O rok blíž celospolečenským změnám. Signal Festival nezavírá oči před klimatickou krizí a reflektuje ji i ve svém vizuálu

Signal Festival Plan C | Zdroj: Jan Brož, Jan Novák Signal Festival Plan C | Zdroj: Jan Brož, Jan Novák

Grafičtí designéři Jan Brož a Jan Novák pro festival Signal připravili kompletní vizuální identitu už vloni. Vzhledem k pandemii koronaviru ale z většiny realizací sešlo, a dvojice tak dostala opět příležitost přiblížit návštěvníkům vizi svého „plánu C“. Zeptali jsme se jich, jak se aktuální grafika liší od té loňské a jak spolupráce s největším festivalem světla u nás vlastně probíhá.

Nový kontext

Letošním tématem Signal Festivalu je PLAN C. Jakým způsobem se posouvá od tématu minulého roku PLAN B, který se dotýkal podobné problematiky? 

JAN + JAN: Téma klimatické krize se za rok nikam nevytratilo, je bohužel intenzivnější. Proto je posun v názvu na Plan C příhodný. Z hlediska dramaturgie zůstaly zachovány klíčové projekty neuskutečněného ročníku festivalu. Samozřejmě se ale posouvá jejich kontext – jsme všichni o rok a 31 miliard tun CO2 v atmosféře blíže celospolečenským změnám, ale jsme také o rok dále v aplikacích obnovitelných zdrojů energie a ve výzkumu nukleární fúze.

Klíčový motiv Plan C a finální podoba plakátů | Zdroj: Jan Brož, Jan NovákKlíčový motiv Plan C a finální podoba plakátů | Zdroj: Jan Brož, Jan Novák

Do jaké míry reflektuje letošní vizuál pandemickou dobu, ve které se nacházíme? 

JAN + JAN: V našich prvních úvahách zastupovalo písmeno „C“ nejen označení uhlíku, ale také slovo covid. Po diskuzích s vedením festivalu jsme se ale utvrdili v tom, že nechceme rozmělňovat už tak obsáhlé téma klimatické změny. Svoji roli při tom také hrála únava z lockdownů a touha nechat pandemii za námi.

Tištěná inzerce a vizuál Cena Neon Signal | Zdroj: Jan Brož, Jan NovákTištěná inzerce a vizuál Cena Neon Signal | Zdroj: Jan Brož, Jan Novák

Čas na práci

Byly pro vás události posledního roku a půl inspirací? 

JAN (Novák): Nemožnost cestovat a vidět se s blízkými nám oběma poskytla soustředěný čas. Honza pracoval na publikaci Abeceda pro Futuru, kterou vydala UMPRUM, zatímco já jsem společně s Ondřejem Báchorem rozjel projekt písmolijny AllCaps. S nedostatkem práce jsme tedy naštěstí neměli problém.

Chtěli jste se od minulého ročníku, kdy se Signal Festival bohužel na poslední chvíli zrušil kvůli tehdejší epidemiologické situaci, nějakým zásadním způsobem odlišit, nebo na něj spíše navázat?

JAN + JAN: Zrušení dva týdny před zahájením přineslo pocity neúplnosti i zmaru. Mnoho našich výstupů jako spot v ČT, CLV po městě nebo obří plachta na Výstavišti bylo sice v rámci kampaně vidět, ale to hlavní neproběhlo. Nebylo to snadné období a na chvíli ani nebylo jasné, co dál. Když se v květnu začala pandemická situace zlepšovat, shodli jsme se s týmem Signalu na čerstvém vizuálu pro další ročník. Měli jsme dvě hlavní cesty, jedna stavěla na samotném písmenu „C“ vykresleném pomocí různých uhlíkových struktur.

Ligatura Signal AR a návrhy venkovního značení projektu | Zdroj: Jan Brož, Jan NovákLigatura Signal AR a návrhy venkovního značení projektu | Zdroj: Jan Brož, Jan Novák

Druhá preferovaná varianta pracovala s elementem trojúhelníku, který jsme převzali z dopravního značení (Pozor, dej přednost), čímž odkazujeme na nutnost zastavit se a reflektovat změny, které v posledních letech a zvláště v posledním roce transformují svět kolem nás. Tato jednoduchá geometrická zkratka se dá snadno aplikovat v rámci často krátkých termínů na téměř jakýkoliv výstup a dá se dokonce rozvést jako opakující se vzor.

Dlouhé přípravy

Jak probíhá práce na vizuálním stylu takto velké a medializované akce? 

JAN + JAN: Společně s Jakubem Zemanem pracujeme na výstupech Signal Festivalu vlastně celý rok (např. Den Země nebo aktuálně návrhy venkovního značení pro projekt Signal AR, ve spolupráci s Brainz Immersive). Na konceptu vizuálu pro Plan C jsme začali pracovat v květnu, jeho odsouhlasená podoba byla na konci července a předcházelo jí asi deset iterací. Chápeme naši roli jako součást většího mechanismu. Pro každý ročník festivalu musí vzniknout minimanuál a knihovna podkladů. S odevzdáváním včas nám pomáhá kolega Dan Vojtíšek.

Jakým způsobem mezi vámi spolupráce probíhá? Pracujete na dílčích úkolech spíše paralelně, či týmově? 

JAN + JAN: Jsme denně v úzkém kontaktu, takže si navzájem posíláme skici a konzultujeme i projekty, které se Signalem nesouvisí. O výstupech se vždy rozhoduje týmově, s tím, že respektujeme naši roli a rádi reagujeme na podněty, které přichází od vedení festivalu.

Alternativní verze klíčového vizuálu vycházející z uhlíkových struktur | Zdroj: Jan Brož, Jan NovákAlternativní verze klíčového vizuálu vycházející z uhlíkových struktur | Zdroj: Jan Brož, Jan Novák

Jan Brož

Po absolvování Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru Petra Babáka a Akademie výtvarných umění v Praze založil Jan Brož v roce 2013 společně s Michalem Landou studio Parallel Practice. Od té doby se podíleli na řadě projektů včetně návrhu nové vizuální identity pro Centrum současného umění FUTURA, vizuálů výstav pro Moravskou galerii v Praze nebo grafického řešení časopisu EURO. 

Jan Novák

Absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze v Ateliéru tvorby písma a typografie založil své vlastní grafické a typografické studio v roce 2017. Více na sebe upozornil například sci-fi knihou Páteř 2116 o pražském dopravním systému. Za sebou má rovněž spolupráce s firmami, jako je Adidas, MeetFactory, Moser Glass, mmcité+ či Nike. 

Vizuál Den Země | Zdroj: Jan Brož, Jan NovákVizuál Den Země | Zdroj: Jan Brož, Jan Novák

Další ročník Signal Festivalu bude probíhat od 14. do 17. října na Praze 1, 7, a 8. Letos festival láká na celkem 15 děl od mladých začínajících talentů i renomovaných českých a zahraničních umělců, jako jsou Milena Dopitová, Jiří Černický, duo Vrtiška & Žák, Onionlab nebo Weltraumgrafik.

Související

Signal Festival oslaví Den Země
 

Signal Festival oslaví Den Země

Instalace
22. 4. 2021 - 28. 4. 2021

Tající permafrost i problematika dezinformací. Studenti z Ústí nad Labem slibují během Signal Festivalu působivá kouzla se světlem a zvukem
Ostatní

Tající permafrost i problematika dezinformací. Studenti z Ústí nad Labem slibují během Signal Festivalu působivá kouzla se světlem a zvukem

Tereza Urban - 7. 10. 2020 - 6 min.

Interaktivní instalace, sázka na mladé talenty i podpora lokálních umělců. Letošní Signal Festival opět rozzáří Prahu
Grafický design

Interaktivní instalace, sázka na mladé talenty i podpora lokálních umělců. Letošní Signal Festival opět rozzáří Prahu

Redakce Czechdesign - 18. 9. 2020 - 5 min.

Signal festival s tématem Plan B. Letošní ročník řeší environmentální problémy a budoucnost člověka na naší planetě
Grafický design

Signal festival s tématem Plan B. Letošní ročník řeší environmentální problémy a budoucnost člověka na naší planetě

Tereza Urban - 31. 8. 2020 - 5 min.

jelínek
MYP 2024