Pokud sháníte šperk, ať už k jakékoli příležitosti, je lehké se v současné nabídce kamenných, natožpak internetových klenotnictví ztratit. My jsme se vypravili do samého centra Prahy ke značce Eppi, která u nás patří k lídrům, nejen co se týče zásnubních a snubních prstenů, ale především na poli šperků na míru.
Tým nadšenců
Na rozhovor do Eppi jsme od nás z Czechdesignu nemuseli chodit příliš daleko. Showroom, celá výroba i kanceláře se totiž nacházejí na rohu Vodičkovy ulice a Václavského náměstí v paláci Ligna, vystavěného podle návrhu architektů Josefa Sakaře a Osvalda Polívky mezi lety 1914 až 1916. U vchodu, který je v pasáži Světozor lehce skrytý, nás vítají Zuzana Zábojníková, starající se o klientský servis, a PR manažerka Michaela Pokorná, které nás provázejí celým prostorem. Prvně zavítáme do kanceláří, kde měl v období první republiky svůj ateliér Alfons Mucha. Jak nám popisuje Zuzana, celý tým je z krásně prosvětlených prostor hlavní kanceláře nadšený. A nejen z nich.
Doménou Eppi jsou šperky na míru. | Zdroj: Eppi
Eppi založili na Slovensku před více jak dvanácti lety Eva Bunin a Matěj Sukovský tak trochu náhodou. Ani jeden z nich není zlatníkem, přesto si však do tohoto světa našli cestu. „Evka se před založením věnovala marketingu a Matěj naopak obchodoval v Londýně, Dánsku a dalších zemích. Jednou mu přišla nabídka, zda se nechce zabývat drahými kameny. Zbytek je historie. Zásadní věcí, které si na slovenském a českém trhu všimli, byla neexistence dostupných, ale zároveň velmi kvalitních šperků. Firmy buď nabízely velmi levné a nekvalitní produkty, nebo naopak přemrštěně drahé. Díru na trhu našli rovněž v online prostředí. Do té doby nebylo zvykem nakupovat šperky přes internet. Prvních pár let působili jen na Slovensku, postupně se rozrostli do Česka a před třemi lety rozšířili své působení i na německý trh,“ vysvětluje mi vznik tohoto klenotnictví Michaela, ze které, stejně jako ze Zuzany, čiší zapálení pro práci, kterou v Eppi dělají.
Nejčastěji se na míru vyrábějí snubní a zásnubní prstýnky. | Zdroj: Eppi
„Myslím, že klienti z nás cítí, že nás to baví. S celým týmem chodíme na nejrůznější školení, opravdu se o naši práci zajímáme,“ říká Zuzana, která naznačuje, že touha po tom vzdělávat se pramení přímo z přístupu Matěje, který je velkým fanouškem inovativních technologií. Sám neustále sleduje nové trendy, které se svým týmem konzultuje. Spokojenost v týmu se pak přirozeně promítá i do vystupování navenek. Eppi si obecně zakládá na svém klientském servisu, který se v oboru v dobrém vymyká normám.
Rozhovor v showroomu Eppi | Foto: Adam Mráček
„Máme zde vše pod jednou střechou,“ vysvětluje nám Zuzana, zatímco nás přivádí do výroby, která je rozdělena na několik částí. „Zde se fasují drahokamy, tady zase probíhá rytí, na druhé straně máme laser, vedle pak kolegové šperky leští a pracují na ‚resizingu‘,“ pokračuje v představování dílen Zuzana. Šperky se zde navíc i odlévají. To v klenotnictvích rozhodně nebývá samozřejmostí. Výhodou je ale například možnost expresního dodání šperku v případě, že snoubenci řeší prstýnky na poslední chvíli. Klienti mohou mít prstýnky od objednávky za pět až deset dní, což je rarita. Jak si pochvaluje Michaela: „Máme výrobu jen pár kroků od našich kanceláří, což nám dává velkou flexibilitu, díky které můžeme pro klienty s našimi zlatníky vše rychle zkonzultovat.“
Výroba je rozdělena do několika částí. | Foto: Adam Mráček
Každý je originál
Specialitou Eppi jsou totiž šperky na míru. Nejčastěji se na míru vyrábějí snubní a zásnubní prstýnky, na stole teď ale Zuzaně leží zadání od klientů na brože, řetízky i náušnice. I přesto, že zákazníci často přicházejí s jasnou představou a v hlavě už mají předvybrané modely, které chtějí zkoušet, často se stává, že si nakonec nechávají dělat šperky na zakázku. „Novinkou jsou teď ručně ryté prstýnky, u kterých si mohou klienti navrhnout svůj vlastní motiv. Zde je však jen potřeba počítat s tím, že výroba potrvá trochu déle,“ popisuje Zuzana. Klienti obecně ocení, že mají originál. Jak mi mezitím, co brousí přívěšek na míru, vysvětluje zlatník Přemek Hanza: „Vše je vlastně originál, i když dělám dva stejné šperky, nikdy nebudou totožné.“
Pohled do dílen Eppi | Foto: Adam Mráček
Kromě tepaných prstýnků, do nichž je možné promítnout osobní, speciální poselství, jsou na poli snubních prstenů stálicemi ty klasické ze žlutého či bílého zlata nebo platiny. Dávno přitom neplatí, že muž a žena musí mít prsteny stejné. Ženy volí rády modely eternity s diamanty či drahokamy po obvodu, sportovci zase ocení prstýnky z karbonu, které vynikají svou lehkostí a odolností. I zde platí, že šířku prstýnku, typ kovu, drahokamu, rytí či tvaru jde ovlivnit.
Fantazii hranice v Eppi nestaví. „Šperky na míru řešíme opravdu na každodenní bázi. Jednou jsem zadávala přívěsky s obličejem dvou pejsků, což bylo trochu náročnější, jelikož jsme vycházeli z fotek, ze kterých jsme následně dělali 3D model. Dopadlo to ale fantasticky. Podruhé zase přišel pán, že by chtěl, aby zásnubní prsten vypadal jako dinosaurus s černým diamantem místo oka. Zpočátku nám to přišlo zvláštní, ale když jsme s kolegyněmi viděly ten výsledek, shodly jsme se na tom, že nic roztomilejšího jsme v životě neviděly. Nedávno jsem zase dělala návrh brože pro jednu českou basketbalovou trenérku,“ popisuje mi nejzajímavější šperky na zakázku Zuzana.
Chtít mít na prstýnku speciální vzor nebo si vytvořit naprostý originál, je jednou z motivací, proč lidé využívají možností výroby šperků na míru. Druhým důvodem je stále se zvětšující povědomí o udržitelnosti i na poli zlatnického řemesla, z čehož má, jak mi vysvětluje Michaela, celý tým Eppi, který pracuje s lab-grown diamanty, drahokamy, i recyklovanými kovy, dobrý pocit. Faktem je, že těžba zlata, platiny a drahých kovů jednoduše zatěžuje planetu, volba recyklovaného zlata je tedy skvělou cestou, jak k tomuto problému nepřispívat. „Vlastnosti recyklovaného zlata se nemění. Je to stále to samé zlato. Lidé k nám chodí třeba se zlatem, které zdědili, to je jedna cesta, kterou se získává, tedy recyklací již jednou vyrobených šperků. Můžeme ale také použít zlato, které se nachází v elektronice. Po analýze se z čistého zlata stává masa, již můžeme dále zpracovávat,“ vysvětluje Zuzana.
Šperkům na míru se v Eppi věnují na každodenní bázi. | Zdroj: Eppi
Udržitelnost samozřejmostí
Využít zlato například po babičce má navíc pro mnoho párů i sentimentální hodnotu. Je však potřeba brát v úvahu, že nové prstýnky nejsou často přímo z toho zlata, které si klienti přinesou. „Je to dáno tím, že je zapotřebí větší masy zlata, aby se nový kousek mohl vyrobit. Klientům to ale dopředu vysvětlíme. Hlavní je pro ně stejně většinou myšlenka jakési návratnosti. Byl tu ale i pár, který chtěl, aby se k jejich zlatu žádné jiné nepřimíchalo. Proces výroby byl náročnější, ale nakonec jsme to zvládli,“ vypráví Zuzana.
Pohled do dílen Eppi | Foto: Adam Mráček
Jako jediné klenotnictví v Česku se pyšní také certifikátem CANADAMARK. | Zdroj: Eppi
Kromě recyklovaného zlata vzrůstá poptávka také po lab-grow diamantech či drahokamech. Jejich výhody jsou nesporné. Stejná kvalita, nižší cena a možnost investovat s čistým svědomím. „Lidi se snažíme vzdělávat články na webu, děláme livestreamy, u vybírání zásnubních prstýnku k nám chodí často muži na konzultace, kde si mohou různé druhy porovnat. Stejné je to i u lab-grown drahokamů,“ vysvětluje Zuzana. Pokud chcete přírodní drahokam v krásné kvalitě, čistý, nádherně vybarvený, určitě si připlatíte. Lab-grown nabízí všechny tyto kvality, ale za daleko přijatelnější cenu. Pokud byste proto tedy zatoužili po přírodních diamantech, které se časem zhodnocují, můžete si být díky certifikátům CANADAMARK, který mají jako jediní v Česku, nebo GIA jisti, že podporujete transparentní těžbu.
Při výběru snubních šperků vám tým Eppi poskytne odborné rady. | Foto: Adam Mráček
Stále váháte? Navštivte jejich webové stránky nebo si sjednejte osobní schůzku. Milý tým Eppi vás přesvědčí, že pokud toužíte po jednoduché klasice, extravagantním kousku, personalizovaném šperku, jenž bude mít pro vás sentimentální hodnotu, nebo vám není lhostejná ekologie, je toto klenotnictví tím pravým místem, kam při hledání šperku vyrazit.
Eppi založili na Slovensku před více jak dvanácti lety Eva Bunin a Matěj Sukovský. | Zdroj: Eppi
Článek vznikl v rámci placené spolupráce.