republiky Liberland, která je suverénním státem ležícím mezi Chorvatskem a Srbskem na západním břehu Dunaje.
Módní tvorba vznikla v rámci zadání konkrétního materiálu. Tkanina kaliko z bavlněné nebo viskózové příze má svůj původ v indickém městě Calicut a aktuálně se těší čím dál intenzivnější pozornosti. Kaliko byl určující v procesu vzniku střihu. Když bude střih zvládnutý a bez chyb, použijí studenti vybranou látku a zhotoví z nich šaty, které budou mít své reálné uplatnění, stejně jak se jím již pyšní vystavené stoličky.
Výstava je v GALERII CZECHDESIGN k vidění denně (10:00-18:00) do středy 15. července 2015. Tak neváhejte a navštivte poloostrov v samotném centru Prahy.