Nymburk představuje nový vizuál. Odkazuje v něm na architekturu i Bohumila Hrabala

Základem nového loga je práce s písmem. Zdroj: TZ Základem nového loga je práce s písmem. Zdroj: TZ

Město ještě do nedávné doby využívalo jako jednotící prvek loga pouze svůj heraldický znak. To se ale teď změnilo. Nymburk se tak zařadil mezi několik dalších českých měst, které se v poslední době rozhodly pro vytvoření nové vizuální identity. Vítězného návrhu se zhostilo grafické studio Colmo.

Logu města dominuje úprava horního serifu písmena N. To se stalo zkratkou odkazující na historické hradby a dominantu města - kostel sv. Jiljí. Vizuál kromě úpravy písma doplňuje také sada piktogramů definující hlavní specifika Nymburku.

Součástí nové vizuální identity je i sada piktogramů. Zdroj: TZSoučástí nové vizuální identity je i sada piktogramů. Zdroj: TZ

"Historická tradice pro nás však nebyla jedinou inspirací. Ceněná funkcionalistická architektura, občanská vybavenost, přírodní krásy polabské nížiny, poetika Bohumila Hrabala nebo možnosti sportovního vyžití, to jsou všechno témata, která jsou v jednotném vizuálním stylu zastoupena sadou stylizovaných symbolů," vysvětluje vizuál Miroslav Roubíček z grafického studia Colmo.

Novému logu dominuje práce s písmem. Zdroj: TZNovému logu dominuje práce s písmem. Zdroj: TZ

"Při výběru vítěze nehrála roli pouze cena, ale především praktická využitelnost, kreativita zpracování a dostatečná originalita. Komunikace města tak získala sebevědomou, sjednocenou a nadčasovou tvář, která dokáže solidně prezentovat město i jeho instituce po mnoho následujících let," řekl k návrhu mistostarosta Ing. arch. Jan Ritter.

Inspirace architekturou i Hrabalem jsou jasně patrné i z městských plakátů. Zdroj: TZInspirace architekturou i Hrabalem jsou jasně patrné i z městských plakátů. Zdroj: TZ

Nymburk se tak stává dalším městem, které díky designové unifikaci získá svoji novou a hlavně rozpoznatelnou tvář. Kromě samotné obměny loga se město dočká také nové podoby informačních tiskovin, plakátů, publikací, vlajek, online komunikace či policejních aut. Na radnici se pak vizuál dostane i na vizitky, hlavičkové papíry a orientační desky.

Obměny se dočkaly i městské tiskoviny či vlajky. Zdroj: TZObměny se dočkaly i městské tiskoviny či vlajky. Zdroj: TZ

Pražské studio Colmo vzniklo v roce 2008 a zabývá se designem značek, identit, publikací, výstav, online projektů a dalších formátů vizuální komunikace a brandingu. Na svém kontě má již návrhy pro skupinu VGP, Festival francouzského filmu či Wannado.

Související

Seminář: Vizuální identita českých měst
 

Seminář: Vizuální identita českých měst

Seminář
23. 3. 2018, 19:00 - 21:00

Mělník mění logo. Vlnky trefně připomínají, že město leží na soutoku dvou řek
Grafický design

Mělník mění logo. Vlnky trefně připomínají, že město leží na soutoku dvou řek

Veronika Pařízková - 2. 1. 2018 - 2 min.

Když města věří designu aneb 5 radnic, které pro své město získaly funkční vizualní styl
Grafický design

Když města věří designu aneb 5 radnic, které pro své město získaly funkční vizualní styl

Tereza Nakládalová - 13. 12. 2017 - 5 min.

UNESCO, teď Liberec. Zámiš vyhrál soutěž na vizuální styl 5. největšího města
Grafický design

UNESCO, teď Liberec. Zámiš vyhrál soutěž na vizuální styl 5. největšího města

Michaela Holubec Birtusová - 7. 3. 2017 - 4 min.

jelínek
MYP 2024