Současnou generaci českých designérů zasáhlo rodičovství a tento fakt nezůstal bez odezvy v jejich tvorbě. Jednou z jejich motivací je nespokojenost s aktuální situací na trhu. Cítíme, že česká hračka je téma, které sílí a které si zaslouží pozornost všech: rodičů, designérů i výrobců.
Proto jsme připravili výstavu Designéři dětem o současné české hračce, kterou můžete navštívit v GALERII CZECHDESIGN do 6. ledna 2017.
AUTORSKÁ TVORBA PRO NEJMENŠÍ
Touto výstavou chceme představit současnou českou autorskou tvorbu pro děti a ukázat tak alternativu k nekvalitní produkci, která je na českém trhu běžně dostupná. V dílnách designérů vznikají v posledních letech unikátní dřevěné hračky a stavebnice inspirované tradicí, nápadité panenky a zvířátka z textilu nebo digitální hry. Autorské ilustraci se pak zvláště daří právě v knihách, leporelech, vystřihovánkách a dalších papírových potěšeních pro děti. Prostředí, ve kterém děti vyrůstají, dotváří také doplňky do interiéru nebo dětská móda, jež jsou na výstavě také zastoupeny.
René Šulc, kolekce dřevěných hraček Český les na výstavě Designéři dětem, foto: Jan Hromádko
TRADICE ČESKÉ HRAČKY
Legendární úchopové a nafukovací hračky Libuše Niklové (Fatra) a nestárnoucí dřevěná zvířátka od Ladislava Sutnara, Jožky Barucha či Václava Špály (Modernista). Tradiční plechová autíčka či berušky od firmy Kovap, nezapomenutelné plastové hračky od výrobního družstva Směr nebo oranžová tatrovka. Nadčasový design, ale také stále přetrvávající retro nálada, pomohly těmto, téměř vzpomínkovým předmětům, udržet krok s dobou. Porovnejte, jak v jejich konkurenci obstojí současná tvorba.
KOVAP, tradiční české plechové hračky na výstavě Designéři dětem, foto: Jan Hromádko
HLEDÁ SE VÝROBCE
Na výstavě najdete také projekty, které dosud nenašly svého výrobce. Jsou jimi studentské práce vzniklé na uměleckoprůmyslových školách. Příkladem je hra KOSKI propojující fyzický a digitální svět, jejímž autorem je student produktového designu Václav Mlynář ze studia DeForm. Digitální prostředí, motivující děti k reálnému tvoření z fyzických objektů, je směrem, kterým se v budoucnu může dětská zábava ubírat. V české praxi, kde je design stále často omezen pouze na 3D objekty, je tato práce téměř vizionářská.
Novela školského zákona zaručující od letošního září společné vzdělávání dětí nehledě na handicap, přidala na důležitosti také těm hračkám, které zapojují znevýhodněné děti do běžného života. Kateřina Kuchařová vytvořila v rámci své diplomové práce herní sadu ‚Play in the dark‘ propojující svět vidících a zrakově postižených dětí. Mohou se tak nad hrou sejít u jednoho stolu.
VÝROBCI ZASPÁVAJÍCÍ DOBU
Přestože máte možnost si prohlédnout řadu zajímavých počinů v oblasti současné české hračky, je třeba si uvědomit, že jsou její novodobé dějiny stále na začátku. Aktuální situace na českém trhu je neuspokojivá a k jejímu zlepšení nepřispívá ani většina lokálních výrobců, kteří zaspávají dobu. Ať už jde o jejich nekvalitní produkci, nefunkční design, neatraktivní komunikaci nebo přehlížení potřeb dětí 21. století.
Interaktivní výstava Designéři dětem v GALERII CZECHDESIGN, foto: Jan Hromádko
DESIGNÉRSKÉ HRAČKY BEZ UŽIVATELSKÉHO TESTOVÁNÍ
Nedostatky však provází i designérskou tvorbu. Jednotlivé hračky a předměty často vznikají bez širší rešerše či uživatelského testování, estetické kvality mívají přednost před interaktivitou. Malosériová ruční výroba navíc nutí autory k nastavování vysokých cen.
MY DVĚ, kolekce dřevěných hraček Mimozem na výstavě Designéři dětem, foto: Jan Hromádko
Nacházíme se ale v období, kdy se situace rapidně proměňuje. Budoucnost vidíme ve větším propojení designérů s výrobci, což by českému trhu mohlo přinést zajímavé hračky a zákazníkům cenovou dostupnost.
POJĎME SI HRÁT!
Dětství je období, ve kterém se nejrychleji rozvíjíme a osvojujeme si základní vnímání světa. Tvoříme si názor na estetiku, funkčnost a vztah k materiálním věcem. Rodiče, ale ani designéři či výrobní firmy by proto tuto zásadní oblast designu určenou dětem neměli opomíjet. Věříme, že výstavou otevřeme oči výrobcům, pomůžeme designérům a rodičům, kterým není lhostejné prostředí, v němž jejich děti vyrůstají, představíme zajímavé alternativy. Pojďme si hrát!
Těšíme se na vás na výstavě Designéři dětem v GALERII CZECHDESIGN do 6. 1. 2017, foto: Jan Hromádko
VÝSTAVA DESIGNÉŘI DĚTEM
Kdy: 19. 10. 2016 – 6. 1. 2017 (od 24. 12. 2016 do 1. 1. 2017 je výstava zavřena)
Kde: GALERIE CZECHDESIGN, Vojtěšská 3, Praha 1
Otevírací doba: PO – PÁ, 12 – 19
Kurátorky: Jana Vinšová, Kamila Matějková
Architektonické řešení: H3T architekti
Ilustrace: MY DVĚ
Grafické řešení: Kamila Kučerová
Vstup zdarma. Většinu hraček z výstavy si lze přímo v galerii zakoupit.
Za podporu projektu děkujeme partnerům výstavy: Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Ministerstvo kultury, Státní fond kultury, Magistrát hl. m. Prahy, Městská část Praha 1, IKEA, Knihex.