Vila s magickým geniem loci je galerií, aukční síní a ateliérem v jednom. V prvním patře domu je prodejní galerie, která funguje celoročně, v přízemí pak probíhají předaukční prohlídky, kde se dají najít díla od 15. století po současnost. Kromě pořádání aukcí, které se konají dvakrát do roka, se Hejtmánkovi věnují také galerijní činnosti.
Zahrada Arthouse Hejtmánek v pražské Bubenči, zdroj: Arthouse Hejtmánek
Sedíme v zahradě plné zeleně a uměleckých děl. Sochy Olbrama Zoubka, betonové a asfaltové objekty od Krištofa Kintery a Čestmíra Sušky, kráva od Karla Saudka tu vedle sebe koexistují s historickými sochami a kašnou naprosto přirozeně a svobodně. „Před dvěma lety jsme si řekli, že by nás bavilo starožitnosti snoubit s moderním designem. Líbí se nám, když ta století tak plynou vedle sebe,“ říká Marie Hejtmánková. „Chtěli bychom lidi inspirovat.“
Přednášková činnost
Svůj záměr chtějí Hejtmánkovi podpořit přednáškovou činností. Už teď v zahradě probíhají oblíbené předaukční přednášky, které uvádí do kunsthistorického kontextu dražené předměty a usnadňují tak zájemcům orientaci v oboru a rozhodování o případné koupi. Hejtmánkovi ale chtějí jít ještě dál a rozšířit edukační činnost o spolupráci s designéry, kteří by poutavým způsobem přiblížili historii designu mladému publiku. V minulosti spolupracovali např. s Adamem Štěchem, členem kreativní skupiny Okolo a pedagogem na pražské Scholastice, který přednášel o designu před aukcemi. „Chceme motivovat mladou generaci, aby získala chuť zaobírat se starožitnostmi. Zdá se mi, že mladí lidé ztrácí o starožitnosti zájem, je to pro ně něco, co možná zahlédli u své babičky, ale nemají k tomu žádný vztah,“ říká k tomu Marie Hejtmánková. Komunismus přetnul v české společnosti kontinuitu.
Marie Hejtmánková s objektem z pet lahví Veroniky Richterové, foto: Ivan Kahún
Stárnou sběratelé?
„Sběratelé stárnou, to je celosvětový trend, ale objevují se i sběratelé ve věku nad pětatřicet let, kteří začínají většinou se soudobými umělci. Ke starožitnostem a starým mistrům nemá dnešní generace vztah,“ říká Marie Hejtmánková s tím, že i současný design bude jednou starožitnost. Na aukci mohou zájemci objevit i díla zcela současných autorů. Na jaře se dražila například díla od Pasty Onera, Krištofa Kintery, Michala Škapy, Otto Plachta, Aleny Matějky, nebo třeba Jana Švankmajera.
Oblíbený současný designér?
„Líbí se nám spousta současníků, baví nás spolupráce s Patrikem Háblem – jeho tvorba se dobře propojuje se starožitnostmi. Spolupracovali jsme s architektonickým ateliérem Qubus, a také se skláři. Zdá se mi, že sklo je v dnešní době upozaděné, na dnešním trhu je málo kupců. Zájem o české skláře je v cizině větší než u nás,“ přemítá paní Hejtmánková, a zároveň kvituje činnost Galerie Kuzebauch, která se věnuje sklu a také otevření Muzea uměleckého skla v pražské Portheimce. V Arthouse Hejtmánek rádi spolupracují také se sochařkou Annou Hulačovou, v roce 2015 např. na expozici pro veletrh Designblok.
Socha Anny Hulačové a instalace Balkon sběratele, Designblok 2015, zdroj: Arthouse Hejtmánek
Designblok
Veletrhu Designblok se Arthouse Hejtmánek společně s časopisem Art+Antiques letos účastní již popáté. Velký ohlas měla hned první instalace Byt sběratele v Collorado-Mansfeldském paláci v roce 2014. Jak název napovídá, šlo o ukázkový byt sběratele umění, v němž se podařilo stylově zkombinovat starožitnosti se současným designem a uměním. „To byla neuvěřitelná výzva, návštěvnost našeho stánku byla veliká. Ale pak se Designblok přesunul z paláců na Výstaviště a tam už to ztratilo kouzlo, je to spíš veletrh,“ říká k tomu paní Hejtmánková. Ve Výstavním paláci se nicméně s jejich prezentací můžete setkat i nadále. V roce 2015 společně se sochařkou Annou Hulačovou a galerií Hunt Kastner připravili instalaci Balkon sběratele. Sochy jedné z nejvýraznějších mladých sochařek současnosti vstoupily v interakci se starožitnými předměty. Loňskou instalaci Snídaně v polích připravil architekt Jan Pfeiffer.
Byt sběratele, Designblok 2014, zdroj: Arthouse Hejtmánek
Galerijní činnost
Část galerie v Arthouse Hejtmánek je věnována sochaři Jaroslavu Horejcovi, kterého pan Hejtmánek sbírá od 15 let, kdy dostal první sošku od své babičky. Výstava v roce 2015, která představila mimořádnou sbírku čítající 300 děl, měla velký ohlas. O dva roky později věnovali výstavu polozapomenutému sochaři Milanu Beránkovi. Původním impulsem bylo splnit sen stárnoucímu umělci, který na svou soubornou výstavu čekal celý život, objeveno ale bylo dílo překvapivé šíře čítající kromě plastik i objekty z nalezených předmětů a básně, které signatář Charty 77 a přítel Václava Havla tvořil v podstatě v ilegalitě. Příští rok chtějí manželé Hejtmánkovi vydat monografii sochaře Jiřího Seiferta, která doprovodí výstavu v Muzeu Kampa.
Aukce je obrovský adrenalin
První dvě aukce v režii Arthouse Hejtmánek se uskutečnily v Clam-Gallasově a v Colorado Mansfeldském paláci. Nyní je manželé Hejtmánkovi pořádají přímo ve své vile v Bubenči. „My to s manželem milujeme. Když se v Čechách založily aukční síně, tak nám bylo devatenáct nebo dvacet let. Chodila jsem do Národního domu na Smíchově, kde se pořádaly první aukce,“ vzpomíná paní Hejtmánková na dobu, kdy propadla vášni pro aukce a sběratelství. Dodnes jezdí s manželem na aukce, ale především je sledují na internetu. Aukcí je tolik, že není možné vše obsáhnout. „Aukce je specifická tím, že do ní vstupují emoce a ego, pocit, že tu věc musíte za každou cenu mít.“
Večerní aukce 2018
Nejbližší aukci můžete v Arthouse Hejtmánek zažít už 6. prosince 2018. Díla připravená k aukci budou v úplnosti představena v katalogu a vystavena v předaukční výstavě v Arthouse Hejtmánek od 19. listopadu do 5. prosince. Nejočekávanější položkou bude asi olej Rámájana ruského malíře Borise D. Grigorijeva s vyvolávací cenou 9 milionů korun. Ze současného umění se objeví například hyperrealistické Zátiší s limetkami II Jana Mikulky, dřevěný obraz Magdaleny Jetelové či Atomické reflexy od Václava Tikala. Dražena bude i kolekce výrobků českého užitého umění a designu ze sdružení Artěl (Pavel Janák, Vlastislav Hofman, Josef Havlíček) nebo unikátní soubor předmětů z ruského Talaškina. Obrazů a předmětů k dražbě bude více než sto, nejlepé uděláte, když se zajdete přesvědčit sami, předaukční výstava bude otevřena každý den od 10h do 18h. Hejtmánkovi každého hosta vítají s otevřenou náručí a vzkazují: Přijďte se v barevném podzimu nadchnout pro umění nebo se třeba jen zastavte na čaj!