O odpovědnosti designéra s experty z Norska

Experti z Norska na Umprum, foto: Jan Hromádko Experti z Norska na Umprum, foto: Jan Hromádko

Proč vytvářet design pro stále nové a nové věci? Jsou opravdu potřeba? Možná si tuto otázku jako designéři kladete při své práci i vy. O designu, udržitelnosti a odpovědnosti přednášeli v Praze hosté našeho projektu Budoucnost designu. Přinášíme krátký příspěvek o tom, co jsme se naučili.

Design pro udržitelné chování

Designéři a pedagogové Casper Boks, Tore Gulden a Andre Liem, kteří připravují příští generaci norských designérů na praxi, uspořádali 13. října přednáškový večer pro studenty i veřejnost na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Ústředním tématem byl design pro udržitelné chování, jemuž byl zasvěcen i workshop, který vedli den poté pro studenty ateliérů produktového designu. Přednášky, workshop i rozhovor s experty, který jsme udělali pro doprovodnou publikaci projetu Budoucnost designu, byli velmi inspirativní. Malou ukázku přinášíme v tomto článku.

Přednáška expertů z Norska, Umprum, foto: Jan HromádkoPřednáška expertů z Norska, Umprum, foto: Jan Hromádko

NEPŘIJÍMAT PROSTŘEDÍ TAKOVÉ, JAKÉ JE

Všichni tři hosté působí na univerzitě inženýrsky zaměřené – Norwegian University of Science and Technology – jejich praxe a metody jsou tedy uplatňovány v průmyslovém prostředí, které je vždy jako celek větší než jednotlivec. Rozhodně to ale neznamená, že by zde nebyl prostor pro úvahy nad směřováním oboru, ekologickou udržitelností nebo mezikulturní výměnou.

Casper Boks, foto: Jan HromádkoCasper Boks, foto: Jan Hromádko

„Je hodně důležité studenty zapojovat do takových témat jako je udržitelnost. To se za dobu mojí pedagogické praxe velmi proměnilo. Učíme je sice metody, se kterými se pracuje v průmyslu při navrhování, ale prostředí praxe by neměli být nuceni přijímat takové, jaké je,“ komentuje situaci na norské univezitě prof. Casper Boks.

UDRŽITELNOST NENÍ JEN PRO IDEALISTY

Hranice mezi idealismem a pragmatismem je možná mnohem tenčí, než se na první pohled zdá. Nemusí se totiž jednat pouze o metody takzvaného kritického designu, protože řada společností hledá nové cesty z čistě pragmatických důvodů a finanční úspory mohou obsahovat i nižší dopady na životní prostředí. Příkladem může být úsporný obalový design nebo efektivní logistické služby.

Přednáška expertů z Norska, Umprum, foto: Jan HromádkoPřednáška expertů z Norska, Umprum, foto: Jan Hromádko

ROZHODNUTÍ JE NA VÁS

„Studentům by měl být vždy umožněný přístup ke všem možným metodám, nástrojům a perspektivám. O tom, co budou dělat a jak, by ale měli studenti rozhodovat sami“, doplňuje Casper Boks.

„Pokud chcete dělat novou generaci mobilních telefonů, protože ta původní je tři měsíce stará, je to na vás, ale musíte vědět, jaké má vaše počínání důsledky.

NAVRHUJTE ŘEŠENÍ, NE PRODUKTY

Proč vytvářet design pro stále nové produkty, jsme intenzivně řešili na workshopu společně se studenty designu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Projekty, na kterých jsme ve skupinách pracovali, se moc nepodobaly běžným zadáním na českých uměleckých školách. Cílem bylo navrhnout řešení nadprodukce aut, povzbudit sociální komunikaci v hromadných dopravních prostředcích nebo přijít na to, jak mají uměleckoprůmyslové školy lépe připravovat studenty na tvrdou praxi.

Tore Gulden, foto: Jan HromádkoTore Gulden, foto: Jan Hromádko

A DESIGNÉŘI?

Norská návštěva a její témata se odvíjela převážně v rovině metodologie a širokého pojetí designu jako oboru, který propojuje kultury, nejrůznější cíle a záměry a především lidi a sociální skupiny v různých situacích.

A designéři? „Přestože se mění prostředí i cíle naší práce, stále bychom měli být ti, kteří na rozdíl od ostatních profesí přemýšlí vizuálně,“ poznamenal ve svojí přednášce profesor Tore Gulden.

„K původnímu estetickému nebo výtvarnému vidění a cítění se přidává například schopnost vidět, zobrazovat a popisovat složité systémy. Tím můžeme být jako designéři užiteční všem ostatním lidem a profesím,“ dodává.

Přednáška expertů z Norska, Umprum, foto: Jan HromádkoPřednáška expertů z Norska, Umprum, foto: Jan Hromádko

BUDOUCNOST DESIGNU

Budoucnost designu je cyklus přednášek a workshopů zahraničních odborníků a designérů, který pořádá organizace CZECHDESIGN za podpory Fondu EHP. Další hosty a aktualizovaný program najdete na webových stránkách projektu.

Za podporu a partnerskou spolupráci děkujeme Fondu EHP, Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, společnosti Asten Hotels a médiím Radio 1, Artikl, designreader.org, Design Cabinet CZ, lidovky.cz, Designportal.cz, Insidecor a DesignMagazin.

Související

Artscape Norway
 

Artscape Norway

Výstava
15. 4. 2016 - 29. 5. 2016

Andreas Wegner: Digitální design přináší firmám nejen intelektuální, ale i konkurenční výhodu
Produktový design

Andreas Wegner: Digitální design přináší firmám nejen intelektuální, ale i konkurenční výhodu

Anežka Adamíková - 29. 10. 2015 - 8 min.

Norská inspirace: designem k udržitelnosti
 

Norská inspirace: designem k udržitelnosti

Kamila Matoušková - 6. 10. 2015 - 5 min.

O přístupnosti webu s Lukášem Marvanem
Design služeb

O přístupnosti webu s Lukášem Marvanem

Mikuláš Hapka - 19. 2. 2013 - 12 min.

jelínek
Kavelky MYP 2024