Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Nové technologie a udržitelnost jako hlavní téma. Bratislava Design Week a Sensorium Festival slibují zajímavá témata

Od 5. do 9. června bude ve slovenském hlavním městě probíhat Bratislava Design Week, který se pro tento rok spojí s Festivalem Sensorium. Letošní ročník se mohou návštěvníci těšit na představitele slovenské designerské scény, ale i na mnoho zahraničních hostů, kteří budou prezentovat své projekty.

Pro návštěvníky tohoto festivalového „splynutí“ budou připraveny umělecké instalace, výstavy, diskuze, workshopy nebo fashion show. Tyto dva festivaly se budou věnovat tématu udržitelnosti, veganského přístupu v současném designu nebo rozšiřování lidských schopností a kreativity prostřednictvím technologií. Na programu bude i odborná konference týkající se digitálních technologií v umění.

Bratislava Design Week

Bratislava Design Week se může pyšnit přízviskem největšího festivalu současného umění a designu na Slovensku. Tématem letošního jubilejního desátého ročníku jsou „Vztahy“ v širším slova smyslu. Vztahy k minulosti, budoucnosti, prostředí, technologiím nebo vztah talentu a byznysu.

Tématem letošního Bratislava Design Weeku budou vztahy, zdroj: www.bratislavadesignweek.skTématem letošního Bratislava Design Weeku budou vztahy, zdroj: www.bratislavadesignweek.sk

Mezinárodní scénu bude pro tento rok mezi jinými zastupovat kurátorka a nezávislá kritička designu Maria Cristina Didero, která povede diskuzi na téma „Co je to vegan design a umění redukce v období klimatické krize“. Dále se představí Marlene Huissoud, francouzská designérka působící v Londýně, jejíž diplomový projekt „Od hmyzu“ zkoumal využití hmyzích materiálů od běžné medonosné včely až po indického bource morušového nebo oceňované italské studio ZAVEN, zabývající se výzkumem interakcí mezi komunikací, designem a uměním.

Návštěvníci se mohou těšit i na zahraniční umělce, například italské Studio ZAVEN, zdroj: www.bratislavadesignweek.skNávštěvníci se mohou těšit i na zahraniční umělce, například italské Studio ZAVEN, zdroj: www.bratislavadesignweek.sk

Sensorium Festival

O dva dny později se připojí Sensorium Festival, který se letošní rok zaměří na téma „Rozšířené mysli“ a bude zkoumat, jak se umělci, designéři a technologové vypořádávají s pojmem rozšířování jako tvůrčího principu. Na programu budou workshopy, konference a otevřený program pro veřejnost, jenž se bude věnovat oblasti umění a designu využívající výpočetní techniku a nové technologie.

Hlavní instalací bude πTon od kreativně-technologického studia Cod.Act, skládající se z bratrů Andrého a Michela Décosterd. πTon představuje nadrozměrné elastické těleso, které se pohybuje a reaguje podle zvuků v místnosti. Jde o neobvyklou zvukovou instalaci představující novou etapu výzkumu Cod.Act.

Nadrozměrné elastické těleso πTon, zdroj: www.sensorium.isNadrozměrné elastické těleso πTon, zdroj: www.sensorium.is

I tento festival poctí svou návštěvou mezinárodně uznávaní umělci. Představí se například polská filozofka a odbornice na futurologii Aleksandra Przegalinska, jež se zaměřuje na důsledky zavedení umělých bytostí a systémů do společenské a profesionální sféry. Dále se představí nizozemská multimediální umelkyně Sissel Marie Tonn nebo americký umělec a zakladatel MIT Civic Media Lab Chris Csíkszentmihályi

Info

Kompletní program Bratislava Design Week bude v blízké budoucnosti zveřejněn na stránkách festivalu, program a seznam účinkujících na Sensorium Festivalu naleznete zde.

KDY: Bratislava Design Week bude probíhat od 5. do 9. června 2019, Sensorium Festival pak od 7. do 9. června 2019

KDE: Program se uskuteční zejména v okolí Starého města, ale také v Pistoriho Paláci, ve Ventúrské ulici a v dalších lokalitách Bratislavy

Další články