Objevili českou značku kovového nábytku a zamilovali se. Představujeme produkty firmy Fleysen a jejich hrdé majitele

Tomáš Laca / Anežka Hájková, Jakub Spurný / Vika Mayzel | Zdroj: Fleysen Tomáš Laca / Anežka Hájková, Jakub Spurný / Vika Mayzel | Zdroj: Fleysen

Jsou kovové, praktické a na e-shopu firmy Fleysen se staly naprostým bestsellerem. Není divu. S elegantními kovovými regály s dostatečně pevnou konstrukcí získají vaše domovy nejen funkční prvek, ale i lehkost, jemnost a šmrnc. Barevné varianty od žluté, mintové, tmavě zelené, modré, červené po bílou dodají interiéru na osobitosti. Jak takové kousky zkombinovat se zbytkem bytu, poradili designéři, šperkařka i barista, kteří regálům Fleysen našli nový domov.

Šedý regál našel domov v obýváku izraelské designérky

Designérka šperků Vika Mayzel pochází z Izraele, kde vystudovala Shenkar College of Design and Engineering. Ve své tvorbě se často nechává inspirovat výtvarným uměním. Aktuálně žije s rodinou v Praze, kde můžete navštívit také její studio na Vinohradech. | Zdroj: Fleysen Designérka šperků Vika Mayzel pochází z Izraele, kde vystudovala Shenkar College of Design and Engineering. Ve své tvorbě se často nechává inspirovat výtvarným uměním. Aktuálně žije s rodinou v Praze, kde můžete navštívit také její studio na Vinohradech. | Zdroj: Fleysen

Když se designérka šperků Vika Mayzel procházela se svým manželem po Designbloku, padl jim do oka kus nábytku, který už měli dlouho vysněný. Minimalistický, vzdušný a přitom nevšední. Tím zhmotněným snem byl kovový stojací regál #1210 v bílé barvě. O pár dní později už stál v jejich obýváku.

Díky své profesi si Vika s kovem výborně rozumí a zná všechny jeho přednosti. Na policovém regálu Fleysen ji ale zaujalo právě to, že na první pohled jako kovový nevypadá. Zajeli jsme s fotografkou k ní na návštěvu, abychom viděli, jak takový zdánlivě chladný kus nábytku působí v teplém rodinném prostředí.

„Okamžitě jsme věděli, že tenhle regál patří do našeho obýváku,“ říká designérka šperků Vika Mayzel. | Zdroj: Fleysen  „Okamžitě jsme věděli, že tenhle regál patří do našeho obýváku,“ říká designérka šperků Vika Mayzel. | Zdroj: Fleysen

Jak jste Fleysen objevila a proč jste se pro něj rozhodla?

VIKA: Objevili jsme značku Fleysen spolu s manželem na Designbloku a okamžitě jsme věděli, že tenhle regál patří do našeho obýváku. Přesně takový jsme totiž už dlouho hledali – minimalistický a přitom něčím zajímavý.

Hrál u vašeho výběru roli fakt, že má výrobek ekologický certifikát FSC nebo že je snadno recyklovatelný?

VIKA: Vyloženě certifikáty tolik neřeším, ale mám ráda kov. Jako šperkařka s ním pracuju a využívám při práci i jeho recyklaci. Nápad nábytku z kovu se mi proto líbí. U tohoto regálu nás s manželem navíc zaujalo, že tu kov nepůsobí tak jednoduše a na první pohled ho ani nepoznáte, což je dáno pravděpodobně zpracováním a kvalitou lakování.

Vika Mayzel si domů pořídila kovový stojací regál #1210. | Zdroj: Fleysen Vika Mayzel si domů pořídila kovový stojací regál #1210. | Zdroj: Fleysen

Aby mohl být regál tak subtilní, a přitom bezpečný, je potřeba ho přivrtat ke zdi. Byl to pro vás problém? A jak se vám celkově sestavoval?

VIKA: Instalace byla jednoduchá a užili jsme si u ní spousty srandy s dětmi. Zároveň jsme zvyklí právě kvůli bezpečnosti dětí přivrtávat všechno, takže v tom žádný problém nevidím.

Červené regály dominantou kreativního ateliéru

„Nejdřív jsme si koupili dva regály, ale tak moc se nám líbily, že nakonec máme čtyři,“ říkají ilustrátorka Anežka Hájková a grafický designér Jakub Spurný. | Zdroj: Fleysen „Nejdřív jsme si koupili dva regály, ale tak moc se nám líbily, že nakonec máme čtyři,“ říkají ilustrátorka Anežka Hájková a grafický designér Jakub Spurný. | Zdroj: Fleysen

Anežka Hájková je ilustrátorka, která se věnuje také hudbě a příležitostně 3D modelování. Ilustruje knihy, spolupracuje s grafickými studii a věnuje se vlastní volné tvorbě. Jakub Spurný je přední český grafický designér a držitel mnoha ocenění včetně Českého lva za plakát k filmu Zátopek nebo několika umístění v soutěži Nejkrásnější kniha roku. Pracuje pro Studio Najbrt.

Fleysen produkty našli nový domov v ateliéru ilustrátorky Anežky Hájkové a grafického designéra Jakuba Spurného. Anežka s Jakubem si pořídili dva vysoké stojací regály #1210, aby po krátké době zjistili, že jim 100% vyhovují a chtějí (jich) víc. Nakonec tak regály Fleysen stojí podél celé jedné stěny studia.

Mladému kreativnímu páru se původně zalíbil regál ve světle zelené barvě, ale jejich výtvarná náročnost je nakonec po složitém vybírání dovedla k odstínu zářivě červené. Ta v prostoru doplňuje lampičku Robot navrženou Anežky vzdáleným praprastrýcem Josefem Hůrkou pro firmu Lidokov.

Anežka s Jakubem si pořídili dva vysoké stojací regály #1210. | Zdroj: FleysenAnežka s Jakubem si pořídili dva vysoké stojací regály #1210. | Zdroj: Fleysen

Jak jste Fleysen objevili a proč jste se pro něj rozhodli?

JAKUB: Sháněli jsme regály do pracovny a Fleysen mě zaujal už před nějakou dobou na webu Nanovo, ke kterému mám důvěru. Já mám hrozně rád lakované dráty v kombinaci s většími plochami, líbí se mi, když velkou plochu protínají tenké linie. U jiných českých výrobců jsem nic podobného nenašel. Definitivně pak zvítězila kombinace ceny, vzhledu a poctivé nosnosti.

ANEŽKA: Když mi to Jakub ukázal, řekla jsem jen: „Jo, to je nejlepší“, a bylo to. Nejdřív jsme si koupili dva regály, ale tak moc se nám líbily, že nakonec máme čtyři.

Hrál u vašeho výběru roli fakt, že má výrobek ekologický certifikát FSC, že je vyrobený v Česku nebo že se dá snadno recyklovat?

ANEŽKA: Co se týče udržitelnosti, přemýšlíme hlavně nad tím, jestli nám nábytek dlouho vydrží a jestli se nám bude dlouho líbit. Taky je pro nás důležité, že je to lokální výrobek.

JAKUB: V případě nábytku neuvažujeme tolik nad recyklací, ale spíš nad tím, že když je regál z kovu a od české značky, tak se můžeme případně ozvat, pokud se něco pokazí. Podstatné je pro nás hlavně to, že takový celokovový designový produkt dává smysl a jen tak se nezničí.

V ateliéru ilustrátorky Anežky Hájkové a grafického designéra Jakuba Spurného | Zdroj: FleysenV ateliéru ilustrátorky Anežky Hájkové a grafického designéra Jakuba Spurného | Zdroj: Fleysen

Jak se vám regál skládal?

JAKUB: Byli jsme překvapeni, že než se regál přivrtá ke zdi, je to takový živý organismus. Ale vzhledem k tomu, jak je konstrukce odlehčená, je to logické. Přivrtání bylo trochu náročnější kvůli drobným křivostem místnosti a touhou mít vše na milimetr přesně, ale jinak šlo skládání rychleji než IKEA.

Fleysen regál mezi zrnky kávy

Tomáš Laca je barista, lektor kurzů a Q Grader, neboli hodnotitel káv a degustátor s mezinárodní certifikací. V roce 2021 založil se svou přítelkyní Karin vlastní pražírnu kávy BeBerry. | Zdroj: FleysenTomáš Laca je barista, lektor kurzů a Q Grader, neboli hodnotitel káv a degustátor s mezinárodní certifikací. V roce 2021 založil se svou přítelkyní Karin vlastní pražírnu kávy BeBerry. | Zdroj: Fleysen

Tomáš Laca, špičkový barista a majitel pražírny BeBerry, nainstaloval vysoký, štíhlý bestseller #1210 do svého kávového showroomu pro obchodní partnery. Praktický kovový regál ve světle zelené barvě se tak stal úložným prostorem pro zrnka výběrové kávy.

Hlavním impulsem k nákupu byl pro Tomáše podle jeho slov decentní design včetně barvy a fakt, že byl regál navržený a vyrobený v Česku. Abychom zkontrolovali, jak regál funguje v běžném životě, navštívili jsme milovníka kávy přímo v jeho pražském showroomu a položili mu pár doplňujících otázek. 

Tomáš Laca | Zdroj: FleysenTomáš Laca | Zdroj: Fleysen

Jak jste Fleysen objevil a proč jste se pro něj rozhodl?

TOMÁŠ: Hledali jsme s partnerkou designové regály do showroomu. Chtěli jsme prémiový produkt, na kterém vystavíme naši výběrovou kávu a příslušenství a padla nám do oka barva tohoto regálu i celkový decentní design.

Hrál u vašeho výběru roli fakt, že má výrobek ekologický certifikát FSC?

TOMÁŠ: Mně se hlavně líbilo, že jde o lokální design menší firmy, která ho sama navrhla a vyrobila – zvlášť když u mnoha značek často ani nevíte, odkud produkt pochází. Ve druhé řadě pak to, že celokovový výrobek dlouho vydrží a můžete ho jednoduše zrecyklovat. 

Tomáš si vybral kovový stojací regál #1210. | Zdroj: FleysenTomáš si vybral kovový stojací regál #1210. | Zdroj: Fleysen

Přihlížel jste k desetileté záruce a garanci, že minimálně deset let bude Fleysen vyrábět prvky, které můžete v regálu případně vyměnit?

TOMÁŠ: To jsem vůbec nevěděl, ale je to skvělá zpráva. Zároveň mám důvěru, že když tady bude tenhle regál deset let vystavený, nic se mu nestane.

„Chtěli jsme prémiový produkt, na kterém vystavíme naši výběrovou kávu,“ říký Tomáš Laca. | Zdroj: Fleysen„Chtěli jsme prémiový produkt, na kterém vystavíme naši výběrovou kávu,“ říký Tomáš Laca. | Zdroj: Fleysen

Jak se vám regál skládal?

TOMÁŠ: Na to, že jsem ho musel skládat v noci před otevíračkou, to šlo velmi dobře!

Článek vznikl v rámci placené spolupráce.

Související

Bývalým Sudetům vrací sebevědomí a hrdost. Výrobce kovového nábytku Fleysen přichází na trh s barevným a dostupným sortimentem pro rodiny i kanceláře
Produktový design

Bývalým Sudetům vrací sebevědomí a hrdost. Výrobce kovového nábytku Fleysen přichází na trh s barevným a dostupným sortimentem pro rodiny i kanceláře

Anna Novák - 6. 9. 2022

Firma, která umí díky velkovýrobě nastavit dostupné ceny. Fleysen vtrhl na trh s odhodláním vyrábět kvalitní kovový nábytek, jehož nákup vás nepoloží
Ostatní

Firma, která umí díky velkovýrobě nastavit dostupné ceny. Fleysen vtrhl na trh s odhodláním vyrábět kvalitní kovový nábytek, jehož nákup vás nepoloží

Tereza Bíbová - 7. 4. 2022

ujep 2024
zuz banner